W zeszłym miesiącu z inicjatywy Fundacji Kościuszkowskiej oraz ściśle z nią współpracującej Krystyny Piórkowskiej do Biblioteki Narodowej trafiły cenne z punktu widzenia historycznego listy i dokumenty autorstwa chociażby króla Augusta II, księcia Józefa Poniatowskiego czy Marii Skłodowskiej-Curie. Mieszkająca w Nowym Jorku badaczka problematyki katyńskiej przed kilkoma dniami ponownie wsparła BN.
Tym razem Krystyna Piórkowska nabyła na aukcji, a następnie przekazała polskiej instytucji zbiór sześciu wyjątkowych listów Adama Mickiewicza do francuskiego poety Alfreda de Vigny. Rękopisy pochodzą z roku 1837. W pięciu listach polski poeta prosił swojego francuskiego znajomego, którego poznał dwa lata wcześniej, o zrecenzowanie dramatu Les Confédérés de Barr (Konfederaci barscy) i pomoc w wystawieniu go we Francji. Wiadomo, że Alfred de Vigny Mickiewicza wsparł, rekomendując jego dzieło dyrektorowi teatru Porte-St-Martin. W ostatnim z zakupionych listów, datowanym na 30 lipca, Adam Mickiewicz deklarował zwrot wypożyczonej od Francuza satyry Lemerciera La Panhypocrisiade oraz oferował odwdzięczenie się użyczeniem książki z własnego księgozbioru.
Zakupione listy są szczególnym, unikatowym dokumentem o wyjątkowym znaczeniu historycznym. Świadczą nie tylko o samym istnieniu kontaktu między czołowymi poetami romantycznymi, lecz także o stopniu jego familiarności, a także o toczącym się między nimi dialogu intelektualnym i bezpośrednim oddziaływaniu artystycznym de Vigny’ego na Mickiewicza, komentuje Biblioteka Narodowa.
Szczodra darowizna Krystyny Piórkowskiej bardzo ładnie zbiega się ze 165. rocznicą śmierci Adama Mickiewicza, która przypada na 26 listopada. Listy naszego narodowego wieszcza zasilą i tak już bogatą kolekcję tekstów z nim związanych. Poza pierwodrukami dzieł Mickiewicza i ich tłumaczeniami na obce języki Biblioteka Narodowa posiada między innymi: rękopis wiersza Oda do młodości oraz listy do Konstancji z Bojanowskich Łubieńskiej, do Ludwiki z Osztorpów Horwattowej, do Stanisława Dobrowolskiego, Antoine’a Jeana Letronne’a, do sędziego Billauda czy pokwitowanie, które Mickiewicz wystawił Franciszkowi Ksaweremu Godebskiemu.
Źródło: biblioteka narodowa
Przygotował Oskar Grzelak