W poprzedniej edycji Narodowego Czytania, celebrującej przy okazji setną rocznicę odzyskania niepodległości, pochylaliśmy się nad lekturą Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. Tym razem Para Prezydencka wymyśliła, że skoro mamy ósmą edycję akcji, to przeczytamy osiem różnych tytułów. Ale żeby nie był zbyt trudno, wskazane zostały nowele.
Jak co roku, sami czytelnicy mogli proponować swoje typy lektur na Narodowe Czytanie. Wystarczyło do 11 marca na wskazany adres mailowy wysłać wiadomość z tytułem konkretnego utworu w temacie. Nie podano na stronie internetowej Prezydenta, jakie książki Polacy zgłaszali, wiadomo jedynie, że nadesłanych zostało ponad sto propozycji. To właśnie z nich Para Prezydencka wybrała osiem tegorocznych lektur.
Dobra pani, Eliza Orzeszkowa;
Dym, Maria Konopnicka
Katarynka, Bolesław Prus
Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą), Bruno Schulz
Orka, Władysław Stanisław Reymont
Rozdzióbią nas kruki, wrony…, Stefan Żeromski
Sachem, Henryk Sienkiewicz
Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy), Henryk Rzewuski
To klasyka polskiej noweli i taki właśnie tytuł będzie miała tegoroczna edycja Narodowego Czytania, powiedział Andrzej Duda.
Reprezentują różne epoki i style – od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne, ale łączy je to, co najważniejsze: są trwale wpisane w historię polskiej literatury, dodała Agata Kornhauser-Duda.
Klasykę polskiej noweli czytać mamy wspólnie w sobotę 7 września. Według oficjalnych danych Przedwiośnie Żeromskiego w ramach zeszłorocznej edycji czytane było na wszystkich kontynentach – w blisko 3000 miejsc na całym świecie, w tym w 134 poza granicami Polski, w 33 krajach, nawet na Antarktydzie. Za kilka miesięcy przekonamy się, jak bardzo Polakom chce się jeszcze zaglądać do nowel.
źródło: www.prezydent.pl