Można założyć, że każdy z nas, kochających czytać, naturalnie lubi otaczać się książkami. Dobrze się czujemy, kiedy mamy świadomość, że na półce czeka kolejny nieprzeczytany tytuł, z nostalgiczną łzą w oku spoglądamy na nasze księgozbiory i wspominamy od czasu do czasu lektury, które wywarły na nas największe wrażenie. W domu każdego z nas nietrudno o książki. Co jednak, kiedy musimy opuścić nasze gniazdko, bo wyjazd służbowy, wycieczka, czy cokolwiek innego. Otóż zawsze można wybrać hotel, który również jest pełny literackiego dobra.
Jednym z takich miejsc jest hotelik działający od niedawna w starożytnej wiosce Qinglongwu ukrytej w głębi lasu Tonglu w chińskiej prowincji Zhejiang. Architekci z firmy Atelier tao+c postanowili zachować w dużej mierze strukturę zastanego tam budynku o drewnianej konstrukcji i ścianach zbudowanych przed wiekami z błota. Z zewnątrz hotelik więc niemal niczym się nie wyróżnia na tle innych wiejskich budowli w regionie. Inaczej jest jednak z wnętrzem, którego architektura została odpowiednio zmodernizowana, by pasować bardziej do współczesnych czasów.
Rzeczony budynek został zaadaptowany na hotel kapsułkowy zdolny pomieścić dwadzieścia osób. Wydzielona jest osobna przestrzeń dla kobiet i osobna dla mężczyzn. W pokojach można tylko leżeć albo siedzieć, wyprostowanie się jest tam niemożliwe. Są one dodatkowo przemyślnie ukryte wśród regałów uginających się od książek.
Otóż właśnie, hotel kapsułkowy stanowi tylko część odnowionego budynku w Qinglongwu. Resztę zajmuje księgarnia i biblioteka. Tu goście hotelowi mogą książki wypożyczyć lub kupić egzemplarze na własność. Publikacje spoczywają na regałach wykonanych z drzew bambusowych pozyskanych z okolicznego lasu. Goście przebywając w swoich pokojach, czują więc nadal niepowtarzalny zapach jeszcze świeżego bambusa.
Jedna z oryginalnych ścian została wyburzona. Na jej miejscu powstała imponująca przeszklona konstrukcja pozwalająca gościom rzucić okiem znad książki na zapierający dech w piersiach widok na zalesione góry.
źródło: www.archdaily.com
Przygotował Oskar Grzelak