Ted Chiang, amerykański pisarz science fiction pochodzenia azjatyckiego, to niewątpliwy mistrz krótkiej formy – najważniejsze w świecie fantastyki nagrody zostały przyznane jego opowiadaniom. Jedno z nich, Historia twojego życia, w 2016 trafiło do kin jako Nowy początek dzięki kooperacji FilmNation Entertainment i 21 Laps. Ekranizacja została odebrana bardzo dobrze przez krytyków i widzów. Tym bardziej atrakcyjne są doniesienia, że firmy ponownie łączą siły, by stworzyć film oparty na opowiadaniu science fiction innego azjatyckiego pisarza – Kena Liu – równie genialnego w krótkiej formie, co Ted Chiang.
Opublikowane w 2012 The Message opowiada o archeologu zajmującym się badaniem i zachowywaniem wszelkich śladów po wymarłych cywilizacjach na odległych planetach, który dostał szansę zacieśnienia relacji z nastoletnią córką, o której istnieniu nawet nie wiedział. Odkrywając tajemnicze ruiny i starając się odczytać nieznane pismo, bohaterowie będą jednocześnie poznawać siebie samych i tajemnicę, która na zawsze zmieni ich życia.
Ken Liu na swoim blogu pisał, że praca nad tym opowiadaniem była dla niego niezwykle trudna. Jego początki sięgają 2002, rok później powstał zaś pierwszy szkic, który z efektem końcowym nie miał nic wspólnego. Ken Liu przyznał, że mimo zawarcia w tekście wszystkich tych elementów, na których doskonale się zna i lubi, brakowało w tym wszystkim ludzkiego wymiaru.
Poddałem się na jakiś czas. Wtedy zostałem ojcem i zrozumiałem, że dla rodzica komunikacja z własnym dzieckiem jest czasem równie wymagająca jak próba prowadzenia dialogu w poprzek tysięcy lat i milionów mil, napisał.
Przedstawiciele FilmNation Entertainment i 21 Laps podkreślają na każdym kroku, jak świetnie im się pracowało przy Nowym początku, zauważają również, że rośnie zapotrzebowanie na mądre, przesiąknięte wielkimi emocjami historie science fiction. Aktualnie studia są na etapie poszukiwania reżysera i scenarzysty.
Ken Liu w ostatnim czasie coraz częściej wzbudza zainteresowanie filmowców. Jeden z odcinków wyprodukowanej przez Netflix animowanej antologii Miłość, śmierć i roboty oparty został na jego opowiadaniu Good Hunting z 2012. Trwają również ponoć prace nad zekranizowaniem powieści Królowie Dary (w Polsce książka ukazała się dzięki wydawnictwu SQN), pierwszego tomu sagi Pod sztandarem Dzikiego Kwiatu i opowiadania The Paper Menagerie.
źródło: kenliu.name i hollywood reporter
Przygotował Oskar Grzelak
Szukasz fajnych zakładek do książek? Zajrzyj na www.molom.pl