Lato to najlepszy czas na czytanie. W tym okresie nie jesteśmy zarzucani aż taką ilością premier jak na wiosnę czy jesień, co oznacza, że mamy więcej czasu niż zwykle na nadrabianie książkowych zaległości. Tytułów, które można wpisać na listę wakacyjnych must readów, jest naprawdę dużo, ale jak z morza nieprzeczytanych dotąd książek wyłowić te, po które warto sięgnąć? Żeby ułatwić wam to trudne zadanie, przygotowaliśmy listę najlepszych książek na lato – bez względu na to, czy zamierzacie spędzić je nad morzem, w górach, za granicą czy w domowym zaciszu.
Dla tych, którzy w wakacje planują nadrobić klasykę
Naszą propozycją jest „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa – zarówno dla tych, którzy nigdy wcześniej nie czytali tej wybitnej książki, jak i dla tych, którzy jej lekturę mają już dawno za sobą. „Mistrz i Małgorzata” jest wielowątkową powieścią szkatułkową. Jest w niej wiele odniesień do literatury, a jej jednoznaczna interpretacja jest prawie niemożliwa. W „Mistrzu i Małgorzacie” znajdziemy wątek miłosny oraz filozoficzne rozważania oscylujące wokół tematu walki dobra ze złem, kondycji sztuki, a także konfliktu twórcy ze społeczeństwem.
Od jakiegoś czasu na rynku dostępne jest nowe tłumaczenie tego wybitnego klasyka. Za przekład odpowiedzialna jest rodzina Przebindów. Ich celem było ukazanie kolejnych poziomów opowieści, a także przedstawienie historii w nieco uwspółcześnionym wydaniu.
Dla tych, którzy uwielbiają rozwiązywać zagadki kryminalne
Miłośnikom kryminalnych zagadek i mrocznych historii polecamy „Skazę” Roberta Małeckiego. To właśnie za tę powieść autor został odznaczony Nagrodą Wielkiego Kalibru 2019 dla najlepszego kryminału ubiegłego roku. Przewodniczący Kapituły Nagrody, profesor Zbigniew Mikołejko, przyznał, że decyzja jury była jednomyślna.
Zima, 2018 rok. Z zamarzniętego jeziora niedaleko Chełmży zostaje wydobyte ciało nastolatka. Zdaniem patologa śmierć chłopaka nastąpiła w wyniku utonięcia. Odnaleziono również inne, nie noszące śladów żadnego przestępstwa zwłoki bezdomnego mężczyzny. Jedyne co łączy oba zgony to zimna noc, jednak komisarz Bernard Gross widzi w obu sprawach więcej pytań niż odpowiedzi. Kluczem do odkrycia prawdy wydają się mieszkańcy miasteczka i tajemnicza sprawa zaginięcia pewnego małżeństwa. „Skaza” otwiera nową serię Małeckiego.
Dla tych, których pasjonują niewyjaśnione, mrożące krew w żyłach tajemnice
Niewyjaśnione tajemnice spędzają sen z powiek całej rzeszy ludzi – od naukowców próbujących rozwikłać zagadki po fanów teorii spiskowych. Kim był Zodiak? Kto zabił Czarną Dalię? Jedną z takich tajemniczych, nie do końca rozwiązanych zagadek jest tragedia z Lodowej Przełęczy – tajemnicza śmierć trójki turystów. Pewnego dnia rodzina Kaszniców postanowiła udać się z Doliny Pięciu Stawów do Jaworzyny przez Lodową Przełęcz. W drogę wybierają się ojciec, matka i ich nastoletni syn. W trakcie, aby im pomóc, przyłącza się do nich młody taternik. Wędrówkę przeżywa tylko kobieta, trójka mężczyzna umiera w zagadkowych okolicznościach. Tę historię wzięła na warsztat Katarzyna Zyskowska-Ignaciak, która w powieści „Sprawa Hoffmanowej” opowiada historię inspirowaną tymi wydarzeniami. Tutaj również mamy wyprawę przez Lodową Przełęcz, trzy ofiary i jedną ocalałą, która szybko zostaje uznana winną śmierci towarzyszy. Ale jak było naprawdę?
Dla tych, którzy nie wyobrażają sobie życia bez seriali
Jeśli kochacie seriale i jesteście z nimi na bieżąco, na pewno już widzieliście, albo chociaż słyszeliście, o serialowym hicie HBO „Czarnobyl”, który ostatnimi czasy zachwyca i przeraża widzów na całym świecie. Książką, która na pewno przypadnie do gustu fanom serialu, jest „Czarnobylska modlitwa” Swietłany Aleksijewicz. Autorka skupiła się na przedstawieniu losów poszkodowanych przez katastrofę ludzi, którzy nie mieli z nią bezpośredniego kontaktu. Aleksijewicz oddała głos ofiarom – w książce znajdziemy przede wszystkim wstrząsające relacje ludzi, który zostali zmuszeni do zabicia swoich zwierząt, zutylizowania żywności i opuszczenia dotychczasowego miejsca zamieszkania. Laureatka Nagrody Nobla zawarła w swoim reportażu także opowieści osób, które likwidowały skutki tej tragedii i zmarły w wyniku napromieniowania i poparzeń.
Dla tych, którzy uwielbiają podróże
Zapaleni podróżnicy pragnący stopniowo przemierzyć i poznać cały glob, wcześniej czy później trafią do Japonii. Kraj ten większości Europejczyków kojarzy się z kobietami w kimonach i mężczyznami, którzy większość czasu spędzają w pracy, tworząc najlepszy sprzęt elektroniczny i wyznaczając kierunek technologicznego rozwoju. Jednak jak pokazuje Karolina Bednarz w reportażu „Kwiaty w pudełku”, japońskie kobiety widzą ten świat zupełnie inaczej. Ich rzeczywistość pełna jest ograniczeń, konwenansów i ról społecznych, które muszą sumiennie wypełniać. Autorka kreśli portret współczesnej Japonii krytycznie, ale i z empatią.
Dla tych, który lubią czytać o prawdziwych zbrodniach
Prawdziwe zbrodnie, mimo że przerażają, od zawsze ciekawią i fascynują ludzi. Zwłaszcza jeśli przedstawiane są w rzetelnym, świetnie napisanym reportażu. Dlatego też w tym miejscu polecamy „Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey”. To elektryzujący reportaż, za którego powstanie odpowiadają Ewa Winnicka i Dionisios Sturis. Opisują w nim historię mrożącej krew w żyłach zbrodni, którą popełnił Damian Rzeszowski. Mężczyzna zamordował sześć osób, w tym trójkę dzieci. Ta zbrodnia zelektryzowała zarówno mieszkańców wyspy Jersey, jak i całe Zjednoczone Królestwo. Autorzy reportażu, oprócz przedstawienia samej osi historii, starają się znaleźć odpowiedź na pytanie o to, co sprawiło, że Rzeszowski zabił.
Dla tych, którzy uwielbiają się bać
Jeśli lubicie się bać, koniecznie musicie sięgnąć po „Szczelinę” Jozefa Kariki. Uhonorowana najważniejszą słowacką nagrodą literacką (Anasoft Litera w kategorii Nagroda Czytelników) powieść jest najlepszym horrorem ostatnich lat. Autor mierzy się w niej z przerażającą legendą Trybecza dotyczącą serii tajemniczych zaginięć w słowackim paśmie górskim. Cześć zaginionych zostaje znaleziona martwa, część powraca, ale to nie są już ci sami ludzie. Po pozostałych zaginionych nie pozostał ślad. Książka przez cały czas zmusza czytelnika do zastanawiania się, czy mrożące krew w żyłach zdarzenia są legendą, mistyfikacją czy może kryje się w nich ziarno prawdy. Polecamy zwłaszcza, jeśli wakacje planujecie spędzić w górach.
Dla tych, którzy mają dosyć letnich upałów
Macie już dosyć fali upałów? Jeśli tak, polecamy zmienić klimat i przenieść się do mroźnej Grenlandii wraz z Iloną Wiśniewską, która jak nikt inny odnajduje się w na skutej lodem Północy. W reportażu „Lud. Z grenlandzkiej wyspy” skupiła się przede wszystkim na ukazaniu mieszkańców małego miasteczka znajdującego się na jednej z wysp zachodniego brzegu Grenlandii, Uummannaq. Wiśniewska poświęca wiele miejsca na opisanie warunków życia na wyspie. Pokazuje także, jak wygląda codzienne życie Grenlandczyków.
Dla tych, którzy zaczytują się w biografiach
„Leonardo da Vinci” Waltera Isaacsona to bardzo oryginalna biografia. Autor takich bestsellerów jak „Innowatorzy” i „Steve Jobs” w swojej najnowszej książce stworzył wyjątkowy literacki portret Leonarda da Vinci. W oparciu o tysiące stron notatek artysty i najnowszych odkryć dotyczących jego życia i dorobku Isaacson prowadzi czytelnika przez porywającą historię, w której łączy życie Leonarda, jego twórczość artystyczną i dokonania naukowe.
Dla tych, którzy nie wyobrażają sobie wakacji bez niebanalnej powieści
Jeśli w wakacje najbardziej lubicie czytać opasłe i wielowątkowe powieści, nie możecie zapomnieć o „Kotce i Generale” Nino Haratischwili. Jest to świeża premiera i literacki powrót autorki bestsellerowej książki „Ósme życie (dla Brilki)”. „Kotka i Generał” to historia oparta na prawdziwych wydarzeniach, opowieść o winie i pokucie. Autorka poprowadziła tę historię trzema torami. Czeczenia, 1995 rok. Nastoletnia Nura marzy o tym, by wyrwać się z domu rządzonego surowym kodeksem muzułmańskim. Jej życie zmienia się o 180 stopni, kiedy do rodzinnej wioski dziewczyny wkracza rosyjski oddział. Ten sam rok, Moskwa. Młody Aleksander zmuszony oczekiwaniami matki i poczuciem obowiązku zostawia ukochaną, by walczyć na Kaukazie. Berlin, 2016 rok. Aleksander Orłow, Generał, rozpoczyna z córką nowe życie. Prawie dorosła już Ada dąży do poznania przeszłości ojca. Im bardziej zaczyna drążyć temat, tym silniej powracają mroczne koszmary z przeszłości Aleksandra.
Dla tych, którzy są zafascynowani tajemnicami internetu
Jeśli chcecie zagłębić się w tajemnice internetu, sięgnijcie po „Darknet” Eileen Ormsby, często określanej mianem ekspertki od Dark Webu. Reportaż jest wynikiem dziennikarskiego śledztwa, jakie, często wiele ryzykując, przeprowadziła autorka. Ormsby zabiera czytelników w podróż do przerażającego, niebezpiecznego, ale i niezwykle fascynującego świata, o którego istnieniu większość ludzi nie ma najmniejszego pojęcia. Handel narkotykami, fałszywymi dowodami tożsamości, bronią, mordercy do wynajęcia, transmisje z tortur, pedofilia. Wszystko to, i wiele więcej, składa się na Darknet, mroczny zakątek internetu do którego każdy wchodzi na własne ryzyko.
Mamy nadzieję, że udało nam się rozwiać wasze ewentualne wątpliwości dotyczące wakacyjnej listy książek oraz że choć trochę ułatwiliśmy wam podjęcie decyzji, od jakiego tytułu rozpocząć wakacje, a jakie książki lepiej zapakować na letni wyjazd.
Martyna Gancarczyk
Artykuł sponsorowany