Od 20 kwietnia rząd stopniowo zmniejsza nałożone na Polaków w trosce o nasze zdrowie i bezpieczeństwo w obliczu światowej pandemii COVID-19 restrykcje. Pierwszy etap zakończył się pomyślnie, więc już 4 maja w życie wejdą kolejne rozluźnienia obostrzeń. Po majówce działalność będą mogły wznowić niektóre instytucje kultury, w tym biblioteki. Otwarte mają zostać również sklepy w galeriach handlowych, czyli także usytuowane w nich księgarnie.
Oczywiście otwarcie tak bibliotek, jak i księgarń będzie podlegać bardzo sztywnym zasadom. W każdym sklepie w galerii handlowej obowiązywać będą te same reguły, co w przypadku aktualnie działających sklepów, czyli w mniejszych lokalach przebywać będą mogły jednocześnie cztery osoby na każde stanowisko kasowe, w większych – jedna osoba na piętnaście metrów kwadratowych.
O ponownym funkcjonowaniu każdej biblioteki decydować będzie jej dyrektor po sprawdzeniu, czy spełnione zostały wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa.
Przede wszystkim biblioteka musi zapewnić swoim pracownikom maseczki i rękawiczki. Na kontuarze powinna stanąć przesłona ochronna oddzielająca bibliotekarza od użytkownika. W miarę możliwości przed wznowieniem działalności należałoby zapewnić stanowisko do mycia i dezynfekcji dłoni.
Według zaleceń użytkownicy powinni mieć dostęp tylko do wypożyczalni, z oczywistych względów nie ma mowy o przesiadywaniu w czytelni. Ograniczony przy tym powinien zostać dostęp do księgozbioru: klient prosi o książkę, bibliotekarz pozycję odszukuje i przynosi. Najlepiej byłoby umożliwić użytkownikom wcześniejsze umawianie się na odbiór książek przez telefon lub za pośrednictwem poczty elektronicznej – w ten sposób uniknie się kolejek i zmniejszy ryzyko zarażenia.
Zwrócone do biblioteki książki będą musiały przeleżeć swoje w kwarantannie. Zalecenia mówią o nawet dwóch tygodniach zanim tytuły wrócą na półki, a tym samym do normalnego obiegu. Trzeba się więc przygotować, że mogą być problemy z dostępnością bardziej popularnych książek.
Przygotował Oskar Grzelak
źródło biblioteka narodowa/rynek ksiazki