28. edycja Paszportów „Polityki”, jednej z najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce, już za nami. 26 stycznia odbyła się gala, tym razem niestety bez udziału publiczności przez wzgląd na sytuację pandemiczną, na której ogłoszeni zostali laureaci w siedmiu głównych kategoriach. Poznaliśmy również nazwisko Kreatora Kultury, ponadto kapituła przyznała wyjątkową nagrodę specjalną w kategorii kultura zdalna.
Paszporty „Polityki” przyznawane są nieprzerwanie każdego roku od 1993, kiedy to konkurs został zainicjowany przez ówczesnego szefa działu kultury Zdzisława Pietrasika. Nagrody wręczane są młodym, obiecującym twórcom w następujących kategoriach: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa.
Nagrodę w kategorii literackiej, głosami krytyków i specjalistów: Piotra Bratkowskiego, Pawła Dunina-Wąsowicza, Anny Kałuży, Elizy Kąckiej, Piotra Kofty, Zofii Król, Juliusza Kurkiewicza, Pauliny Małochleb, Anny Marchewki i Michała Nogasia, otrzymała Mira Marcinów, filozofka i doktor psychologii za debiut powieściowy, zatytułowany Bezmatek.
W uzasadnieniu kapituły czytamy, że pisarka Paszport „Polityki” otrzymała za intensywną opowieść o relacji córki i matki, o życiu i umieraniu. Wybitność „Bezmatka” wykracza daleko poza temat żałoby, dotyczy też literackiego języka, zarazem wywrotowego i precyzyjnego.
Laureatami w pozostałych sześciu głównych kategoriach zostali: Piotr Domalewski (Film), Teatr 21 (Teatr), Małgorzata Mirga-Tas (Sztuki wizualne), Ania Karpowicz (Muzyka poważna), Siksa (Muzyka popularna) oraz Marta Malinowska, Jacek Brzeziński i Artur Ganszyniec z Different Tales (Kultura cyfrowa).
Przyznawany od 2002 tytuł Kreatora Kultury złożony został podczas gali 28. edycji Paszportów „Polityki” na ręce Lecha i Bożeny Janerków za najwspanialszą w polskiej muzyce rozrywkowej opowieść o niezależności, snutą przez dekady w zespole Klaus Mitffoch, a później na autorskich płytach.
W tym roku przyznana została również nagroda specjalna w nowej kategorii kultura zdalna, która miała trafić do osoby czy instytucji, która w nowej rzeczywistości dostrzegła w świecie nowych technologii sprzymierzeńca w staraniach o dostarczenie wysokiej jakości treści do jak najszerszego kręgu odbiorców kultury. Laureatem tego wyróżnienia został Artur Liebhart, dyrektor festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity.
Zwycięzcami w tym roku mogli poczuć się nie tylko laureaci, przynajmniej w wymiarze materialnym. Nagrody finansowe wypłacone zostały wyjątkowo również wszystkim nominowanym w poszczególnych kategoriach.
Widząc, w jak dramatycznej sytuacji są twórcy kultury, redakcja tygodnika „Polityka” postanowiła podwyższyć finansowy wymiar nagród dla laureatów oraz po raz pierwszy w historii przyznać paszportowe „diety” także nominowanym. Stało się to możliwe dzięki wsparciu i hojności naszych partnerów. Po tym ciężkim okresie Paszport „Polityki” będzie ponownie symboliczną przepustką – tym razem do normalności, czytamy w komunikacie prasowym.