Motywy literackie to zawsze wdzięczny temat dla wszelkiej maści artystów – doskonałe ćwiczenie dla wyobraźni, które następnie ma szansę skonfrontować się z wyobrażeniami czytelników. A im bardziej otwarta forma sztuki, tym większa publika. Murale, które coraz częściej ozdabiają przestrzeń polskich miast to znakomity nośnik dla dzielenia się literacką pasją poprzez sztukę. W Lublińcu na przykład powstał może nie największy, ale nadal imponujący mural inspirowany Światem Zofii Josteina Gaardera.
O wykonanie dzieła poproszony został Damian Malczewski, lokalny twórca, który wcześniej stworzył murale przedstawiające Jana Pawła II czy Terminatora. Tym razem jednak władze miasta chciały, aby najnowsze malowidło promowało czytelnictwo. Jego wykonanie miało wiązać się z powstającą wtedy, a dziś już otwartą, nową biblioteką miejską występującą pod nazwą Lubiteka.
Mural Damiana Malczewskiego przedstawia zaczytaną nastoletnią dziewczynkę na tle regału pełnego książek. Na grzbietach kilku z nich wymalował artysta nazwiska ludzi zasłużonych w jakiś sposób tak dla samego miasta, jak i dla regionu. Możemy więc dopatrzyć się tam zarządcy hut i barokowego literata Walentego Roździeńskiego, działacza społecznego i pasjonata historii Ziemi Lublinieckiej Jana Fikusa czy pochodzących z Lublińca duchownego i poety Konstantego Damrota lub słynnego niemieckiego matematyka Richarda Couranta.
Mural podpisany został przez Damiana Malczewskiego jako Świat Zofii, czyli tytułem najsłynniejszej bodaj powieści norweskiego pisarza Josteina Gaardera. Jego książka, która w 1995 najpierw odniosła spektakularny sukces w Norwegii, żeby zaraz potem szturmem podbić rynki światowe, przez wielu traktowana jest jako znakomite wprowadzenie do filozofii.
Opowiada ona o czternastoletniej Zofii Amundsen, która podążając śladami największych uczonych Europy – Platona, Sokratesa i Heideggera – odkrywa nie tylko piękno i prostotę filozoficznych nauk, ale przede wszystkim dociera do głębin własnej duszy. Tam znajduje niezwykły i zupełnie niespodziewany skarb…, czytamy na okładce najnowszego polskiego wydania Świata Zofii.
Mural można zobaczyć na budynku przy ulicy Wyszyńskiego 3 w Lublińcu. Nieopodal zaś, po drugiej stronie ronda Śląskiego, przy Sportowej 3 mieści się otwarta w połowie roku Lubiteka, nowoczesny gmach będący nie tylko biblioteką, ale i czymś na kształt lokalnego centrum kultury.
Przygotował Oskar Grzelak
zdjęcie główne Monika Breguła