Adam Zagajewski był polskim poetą i eseistą, którego twórczość zapewniła mu międzynarodową popularność, przyniosła również wiele prestiżowych nagród i odznaczeń. Zmarł 21 marca w Krakowie. Miał 75 lat. Smutne wieści potwierdziła Krystyna Krynicka z wydawnictwa a5 oraz Polski PEN Club, którego był członkiem od 1979 roku.
Urodził się we Lwowie w 1945, ale niedługo później cała jego rodzina została przesiedlona do Gliwic. Studiował w Krakowie, tam też związał się z poetyckim ruchem Nowej Fali. W ramach działalności grupy „Teraz” postulował powrót do klarowności języka, czyli opisywania rzeczywistości takiej, jaka jest, stawiania na prawdę, ucieczki od konformizmu. Protestował przeciwko zmianom w konstytucji PRL, za co jego teksty zostały objęte zakazem druku w 1975. W roku 1980 nakłaniał wraz z innymi polskimi intelektualistami do dialogu ze strajkującymi stoczniowcami.
Po wyjeździe do Paryża w 1981 współpracował z miesięcznikiem „Kultura” i „Zeszytami Literackimi”. Do Polski wrócił dopiero w 2002. Zamieszkał na stałe w Krakowie.
Adam Zagajewski poza działalnością literacką, publicystyczną i polityczną pracował jako wykładowca na różnych uczelniach, polskich i zagranicznych, m.in. Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Uniwersytecie w Chicago czy Uniwersytecie Houston.
Jego twórczość przyniosła mu liczne nagrody, również zagraniczne, np. Międzynarodową Nagrodę Literacką Neustadt, Nagrodę Heinricha Manna czy Nagrodę Księżnej Asturii w dziedzinie Literatury. Został ponadto odznaczony Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Brązowym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i francuskim Orderem Legii Honorowej.
Postać niezwykła. Twórczość wielkiej wagi i znaczenia. Wzór oporu wobec konformizmu. Wysokiej próby przeciwwaga dla powszechnego celebryctwa. Wielka strata dla naszej kultury i życia intelektualnego, napisał na Twitterze były minister kultury Bogdan Zdrojewski.
źródło kultura onet/polskipenclub