W nadchodzącym roku minie sto lat od urodzin Stanisława Lema, znamienitego polskiego twórcy science fiction, oszałamiającego swoimi wizjami futurologa, którego przewidywania miały i wciąż mają tendencje do sprawdzania się. Spadkobiercy pisarza przy wsparciu licznych podmiotów literackich zabiegali, by to właśnie pod patronatem autora słynnych na cały świat powieści z Solaris, Niezwyciężonym czy Edenem na czele płynął 2021. Oficjalnie już wiadomo, że swego dopięli. Sejm przyjął uchwałę, na mocy której rok 2021 będzie rokiem Stanisław Lema.
Od kilku lat w Krakowie, z którym Lem był związany najmocniej, z inicjatywy Krakowskiego Biura Festiwalowego i przy udziale polskiego środowiska literackiego obchodzone są urodziny pisarza. W przyszłym roku możemy liczyć na jeszcze bardziej huczne obchody – te według zapowiedzi organizatorów potrwać mają aż trzy dni!
Oczywiście to nie jedyna atrakcja, jaka ma uświetnić rok Stanisława Lema. Poza KBF-em wiele innych instytucji pracuje by w należyty sposób oddać hołd pisarzowi, którego dzieła stały się jednym z najważniejszych literackich produktów eksportowych. Według oficjalnych danych na całym świecie sprzedało się 35 milionów egzemplarzy jego książek, tłumaczonych na 45 języków.
Odświeżymy jego dziedzictwo, ukażemy je w nowym, technologicznym świetle. Nasze projekty obejmować będą jednocześnie promocję jego literatury i działania na rzecz zwiększenia kompetencji cyfrowych społeczeństwa. Bo jak pisał Lem „technologie mają swój świetlisty awers, ale mają też rewers – czarną rzeczywistość”. Z tą czarną rzeczywistością np. w postaci internetowego hejtu walczymy i będziemy walczyć, powiedział prezes Instytutu Lema, dr Maciej Kawecki.
Twórczość Lema dziś, w XXI wieku, jest jeszcze bardziej aktualna niż w poprzednim stuleciu a On sam mógłby być przewodnikiem po naszej, codziennie stwarzanej na nowo rzeczywistości. Przygotowane przez nas projekty, powstające w partnerstwie z prestiżowymi instytucjami za granicą pokażą aktualność jego myśli i wielki potencjał światotwórczy polskich artystów”, skomentowała Barbara Schabowska, Dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.
⚡⚡⚡ OFICJALNIE: 2021 rokiem Stanisława Lema!
Sejm przyjął uchwałę o ustanowienie roku 2021 rokiem Stanisława Lema w…
Opublikowany przez Instytut Lema Piątek, 27 listopada 2020
Przy okazji ogłoszenia roku Stanisława Lema pojawiła się również krytyka. Środowisko polskich fantastów słusznie dotknęło, że ani razu w oficjalnym komunikacie nie napisano wprost o gatunku, w jakim tworzył Lem. Świadczyć to ma o ciągłym szkodliwym przeświadczeniu „elit” literackich, że fantastyka jest tylko dziecinną igraszką, że niemożliwością jest, by cokolwiek związanego z tym gatunkiem mogło mieć jakąś wartość, prowadzącym do bzdurnych wniosków, że jeśli dane dzieło jest tak wspaniałe, to na pewno fantastyką nie jest.
W świecie, w którym karty rozdają geekowie tacy jak Elon Musk czy Bill Gates, w którym na dwadzieścia najbardziej kasowych filmów w historii kina siedemnaście to fantastyka, w którym “Wiedźmin” robi globalną karierę, a polscy producenci gier podbijają rynki kolejnymi hitami; w świecie, w którym laureatka Nagrody Nobla, Olga Tokarczuk w wywiadzie dla naszego magazynu mówi o wartości fantastyki, wychwala serial “Black Mirror” i opowiada o swojej fascynacji horrorem – organizatorom Roku Lema słowo “fantastyka” nie może przejść przez usta, skomentował Jerzy Rzymowski, redaktor naczelny „Nowej Fantastyki”.
Sejm przyjął uchwałę, w której ustanowił 2021 rokiem Stanisława Lema. Tę radosną wiadomość przekazał Instytut Lema w…
Opublikowany przez Nowa Fantastyka Sobota, 28 listopada 2020
zdjęcie wikipedia