Serialowa adaptacja Opowieści podręcznej tchnęła w wydaną w 1985 książkę Margaret Atwood drugie życie, a o kanadyjskiej pisarce ponownie zrobiło się bardzo głośno. Efekt ten spotęgowała publikacja w 2019 kontynuacji antyutopii osadzonej w teokratycznej Republice Gileadzkiej. Za Testamenty Margaret Atwood otrzymała prestiżową Nagrodę Bookera. Od lat jest też wymieniana jako jedna z kandydatek do literackiej Nagrody Nobla. Wkrótce będziemy mogli bliżej poznać sylwetkę urodzonej w Ottawie autorki za sprawą filmu biograficznego Margaret Atwood. Słowo to siła.
Dokument w reżyserii Nancy Lang i Petera Raymonta opowiada o życiu i twórczości pisarki, przy czym skupia się przede wszystkim na czasach współczesnych. Ekipa filmowa przez rok towarzyszyła Margaret Atwood i jej partnerowi Graeme’owi Gibsonowi. Nagrywane były odczyty i inne wystąpienia zawodowe, dokumentowany był czas spędzany z rodziną i przyjaciółmi. Oczywiście nie zabrakło w filmie również materiału z planu serialowej Opowieści podręcznej.
Nie oznacza to jednak, że nie dowiemy się niczego o latach młodości Margaret Atwood. W dokumencie znalazło się miejsce na liczne wywiady z najbliższymi autorki, którzy chętnie dzielili się historiami z przeszłości. Również sama bohaterka zdradziła co nieco o swoim dzieciństwie spędzonym na kanadyjskim pustkowiu.
To były niezwykłe, choć trochę przerażające dwa lata. Jeździliśmy po całym świecie z kamerą za Margaret i Graemem, starając się nadążyć za niezwykle ciekawą świata, energiczną parą, próbując zrozumieć tajemnicę ich sukcesu jako pisarzy oraz wpływowych osób publicznych. Przyjęli nas bardzo serdecznie, zaprosili na rodzinne wakacje – rejs wokół Islandii, oraz do swojego letniego domu na wyspie Pelee, wpuścili nas do swojej kuchni w Toronto, gdzie przekomarzali się z nami jak para młodych kochanków. To dla nas zaszczyt, że zostaliśmy zaproszeni do ich świata. Poznaliśmy ich rodzinę, najbliższych przyjaciół i współpracowników, który są czasem tymi samymi osobami. Czytaliśmy i wracaliśmy do wielu ich książek. Pokonaliśmy strach i wstyd, żeby lepiej ich poznać. W naszym dokumencie łączymy dwa wątki: ich wspólne podróże po całym świecie, podczas których Margaret przemawia publicznie i podpisuje książki podczas spotkań w Ameryce Północnej i Europie, oraz wspólne poznawanie historii ich życia, mówili Nancy Lang i Peter Raymont.
Premiera filmu Margaret Atwood. Słowo to siła odbędzie się 1 marca w HBO GO.
źródło hbo