Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotr Gliński, przyznał dotacje w ramach programu Promocja czytelnictwa. Jego celem jest wspieranie wszelkiego rodzaju instytucji i inicjatyw służących propagowaniu literatury w kraju. Około pięćset podmiotów, w tym liczne biblioteki, centra kultury, fundacje, organizatorzy mniejszych lub większych wydarzeń związanych z książkami, złożyło podania o dofinansowania, ale niespełna 20% z nich rzeczywiście pomoc ministerialną dostanie.
Co roku wyniki programu dotacji na promowanie literatury budzą mnóstwo emocji. Nie inaczej jest tym razem. Media, w tym na przykład Onet.pl, zauważają, że na największe wsparcie finansowe w tym roku liczyć mogą festiwale i kampanie o profilu katolicko-narodowym.
Przeglądając listę podmiotów wyróżnionych dotacją, nietrudno zauważyć, że największą jednorazową wypłatę otrzyma wydawnictwo Biały Kruk specjalizujące się w książkach o tematyce religijnej, patriotycznej i kulturalnej. Do oficyny należy również miesięcznik „WPIS – Wiara, Patriotyzm i Sztuka”. Tej instytucji minister przyznał niebagatelną sumę 300 tysięcy złotych na Ogólnopolską Kampanię Czytelniczą „Pochwalmy się Polską”.
Wcale niemałe dofinansowanie otrzyma również Stowarzyszenie Wydawców Katolickich. Na organizację targów książek religijnych przeznaczonych zostało 206 tysięcy złotych. Stowarzyszenie otrzymało dodatkowo 59 tysięcy złotych celem ufundowania nagród Feniks i Mały Feniks. Te otrzymać można za właściwą promocję katolicyzmu i pozytywne ukazywanie wartości chrześcijańskich.
Warto jednak skupić się na bardziej pozytywnych aspektach. Przykładowo wśród pozytywnie ocenionych projektów znalazło się prawie czterdzieści zgłoszonych przez biblioteki. W większości przypadków są to co prawda kwoty po zaledwie kilkanaście tysięcy złotych, ale z całą pewnością choć trochę pomogą tym instytucjom przetrwać w trudnej polskiej rzeczywistości. Również tegoroczna edycja Nocy Bibliotek zostanie wsparta funduszami ministerialnymi. Na ten cel pójdzie ponad 200 tysięcy złotych.
Dofinansowanie dostało również kilka imprez literackich, w tym Festiwal Conrada, który jesienią zeszłego roku trafił do czołówki najlepszych europejskich festiwali. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przez najbliższe trzy lata będzie wspierać wydarzenie kwotą 150 tysięcy złotych na edycję. Innymi wyróżnionymi przez ministra imprezami literackimi są między innymi: Big Book Festival, Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius, Międzynarodowy Festiwal Literacki Sopot czy Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej w Rabce.
Środki finansowe ministerstwa są oczywiście ograniczone. Nie każdy zgłoszony projekt mógł liczyć na dofinansowanie. Wiele podmiotów musiało obejść się smakiem. Wśród nich znalazł się po raz kolejny lokalny festiwal Góry Literatury w Nowej Rudzie organizowany przez Olgę Tokarczuk. Najwyraźniej minister wyszedł z założenia, że naszej świeżo upieczonej noblistce nie potrzeba dodatkowych środków na promowanie literatury na Dolnym Śląsku.
Z pełną listą wnioskodawców, którym przyznano dofinansowanie można zapoznać się na stronie ministerstwa:
https://www.gov.pl/web/kultura/promocja-czytelnictwa2