Wydawnictwo Znak i Otwarte postanowiło na poważnie zaszaleć w ostatki. Niemal tysiąc ebooków zostało drastycznie przecenionych i obecnie możemy je nabyć w zaskakująco niskiej cenie 18,88 zł za sztukę!
W ofercie obu wydawnictwa każdy znajdzie coś dla siebie. Nie wierzycie? Sprawdźmy…
Kryminały i thrillery
Jeśli lubisz czytać o zbrodniach popełnionych w wyjątkowo mrocznej oprawie, w ofercie znajdziesz powieści, które z pewnością Cię zainteresują. Są tu niemal wszystkie książki Marka Krajewskiego, ojca polskiego kryminału retro, twórcy serii o Eberhardzie Mocku i Edwardzie Popielskim. Wielu fanów ma może i nieistniejąca, ale pisząca świetne kryminały retro Maryla Szymiczkowa (to pseudonim literacki Jacka Dehnela i Piotra Tarczyńskiego 😉 ). Furorę zrobiła jej jednocześnie mroczna i zabawna „Tajemnica domu Helclów”, choć mi osobiście bardziej przypadł do gustu nawiązujący do spirytyzmu „Seans w Domu Egipskim”.
Miłośnicy thrillerów powinni zwrócić uwagę też na JP Delenaya, którego „Lokatorka” i „W żywe oczy” wdarły się szturmem na listy bestsellerów. Nie powinni też przegapić slasherowych „Ocalałych” Rileya Sagera.
Oczywiście fani thrillerów politycznych zapewne chętnie sięgną po książki Michaela Dobbsa (m.in. jego zekranizowaną serię „House of Cards”), a fani serialu Twin Peaks po „Sekretny dziennik Laury Palmer”.
Historyczne
Oferta książek historycznych wyd. Znak jest ogromna. Przegapić w promocji nie można monumentalnych i świetnych dzieł Normana Daviesa, z jego „Europą” na czele. Dla tych, którzy wolą ebooki o kilkaset stron lżejsze, ale dalej rzetelne i bardzo dobrze napisane, świetnym rozwiązaniem są napisane w bardzo barwny sposób książki Wojciecha Drewniaka (szerszej znanego z YouTube’owego kanału „Historia bez cenzury”) oraz Kamila Janickiego („Epoka Hipokryzji”, „Upadłe damy II Rzeczpospolitej”), redaktora naczelnego portalu CiekawostkiHistoryczne.pl.
Dla czytelników żądnych powieści historycznych, rozmiłowanych w świecie starożytnym, nie mam lepszej rekomendacji niż książki Bena Kane’a, autora „Zapomnianego Legionu” czy “Hannibala”.
Literatura piękna
Miłośnicy literatury pięknej z pewnością skorzystają z okazji, by w sumie za grosze zakupić książki genialnego Wiesława Myśliwskiego (w promocji jest m.in. jego kultowy „Traktat o łuskaniu fasoli”). Aktualna promocja jest też rzadką okazją, by za tę sumę nabyć „Szum” Magdaleny Tulli. Ciężko będzie też przejść obojętnie koło takiej perełki, jak „Ósme życie” Nino Haratischwili, dzieł Zadie Smith czy Hanifa Kureishiego.
Powieści obyczajowe (lit. kobieca)
Powieści obyczajowe są najchętniej kupowane przez czytelniczki, dlatego w tym opisie skoncentruje się na tych, które szczególnie kierowane są do pań. W promocji znaleźć można same bestsellerowe autorki tego nurtu: Katarzynę Michalak, Annę Ficner-Ogonowską, Magdalenę Kordel czy Jojo Moyes.
Reportaże
W promocji znajdziemy m.in. genialne dzieła Wojciecha Jagielskiego („Modlitwa o deszcz”, „Wszystkie wojny Lary”) oraz bardzo głośny ostatnim czasem reportaż nt. pracy pielęgniarek w polskich szpitalach „W czepku urodzone” autorstwa Weroniki Nawary. Poza tym oficyna prezentuje cały cykl książek poświęcony tym, którzy nie boją się przyglądać najmroczniejszym tematom obecnym w naszej rzeczywistości. Znajdziemy tu m.in. „Rzeźników i lekarzy” Fitzharrisa Lindseya – dzieło pokazujące szokujące warunki, jakie panowały w szpitalach do XIX wieku (dość powiedzieć, że większa przeżywalność była na polach bitew niż w tych przybytkach Asklepiosa) i heroiczną walkę Josepha Listera z ówczesnym środowiskiem medycznym, by… lekarze zaczęli myć ręce i odkażać narzędzie chirurgiczne! Znajdziemy też książki o profilowaniu morderców („Mindhunter”, „Profil mordercy”), o medycynie sądowej („Trupia farma”), o politykach i szefach („Socjopaci są wśród nas”) czy tragiczną historię skazania Tomasza Komedy – najgorszej pomyłki w dziejach sądownictwa III RP („25 lat niewinności”).
Poradniki
Ci, którzy wolą przekuwać przyjemną lekturę na praktyczną wiedzę, mają w czym wybierać. W dziale poradników w promocji można znaleźć m.in. najlepszą książkę nt. ogarniania swojego życia, kultowe „Make your bed” autorstwa admirała marynarki USA Williama H. McRavena, „Jak nie zabić swoich roślin” Nik Southern, „Mówiąc inaczej” Pauliny Mikuły, ale też mniej poważne poradniki słynnej Pani Bukowej czy kontrowersyjne (ale niezwykle potrzebne) „Złe matki są najlepsze. Poradnik szczęśliwej mamy” Matyldy Kozakiewicz (znanej z bloga Segritta.pl).
Biografie
Nie mógłbym też zapomnieć o wielbicielach biografii, którzy to wydawnictwo Znak szczególnie sobie cenią. W promocji znajdziemy książki autorstwa genialnej Magdaleny Grzebałkowskiej (o Krzysztofie Komedzie czy księdzu Janie Twardowskim), biografię Zbigniewa Cybulskiego autorstwa Doroty Karaś, Elona Muska autorstwa Ashlee Vance’a, autobiografię Jerzego Stuhra oraz… tak nietypowe dzieła jak biografia malucha (tak, tego samochodu) czy biografię prawdziwka (tak, tego grzyba).
Oczywiście wymienione książki to zaledwie czubek góry lodowej. Omówiłem pokrótce zaledwie najpopularniejsze kategorie, a przecież są tam jeszcze np. książki popularnonaukowe (a wśród nich bestsellerowe „Sekretne życie drzew” czy „Wszechświat w twojej dłoni”), dla dzieci (m.in. seria „Magiczne Drzewo” czy książki Roalda Dahla z „Charliem i fabryką czekolady” na czele), książki religijne (z kontrowersyjnymi i bestsellerowymi „Boskimi zwierzętami” Szymona Hołowni na czele) i wiele, wiele innych.
Korzystajcie! Macie czas tylko do końca tego tygodnia (do 3 marca, do godz. 23:59)!
Mikołaj Kołyszko
Informacja sponsorowana