Czy zdarzyło się komuś z was powiedzieć, że przeczytaliście jakąś książkę podczas gdy ledwie ją zaczęliście, albo nawet jej nie otworzyliście? Można śmiało założyć, że zdecydowana większość ludzi ma związane z tym doświadczenia, ot na przykład, jeśli chodzi o którąś z lektur szkolnych. Proceder kłamania o przeczytanych książkach jest o wiele bardziej powszechny niż mogłoby się wydawać. Brytyjczycy przeprowadzili badanie, w którym sprawdzili, dlaczego ludzie koloryzują swoje literackie podboje.
Przepytanych zostało 2 tysiące ludzi. Okazało się, że ponad połowa przyznała się do kłamania na temat przeczytanych książek. 31% respondentów jako powód podawało, że chcieli wypaść przed kimś w lepszym świetle, pokazać się z bardziej inteligentnej strony. 37% ankietowanych chciało w ten sposób móc uczestniczyć w dyskusji na temat konkretnej książki, jak równy z równym.
Przy okazji badania wyszło również na jaw, że wielu ludzi specjalnie komponuje swoje domowe biblioteczki, żeby uchodzić za bardziej oczytanych. Niektórzy posuwają się nawet do tego, że zapamiętują cytaty z książek, których w rzeczywistości nie przeczytali, żeby później zabłysnąć w towarzystwie.
Popularnym zabiegiem jest także pochwalenie się w mediach społecznościowych zdjęciem z ważną kulturowo książką. Szkoda tylko, że czasami jest to jedyny kontakt delikwenta z danym tytułem. Do takich sztuczek przyznało się 10% respondentów.
Mówimy, że jesteśmy społeczeństwem czytelników, ale okazuje się, że jesteśmy również społeczeństwem kłamczuchów, jeśli chodzi o rzeczywiste czytanie książek, podsumował badanie Phil Edgar-Jones, prezes kanału telewizyjnego Sky Arts, na zlecenie którego przeprowadzono ankietę.
Poniżej zaś prezentujemy listę dwudziestu książek, o których Brytyjczycy najczęściej kłamią, że je przeczytali:
1. Biblia
2. Zabić drozda, Harper Lee
3. Romeo i Julia, William Shakespeare
4. Rok 1984, George Orwell
5. Duma i uprzedzenie, Jane Austen
6. Wielkie nadzieje, Charles Dickens
7. Moby Dick, Herman Melville
8. Wojna i pokój, Lew Tołstoj
9. Wyspa skarbów, Robert Louis Stevenson
10. Przygody Tomka Sawyera, Mark Twain
11. Krótka historia czasu, Stephen Hawking
12. Zbrodnia i kara, Fiodor Dostojewski
13. Odyseja, Homer
14. Stary człowiek i morze, Ernest Hemingway
15. Lolita, Vladimir Nabakov
16. Ulisses, James Joyce
17. Punkt przełomowy, Malcolm Gladwell
18. Sapiens. Od zwierząt do bogów, Yuval Noah Harari
19. Szklany klosz, Sylvia Plath
20. Źródło, Ayn Rand
Przygotował Oskar Grzelak
źródło: independent.co.uk