Dzisiaj, 1 listopada, wystartowała kolejna edycja Czytaj PL – największej akcji promującej czytelnictwo w Polsce. W ponad 20 miastach i mniejszych miejscowościach, zarówno w kraju, jak i za granicą, pojawiło się kilka tysięcy plakatów umożliwiających dołączenie do akcji i wypożyczenie e‑książek całkowicie za darmo. W tym roku w akcji znajduje się 12 bestsellerów. Do wyboru jest 6 powieści i 6 tytułów non-fiction. Aż 10 z nich będzie dostępne w formacie ebooka oraz audiobooka.
„Chrobot” – Tomasz Michniewicz
W „Chrobocie” reportażysta Tomasz Michniewicz zabiera czytelnika w pełną refleksji podróż do siedmiu różnych miejsc świata – Kolumbii, Japonii, Indii, Zimbabwe, Ugandy, Finlandii i USA. Pokazuje takie same momenty w życiu mieszkańców (od dzieciństwa po dorosłość), jednak z zupełnie innej perspektywy. „Chrobot” Michniewicza zwraca uwagę na to, jak wiele zależy od miejsca urodzenia.
„Mit motywacji” – Jeff Haden
Jeff Haden w „Micie motywacji” przedstawia taktykę umożliwiającą stały przypływ dopaminy i stałą chęć do działania. Przedstawia strategie i spostrzeżenia, które pozwolą na zmianę podejścia do celów zarówno zawodowych i osobistych. „Mit motywacji” pokazuje również, że sukces wynika z regularnej pracy, nie z pojedynczych zrywów.
„Skaza” – Robert Małecki
Mroczny kryminał otwierający nową serię powieści kryminalnych Roberta Małeckiego. Podczas jednej z mroźnych zim z położonego w małym miasteczku jeziora wyciągnięto zwłoki nastolatka. Zdaniem patologa śmierć nastąpiła w wyniku utonięcia. Śmierć bezdomnego mężczyzny również została uznana za wypadek, a oba zgony wydają się być zupełnie ze sobą nie związane. Komisarz Bernard Gross przeczuwa, że jest inaczej. Zadawane przez niego pytania zaprowadzą go do tajemniczego zaginięcia sprzed lat.
„Nikt nie idzie” – Jakub Małecki
Powieść, w której autor prowokuje czytelnika do reakcji i odkrycia prawdziwego biegu zdarzeń w oparciu o fragmenty wspomnień. Pełna emocji powieść zostanie z czytelnikiem jeszcze długo po przeczytaniu ostatniej strony.
„Jeszcze się kiedyś spotkamy” – Magdalena Witkiewicz
Wzruszająca opowieść o miłości i przyjaźni w obliczu wolny. Sabina, Adela, Rachela, Franciszek, Janek i Joachim mieli marzenia, plany. Nie miało dla nich żadnego znaczenia kto nosi nazwisko polskie, żydowskie czy niemieckie, po prostu się przyjaźnili. Wszystko zmieniła wojna. Wiele lat później wnuczka Adeli, Justyna, poznaje historię swojej babci i jej przyjaciółki, historię, która odmieni ją na zawsze.
„Patolodzy” – Paulina Łopatniuk
Autorka popularnego bloga Patolodzy na klatce schodowej w książce „Patolodzy” prowadzi czytelników do wnętrza ludzkiego organizmu. O trudnych i skomplikowanych zagadnieniach opowiada obrazowo i czytelnie. Odpowiada na takie pytania jak – czemu londyński kominiarze tak często chorowali na raka moszny albo czy guz może zwiększyć się dwukrotnie w ciągu jednej doby.
„Ucho igielne” – Wiesław Myśliwski
Długo wyczekiwana powieść Wiesława Myśliwskiego. „Ucho igielne” określane jest jako niezwykle głęboka i przenikliwa proza, w której znajdziemy medytację nad losem, spotkaniem starości z młodością i pamięcią.
„Pianie kogutów, płacz psów” – Wojciech Tochman
Wstrząsająca , precyzyjna i wrażliwa opowieść o ludziach, których złamano, oraz o bólu, który nie może zostać ukojony. Wojciech Tochman opisuje świat po ludobójstwie i Kambodżę po Pol Pocie.
„Listy zza grobu” – Remigiusz Mróz
Dwadzieścia lat po śmierci ojca Kaja Burzyńska wciąż otrzymuje od niego wiadomości. Zadbał o to zlecając wcześniej coroczną wysyłkę – wiadomości przychodzą zawsze tego samego dnia. Po jakimś czasie kobieta traktuje je jako tradycję, do momentu, aż zaczyna w nich dostrzegać drugie dno. Do miasteczka wraca patomorfolog Seweryn Zaorski. Kupuje rodzinny dom Kai – w zniszczonym garażu znajduje skrytkę z materiałami. Znalezisko rzuca nowe światło na sprawę sprzed lat.
„Okrutny książę” – Holly Black
Los trzech sióstr został na zawsze odmieniony przez krwawą zbrodnię. Dziewczyny zostają uprowadzone do świata elfów Elysium, świata, w którym śmiertelnicy są pogardzani. Jude chce odnaleźć swoje miejsce w tej obcej krainie. Rzuca wyzwanie Cardenowi, księciu, który gardzi śmiertelnikami najbardziej ze wszystkich. Od tej decyzji nie ma już odwrotu. Aby ocalić swoje siostry i całe królestwo Jude będzie musiała narazić własne życie.
„Historia bez cenzury 4” – Wojciech Drewniak
Czwarta odsłona historii według Wojciecha Drewniaka. Tym razem pierwsze skrzypce gra średniowiecze – jak zawsze ostro, ciekawie i bez cenzury.
„Dziewczyna o czterech palcach” – Marek Krajewski
Pierwsza powieść szpiegowska autorstwa Marka Krajewskiego i wielki powrót Edwarda Popielskiego znanego pod pseudonimem „Łyssy”. Kresy są terroryzowane przez charyzmatycznego komunistycznego dywersanta. Popielski zostaje wciągnięty w intrygę mającą na celu zakończenie działalności Marcina Zarana-Zaranowskiego, groźnego dywersanta.
Zachęcamy do udziału w akcji i życzymy udanej lektury!
Poniżej znajdziecie plakat akcji, dodajemy go dla osób u których w miastach nie będzie opcji pobrania z powodu braku plakatów.