Amerykańska grupa NPD zajmuje się badaniami rynku. Swoje analityczne oko kieruje między innymi na sprzedaż książek w Stanach Zjednoczonych. Coroczne analizy są znakomitym źródłem informacji o amerykańskim rynku księgarskim, pozwalają zauważać pewne ogólne trendy, wysnuwać prognozy na przyszłość. Przed świętami Bożego Narodzenia firma zebrała dane z ostatnich dziesięciu lat i opublikowała listę najlepiej sprzedających się tytułów minionej dekady.
Najwięcej powodów do zadowolenia – niemalże 35 milionów – ma E.L. James. To właśnie jej powieści składające się na erotyczny cykl opisujący płomienną relację Anastasii Steele z Christianem Greyem okazały się być tymi najlepiej sprzedającymi się w Stanach Zjednoczonych. Tak więc pierwsze trzy miejsca zestawienia zajmują kolejno Pięćdziesiąt twarzy Greya, Ciemniejsza strona Greya i Nowe oblicze Greya. Zaraz za podium wylądowały Igrzyska śmierci Suzanne Collins, na piątej zaś pozycji uplasowały się Służące Kathryn Stockett.
1. Pięćdziesiąt twarzy Greya, E.L. James, 15,2 mln egzemplarzy
2. Ciemniejsza strona Greya, E.L. James, 10,4 mln egzemplarzy
3. Nowe oblicze Greya, E.L. James, 9,3 mln egzemplarzy
4. Igrzyska śmierci, Suzanne Collins, 8,7 mln egzemplarzy
5. Służące, Kathryn Stockett, 8,7 mln egzemplarzy
6. Dziewczyna z pociągu, Paula Hawkins, 8,2 mln egzemplarzy
7. Zaginiona dziewczyna, Gillian Flynn, 8,1 mln egzemplarzy
8. Gwiazd naszych wina, John Green, 8 mln egzemplarzy
9. Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet, Stieg Larsson, 7,9 mln egzemplarzy
10. Niezgodna, Veronica Roth, 6,6 mln egzemplarzy
Autorzy badania zauważają, że większość tych najlepiej sprzedających się książek powiązana jest z ich kinowymi adaptacjami. Można więc wykazywać, jak ogromny wpływ ma Hollywood czy ogólnie przemysł filmowy na wzrost potencjału sprzedażowego literackich pierwowzorów.
Przy okazji badania grupa zauważyła jeszcze dwie prawidłowości. Po pierwsze, czytelnicy coraz chętniej sięgają po literaturę faktu. Dzieje się to oczywiście kosztem popularności beletrystyki. Największym wolumenem sprzedaży wśród książek informatywnych charakteryzują się książki kucharskie, poradniki motywacyjne i tytuły związane z polityką.
Po drugie, czytelnicy mają tendencję do wybierania książek cieńszych, co związane może być z liczebnością rozmaitych mediów zapewniających rozrywkę, które każdego dnia walczą o naszą uwagę. Jeśli weźmiemy się za krótszą książkę, będzie przecież więcej czasu na obejrzenie nowego serialu na Netfliksie, zagranie w jakąś grę czy przesłuchanie najświeższego odcinka ulubionego podcastu.
źródło: npd
Przygotował Oskar Grzelak