Coraz większe szanse ma Olga Tokarczuk na zdobycie po raz drugi z rzędu nagrody Man Booker International Prize, prestiżowego wyróżnienia przyznawanego nieanglojęzycznym literackim dziełom tłumaczonym na język Shakespeare’a. Lista trzynaściorga nominowanych pisarzy została zawężona do sześciorga finalistów. Znalazło się wśród nich ponownie miejsce dla Olgi Tokarczuk. Tym razem o nagrodę polska pisarka walczy dzięki powieści Prowadź swój pług przez kości umarłych, a właściwie jej angielskiemu przekładowi Antonii Lloyd-Jones.
Finał tegorocznego międzynarodowego Bookera jest bardzo sfeminizowany. Kapituła nagrody zwycięzcę będzie wyłaniać spośród pięciu autorek i jednego autora. Co ciekawe wszystkie finałowe powieści ukazały się z Wielkiej Brytanii w tłumaczeniu kobiet.
Poza Olgą Tokarczuk o laur walczą Jokha Alharthi z Omanu, będąca pierwszą autorką z Zatoki Perskiej, której udało się dotrzeć do tego etapu, Alia Trabucco Zerán z Chile ze swoim debiutem z 2014 roku, Annie Ernaux – Francuska, której Les Années zdobywała już istotne nagrody we Francji i Włoszech, Marion Poschmann – niemiecka pisarka i poetka liryczna, również laureatka wielu prestiżowych konkursów literackich oraz Juan Gabriel Vásquez – Kolumbijczyk zajmujący się prozą, esejem i tłumaczeniami.
Znalazła się tu mądrość w każdej ze swoich postaci. Nieoczekiwane i nieprzewidywalne narracje zmusiły nas do wyboru właśnie tych finalistów. Subwersywna i intelektualnie ambitna z błyskotliwym dowcipem, każda z tych książek jest pożywką dla kreatywnej dyskusji. Uderzyła nas jasność i siła wszystkich tłumaczeń, powiedziała Bettany Hughes, przewodnicząca składu sędziowskiego tegorocznej Man Booker International Prize.
W zeszłym roku laureatką nagrody została Olga Tokarczuk za powieść The Flights, czyli naszych swojskich Biegunów. Man Booker International Prize nie ma długiej historii, dotychczas nagroda została przyznana jedynie dziewięć razy. Nie zdarzyło się jednak, żeby dwa razy laurem uhonorowana została ta sama osoba, nie mówiąc o tym, że miałoby się to zdarzyć pod rząd. Czy thriller moralny o wiejskiej nauczycielce, której pasją jest astrologia, walczącej o prawa zwierząt w zamkniętej społeczności gdzieś w Kotlinie Kłodzkiej przełamie schemat i zagwarantuje Oldze Tokarczuk drugie z rzędu zwycięstwo?
Ten uciekający wszelkim konwencjom kryminał oferuje prowokujące do myślenia pomysły na postrzeganie szaleństwa, społecznej niesprawiedliwości wobec ludzi marginalizowanych, praw zwierząt, hipokryzji religii i wiary w predestynację, czytamy o Prowadź swój pług przez kości umarłych na stronie nagrody.
Nazwisko zwycięzcy zostanie podane do wiadomości publicznej podczas uroczystej gali 21 maja w Londynie.
źródło: themanbookerprize
Przygotował Oskar Grzelak