Od lat sporo się mówi, że poszczególne elementy systemu nauczania są przestarzałe, wymagałyby rewizji i wdrożenia niezbędnych zmian. Temat często zahacza o lektury szkolne, wśród których brakuje literatury współczesnej, zbyt wiele czasu poświęca się dziełom, które są po prostu nieaktualne, a zamiast których można by czytać książki zapraszające do dyskusji o problemach dzisiejszego świata.
Nie da się jednak powiedzieć, że absolutnie nic się w tym temacie nie dzieje. Zmiany postępują, może wolniej niż byśmy sobie tego życzyli, ale jednak. Jedną z ciekawszych rewolucji, która się właśnie odbywa jest włączenie gier wideo do listy lektur szkolnych. Mowa póki co tylko o jednej grze, ale jeśli pomysł się sprawdzi, istnieje szansa na sukcesywne wdrażanie kolejnych produkcji w następnych latach. Eksperyment będzie dotyczył gry polskiego studia 11 bit studios zatytułowanej This War of Mine. Produkcja znajdzie się w spisie lektur nieobowiązkowych w szkołach średnich już od najbliższego semestru.
Gry są oczywiście używane w edukacji – w nauce programowania, nauk ścisłych, w rozwijaniu zdolności poznawczych, plastycznych, muzycznych, ale nigdzie na świecie, zgodnie z naszym rozeznaniem, żadne państwo nie włączyło gry do oficjalnego zestawu lektur szkolnych, aby poprzez nie opowiadać młodzieży o ludziach, powiedział Radiu Kraków rozmówca z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
This War of Mine porusza problematykę wojenną, ale w przeciwieństwie do większości gier z tego gatunku gracz wciela się nie w żołnierza, a w cywila, który w ciężkich warunkach stara się po prostu przeżyć. Trudne wybory o dalekosiężnych konsekwencjach, walka o przetrwanie przy jednoczesnych pytaniach o naturę człowieczeństwa mają uczniów edukować na polu etyki, socjologii, filozofii i historii.
Gry bez wątpienia są dziełem kultury. Nowoczesnym, naturalnym i atrakcyjnym dla młodego odbiorcy, ponieważ operują językiem natychmiastowo dla niego zrozumiałym. I tym językiem gry mogą opowiadać o wszystkim – emocjach, prawdzie, walce dobra ze złem, cierpieniu i wreszcie samej istocie ludzkości, tłumaczył Grzegorz Miechowski, prezes zarządu 11 bit studios.
Inicjatywa Mateusza Morawieckiego zakłada, że This War of Mine już od roku szkolnego 2020/2021 będzie dostępna dla wszystkich szkół średnich w kraju, przy czym gra ma funkcjonować jako lektura nieobowiązkowa dla uczniów pełnoletnich, a więc z roczników 2002 i starszych. Oczywiście dostęp do produkcji będzie w takim wypadku dla uczniów bezpłatny. W tym celu należy zadbać o odpowiednie zaplecze techniczne. Program traktowany jest jako pilotażowy. Jeśli test zostanie zdany, w przyszłości możemy na liście lektur zobaczyć więcej ciekawych produkcji ze świata gier.
źródło: radiokraków/eurogamer
Przygotował Oskar Grzelak