Dziś poznaliśmy laureata Literackiej Nagrody Nike 2020. Radek Rak został doceniony za książkę „Baśń o wężowym sercu. Wtóre słowo o Jakóbie Szeli”.
„Baśń o wężowym sercu. Wtóre słowo o Jakóbie Szeli” to nawiązanie do „Słowa o Jakóbie Szeli” Brunona Jasieńskiego. Powieść ukazała się nakładem wydawnictwa Powergraph.
Przedstawia ona wydarzenia z roku 1848 roku z punktu widzenia galicyjskich chłopów. Pisarz wprowadza czytelnika w świat pełen wiedźm, duchów przodków, którzy nie planują odejść w zaświaty czy gadających zwierząt. Sam Radek Rak pochodzi z rodziny o chłopskich korzeniach, a postać Jakuba Szeli interesowała go od dawna. Uznał, że narrację rabacji galicyjskiej przejęły jej ofiary, czyli ziemianie, on zaś uznał, że odda głos tym, którzy podnieśli siekiery, jednocześnie prezentując czytelnikowi świat chłopskich wyobrażeń.
„Baśń o wężowym sercu. Wtóre słowo o Jakóbie Szeli” znalazła się na liście 10 najlepszych książek roku pisma „Książki” oraz została nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia. Radek Rak wcześniej otrzymał Złote Wyróżnienie w Nagrodzie Literackiej im. Jerzego Żuławskiego oraz był nominowany do Nagrody im. Janusza A Zajdla za powieść „Puste niebo” (Powergraph, 2016). Jego debiutem powieściowym była książka „Kocham cię, Lilith” (Prószyński i S‑ka, 2014). Publikował też opowiadania m.in. w „Nowej Fantastyce”, „Frazie”, „Esensji”, „Lampie”.
Z zawodu Radek Rak jest lekarzem weterynarii – ukończył medycynę weterynaryjną na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, a w Krakowie prowadzi przychodnię dla zwierząt.
Oto pozostałe książki, które zostały nominowane do Nagrody Literackiej Nike 2020:
* Agnieszka Dauksza: „Jaremianka” (Znak) – biografia
* Joanna Gierak-Onoszko: „27 śmierci Toby’ego Obeda” (Dowody na Istnienie) – reportaż
* Piotr M. Majewski: „Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu” (Krytyka Polityczna) – esej
* Paweł Piotr Reszka: „Płuczki” (Agora) – reportaż
* Monika Sznajderman: „Pusty Las” (Czarne) – esej
* Filip Zawada: „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” (Znak) – powieść