HBO Polska podsumowało seriale najchętniej oglądane w pierwszej połowie 2020 roku na platformie HBO Go. Ponad połowa to adaptacje książek.
Lockdown spowodowany pandemią z jednej strony zatrzymał wielu z nas w domach, a z drugiej – był ogromnym obciążeniem psychicznym, więc wiele osób szukało ucieczki w książkach, filmach i serialach. Platformy VOD okazały się wręcz stworzone na wypadek takich okoliczności: mogliśmy oglądać seriale w swoim tempie, nie oczekując nerwowo na kolejne odcinki. HBO Go opublikowało informacje, które seriale cieszyły się największą oglądalnością w pierwszej połowie roku 2020. Oto one:
1. Wataha
2. Outsider
3. Westworld
4. Czarnobyl
5. Nowy papież
6. Gra o tron
7. Zero zero zero
8. Ślepnąc od świateł
9. Młody papież
10. Wielka
Aż sześć pozycji z tej listy to adaptacje książek. Przybliżmy je.
Outsider
To adaptacja powieści mistrza horroru Stephena Kinga pod tym samym tytułem. Detektyw Ralph Anderson właśnie aresztował popularnego nauczyciela języka angielskiego oraz trenera Małej Ligi, czyli Terry’ego Maitlanda. Aresztowanie miało miejsce na oczach tłumu kibiców. Zarzuty są poważne: Maitland został oskarżony o gwałt oraz okaleczenie jedenastolatka.
Detektyw bada relacje naocznych świadków oraz dowody wspierany przez swojego przyjaciela – prawnika Howie’ego Golda. Prasa nęka żonę oskarżonego oraz ich dwie córki. Problem polega na tym, że dowody wskazują, że Terry Maitland był w dwóch miejscach jednocześnie… A to dopiero początek intrygi, w której padnie jeszcze wiele trupów. W Ralpha Andersona wcielił się Ben Mendelsohn.
Westworld
Luźna adaptacja powieści Michaela Crichtona (autora “Parku Jurajskiego”) pod tym samym tytułem, w Polsce wydanej jako “Świat Dzikiego Zachodu”. Miejscem akcji był nietypowy park rozrywki naśladujący Dziki Zachód, w którym wszystkie role odgrywały roboty. Klienci mogli poczuć się jak w westernie, robiąc cokolwiek, włącznie z zabijaniem robotów. Problem pojawia się w momencie awarii systemu uniemożliwiającego robotom krzywdzenie ludzi.
W serialu mamy do czynienia z podobnym początkiem: futurystyczny park rozrywki Westworld jest obsługiwany przez obdarzone sztuczną inteligencją hosty. Klienci torturują hosty, gwałcą je i zabijają, po czym obsługa parku naprawia je i czyści ich pamięć. W pewnym momencie jednak Dolores Abernathy (w tej roli Evan Rachel Wood) oraz Maeve Millay (w tej roli Thandie Newton) zaczynają zdawać sobie sprawę, że ich życia toczą się w pętli i zyskują prawdziwą świadomość. Z czasem serial pokazuje też inne parki (w tym Shōgunworld, Warworld oraz The Raj), a także rzeczywistość poza parkami.
Czarnobyl
Część wątków twórcy zaczerpnęli z książki Swiatłany Aleksijewicz “Czarnobylska modlitwa”. To fabularyzowana historia katastrofy, do której doszło w elektrowni jądrowej w Czaranobylu. Choć część wydarzeń jest wierną rekonstrukcją prawdziwej katastrofy, inne elementy fabuły zostały wymyślone przez scenarzystów, np. zaprezentowana katastrofa śmigłowca wydarzyła się kilka miesięcy później, niektóre postaci łączyły wątki różnych osób, a skala zniszczeń oraz niektóre z objawów choroby popromiennej zostały zaprezentowane jako bardziej drastyczne niż w rzeczywistości.
Gra o tron
Adaptacja “Pieśni Lodu i Ognia” George’a R.R. Martina, cyklu, którego pierwszy tom to właśnie “Gra o tron”. Przedstawia świat, w którym magia dawno wygasła, ale zaczęła się odradzać. Gdy wielkie rody takie jak Lannisterowie, Baratheonowie i Starkowie walczą o władzę w Westeros, w Essos wykluwają się niewidziane od setek lat smoki, a zza Muru nadchodzą Inni, a wraz z nimi Długa Noc. Zagrożenie jest ogromne, ale ostatnim razem doszło do niego tak dawno, że wszyscy są przekonani, że Inni to postaci z baśni. Smoki budzą natomiast nienawiść i skojarzenie z poprzednią dynastią, czyli Targaryenami. Daenerys Targaryen (Emilia Clarke) przetrwała rzeź swojego rodu i u boku ziejących ogniem bestii chce odzyskać królestwo, które uważa za własne.
Zero zero zero
Adaptacja książki Roberta Saviano pod tym samym tytułem. Pisarz sporządził mapę międzynarodowego kokainowego szlaku. Zbadał zarówno meksykańskie kartele, jak i pralnie brudnych pieniędzy na Wall Street. Kokainy może używać naprawdę każdy – milioner czy dziecko z biednej dzielnicy. Wylicza, że jeśli nie ojciec ani matka czytelnika, to jego brat, syn, szef albo sekretarka; żona lub kochanka szefa. Narkotykowy biznes to wielkie pieniądze i liczne ofiary. W serialu obserwujemy wojnę karteli z meksykańską armią czy jednostką antynarkotykową, ale też pozostałe odcinki narkotykowego szlaku. Narkotykowi baroni rywalizują o wpływy i pieniądze.
Ślepnąc od świateł
Jedyna polska powieść w zestawieniu, choć niejedyny serial (polską produkcją jest też “Wataha” zajmująca pierwsze miejsce). To adaptacja powieści Jakuba Żulczyka pod tym samym tytułem. To siedem dni z życia Kuby Niteckiego (w tej roli Kamil Nożyński), warszawskiego dilera kokainy obsługującego celebrytów, polityków i biznesmenów. Postanawia porzucić swoje życie i uciec do Argentyny, ale wtedy z więzienia wychodzi Dario (Jan Frycz), czyli gangster starej daty.