Pierwszym ilustratorem książkowej edycji Ogniem i mieczem Henryka Sienkiewicza był polski malarz Juliusz Kossak, który specjalizował się w malarstwie historycznym i batalistycznym. Od wydania powieści w 1884 roku za ilustrowanie pierwszego tomu słynnej Trylogii brali się przeróżni artyści, wśród których wyróżnić można takie nazwiska jak: Stachiewicz, Moniuszko czy Tetmajer, ale to właśnie prace Kossaka uważane są za najlepsze. W przyszłym miesiącu dwanaście akwarel oddających fabułę Ogniem i mieczem trafi na licytację w domu aukcyjnym DESA Unicum.
Zilustrowanie Ogniem i mieczem zlecił Juliuszowi Kossakowi lwowski fotograf i wydawca Edward Trzemeski. Malarz nad akwarelami pracował w latach 1885–1886. Gotowe obrazy następnie zreprodukowano techniką fotogramu. Ostatecznie ilustracje trafiły do wydanej we Lwowie w 1886 albumowej edycji powieści Henryka Sienkiewicza.
Niezwykła inwencja plastyczna jest do dziś widoczna w jego dziełach. Posłużył się mieszanymi technikami rysunkowymi, osiągając zaskakujące efekty wizualne. Choć monochromatyczne – wykonane w czerni, bieli, odcieniach szarości i sepii – gdyż w ten sposób dawały się przełożyć na medium drukowanej reprodukcji, prace Kossaka pełne są niezwykłych efektów światłocieniowych, urzekających detali, zróżnicowanych faktur i tonów. Niektóre z nich są bardziej dosłowne i rzeczowe, jak brawurowy „Pojedynek Wołodyjowskiego z Bohunem”, niektóre zaś nastrojowe, bliskie klimatowi symbolizmu jak „Przeprawa Skrzetuskiego przez staw pod Zbarażem”, czytamy na stronie domu aukcyjnego DESA Unicum.
Dzieje dwunastoczęściowego cyklu malarskiego Kossaka nie są dobrze znane. Wiadomo, że malarz bardzo szybko sprzedał je hrabiemu Jerzemu Dunin-Borkowskiemu. Kiedy prace zostały wywiezione za granicę, słuch o nich zaginął. Dopiero w 1999 zostały zaprezentowane na krakowskiej wystawie uświetniającej setną rocznicę śmierci artysty.
Aukcja odbędzie się 10 grudnia o godzinie 19. Eksperci szacują, że cykl Juliusza Kossaka może osiągnąć cenę nawet półtora miliona złotych.
Przygotował Oskar Grzelak
źródło: desa