Głos Pana jest powieścią często stawianą obok innych kultowych dzieł Stanisława Lema: Solaris czy Cyberiady. Opowiada historię Piotra E. Hogartha, słynnego na cały świat matematyka, który zostaje zaangażowany w projekt mający na celu odszyfrowanie sygnału będącego być może próbą kontaktu ze strony cywilizacji pozaziemskiej. Fani pisarza mają szansę zobaczyć kinową wersję Głosu Pana. Adaptacji powieści dokonał węgierski reżyser i scenarzysta György Pálfi.
Powieść Lema opiera się przede wszystkim na wywodach głównego bohatera (narracja prowadzona jest w pierwszej osobie z perspektywy Hogartha), stanowiących podstawę dla filozoficznych rozważań autora dotyczących kontaktów z obcymi cywilizacjami i tego, czego ludzkość od takiego kontaktu oczekiwałaby.
Skoro jednak o mniemanych nadawcach i semantyce „listu” nic pewnego nie można się dowiedzieć, rozważania ześlizgują się niejako z tych niepodatnych na działanie badawczych narzędzi przedmiotów i zwracają ku temu, co dostępne — a więc ku człowiekowi, jego kulturze, wizji świata. Hipotezy na temat Kontaktu zakorzenione są w doświadczeniu jak gdyby tylko z jednego końca — po stronie Ziemi. Uczeni dowiadują się nie tyle, co Kosmos do nich mówi, ile — jakie są ich osobiste bądź ogólniej — ludzkie wyobrażenia, pragnienia i lęki związane z takim transgalaktycznym porozumieniem, pisał w posłowiu Głosu Pana profesor Jerzy Jarzębski.
Z racji tego, że powieść przyjęła formę traktatu filozoficznego niemożliwym byłoby przełożenie jej na kinowy obraz w skali jeden do jednego bez zanudzenia widza. Dlatego György Pálfi stworzył raczej luźną adaptację, opierającą się na głównym pomyśle, czerpiącą garściami z przekazu Stanisława Lema.
W powstałym w węgiersko-kanadyjskiej koprodukcji filmie głównym bohaterem jest Péter, Węgier wyruszający do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu ojca, który w latach 70-tych uciekł przed komunistycznym reżimem. Mniej więcej w tym samym czasie odebrany zostaje przez ziemskich naukowców tajemniczy sygnał pochodzący z przestrzeni kosmicznej.
György Pálfi – reżyser i scenarzysta filmu – znany jest jako twórca Czkawki, Taxidermii czy Swobodnego opadania. W pracy nad scenariuszem pomagali mu Gergö V. Nagy oraz Zsófia Ruttkay. Głos Pana zadebiutował podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Tokio w październiku 2018 roku.
Tutaj możecie zobaczyć zwiastun:
źródło: cineuropa.org