2018 rok był dla wydawnictwa Czarne bardzo udany. Jedna z najważniejszych polskich nagród kulturalnych, Paszport Polityki w dziedzinie literatury, trafiła niedawno w ręce Małgorzaty Rejmer za książkę “Błoto słodsze niż miód”. W ofercie Czarnego jak zwykle królowały książki non-fiction, głównie reportaże i relacje z podróży i obserwacji zagranicznych krajów. Już w ten weekend można kupić ebooki z tej kultowej oficyny nawet o 45% taniej!
Oto kilka najciekawszych książek, które koniecznie musicie poznać i nadrobić ich lekturę:
Małgorzata Rejmer
“Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii”
Za “Błoto słodsze niż miód” Małgorzata Rejmer otrzymała Paszport Polityki. Jest to druga książka autorki, która ukazała się w serii “Sulina” wydawnictwa Czarne. W poprzedniej książce opisywała stolicę Rumunii – Bukareszt. Tym razem skupiła się na Albanii, a konkretnie wspomnieniach ludzi, którzy pamiętają szczególnie brutalny i bezwzględny komunistyczny reżim Envera Hodży. Rejmer oddała głos ludziom doświadczonym przez system, którzy stali się ofiarami absurdalnych decyzji ówczesnej władzy.
Ilona Wiśniewska
“Lud. Z grenlandzkiej wyspy”
“Lud” to trzecia książka Ilony Wiśniewskiej o mroźnej północy. W swojej ostatniej książce autorka pisze o Grenlandii (poprzednie dwa reportaże poświęciła Spitsbergenowi oraz północy Norwegii). W “Ludzie” opowieść koncentruje się głównie wokół mieszkańców miasteczka Uummannaq, które znajduje się na wysepce przy zachodnim brzegu Grenlandii. Mieści się tam najstarszy dom opieki przeznaczony dla dzieci porzuconych przez swoich najbliższych – bardzo często są to sieroty. Głównym powodem oddawania dzieci do ośrodka jest kiepska kondycja psychiczna i materialna rodziców oraz liczne samobójstwa. Na Grenlandii duży odsetek ludzi cierpi na zaburzenia psychiczne i odbiera sobie życie. Długa noc polarna, brak perspektyw, życie w cieniu “prawdziwych Duńczyków” ograniczony dostęp do rozrywek i kultury to główne przyczyny tego stanu. Wiśniewska pisze nie tylko o problemach. Bohaterami jej reportażu są też ludzie, którzy cieszą się życiem na północnej wyspie. Opowiadają jej o codziennym życiu, zmaganiach z niełatwym klimatem i codziennych obowiązkach.
Marcelina Szumer-Brysz
“Wróżąc z fusów. Reportaże z Turcji”
Marcelina Szumer-Brysz skupiła się w swoim reportażu na opisaniu współczesnej sytuacji polityczno-społecznej w Turcji. Pojedyncze epizody przeplata narracją o dojściu do władzy Recepa Tayyipa Erdoğana – od jego młodości do przejęcia całkowitej kontroli nad krajem. Oprócz głośnych tematów, takich jak kontrola prasy, relacje Turków z Kurdami, krwawe rozprawienie się z przeciwnikami władzy przez siły rządowe, umacniający się fundamentalizm religijny, Szumer-Brysz pisze o swoich osobistych doświadczeniach i życiu codziennym obywateli tego państwa. “Wróżąc z fusów” to idealna pozycja dla tych, którzy chcą dowiedzieć się czegoś o kondycji kraju dążącego by ponownie stać się imperium.
Cezary Łazarewicz
“Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”
To kolejny rewelacyjny reportaż Cezarego Łazarewicza, laureata Nagrody Literackiej „Nike”. W „Koronkowej robocie” skupił się na najgłośniejszej sprawie kryminalnej II RP. Podjął się zadania nie tylko jak najdokładniejszego przedstawienia owianej tajemnicą kontrowersyjnej sprawy, ale również śledztwa mającego dotrzeć do prawdy i odpowiedzieć na pytania o to, czy posądzona o zbrodnię Gorgonowa była winna brutalnego morderstwa oraz co stało się z nią po zwolnieniu z więzienia w 1939 roku.
Rita Gorgonowa została oskarżona o brutalne morderstwo nastoletniej córki swojego pracodawcy i konkubenta, Henryka Zaremby. Postać tej kobiety od lat wyzwalała w społeczeństwie wiele emocji – zwłaszcza ze względu na brutalność przypisanej jej zbrodni, „zaciekłą” postawę jaką przybrała podczas procesu (nigdy nie powiedziała, że to ona dopuściła się morderstwa) i zniknięcie po odbyciu kary. W całej sprawie było, i wciąż jest, więcej pytań niż odpowiedzi. Jednakże mimo tego, że cały proces został oparty w głównej mierze na poszlakach, Gorgonowa została skazana. Walkę o jej sprawiedliwość podjęła po wielu latach córka Rity, Ewa, która opowiedziała historię z nocy zabójstwa Lusi. Opowieść rzuciła zupełnie nowe światło na, wydawałoby się, zamkniętą już sprawę.
Czy Rita Gorgonowa dopuściła się tej straszliwej zbrodni o którą obwiniała ją cała przedwojenna Polska?
Pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy kochają dobre reportaże i tajemnicze zbrodnie sprzed lat.
Gillian McCain, Legs McNeil
“Please kill me. Punkowa historia punka”
„Please kill me” to kultowa książka założyciela pisma „Punk” Legsa McNeila oraz Gillian McCain będąca pierwszym i jedynym w swoim rodzaju zapisem historii ruchu punk w USA.
Autorzy serwują czytelnikom punkową kronikę przełomu lat 60. i 70. XX wieku. Opowiadają o narodzinach oraz upadku jednego z najważniejszych i najbardziej radykalnych ruchów kontrkultury. Intryguje zwłaszcza jej forma – to nie jest klasyczna monografia, a punk w najczystszej postaci.
„Please kill me” nie bierze jeńców! Przedstawia legendy punka często bez gwiazdorskiej otoczki – autorzy postanowili oddać głos zarówno samym muzykom jak i groupies, menadżerom, technikom itp. Książkę czyta się jak rozbudowany, nieco chaotyczny, ale przez to jakże punkowy, wywiad rzekę. Znaleźli się tutaj zarówno Andy Warhol, Davied Bowie czy Iggy Pop, jak i Patti Smith, Richard Hell, Jim Morrison, a także Sid Vicious.
To opowieść o muzyce, zabawie, seksie, używkach i autodestrukcji. Książka wciągnie każdego, kto kiedykolwiek był zafascynowany punk rockiem.
Johann Hari
“Ścigając krzyk. Dzieje wojny z narkotykami”
W reportażu „Ścigając krzyk” brytyjski dziennikarz, Johann Hari, opisuje historię walki z narkotykami. Jej źródła sięgają początków XX wieku, a aby prześledzić ją jak najdokładniej autor przemierzył Kanadę, Stany Zjednoczone, Meksyk, Wielką Brytanię czy Portugalię. Korzystał z projektów ustaw oraz materiałów archiwalnych, a przede wszystkim rozmawiał zarówno z naukowcami, jak i z uzależnionymi osobami. Wszystko po to, aby przedstawić swoją tezę i udowodnić, że rozwiązaniem problemów z narkotykami jest przede wszystkim zniesienie prohibicji oraz ustanowienie państwowej kontroli nad nielegalnymi dotąd używkami. Hari nie przedstawia wojny z narkotykami sucho i bezosobowo – często opiera narrację o pojedyncze przypadki ludzi uzależnionych oddając im głos. W książce „Ścigając krzyk” przedstawiono w pewien sposób rewolucyjne podejście do narkotyków oraz narkomanów. Autor obnaża sprzeczności i absurdy jakie rządzą wojną z nielegalnymi substancjami i rzuca wyzwanie dotychczasowym przekonaniom. Jego głos jest niezwykle ważny w aspekcie dyskusji o walce z uzależnieniami i jako taki powinien być brany pod uwagę.
O książce głośno mówili między innymi Naomi Klein i Noam Chomsky. Tytuł wciągnie nie tylko fanów reportażu z najwyższej półki, ale także czytelników zainteresowanych tematem wojny narkotykowej, uzależnień, jak i tych, którzy nie mogli oderwać się od netflixowego „Narcosa”.
Piotr Oleksy
“Naddniestrze. Terror tożsamości”
Czy wiecie, że ok. 400 km od Przemyśla istnieje kraj, który choć nieuznawany przez żadne inne państwo na świecie, od ćwierćwiecza trwa i odwołuje się do tradycji, której cała Europa wschodnia się wstydzi. Na jego fladze i herbie ciągle widnieje sierp i młot, a na honorowym miejscu w stolicy stoi pomnik Lenina. Mowa o małym, lecz dumnym, Naddniestrze.
Obywatele tego komunistycznego i ignorowanego przez cały świat kraju żyją w zadziwiający spokojny i harmonijny sposób. Pracują, uczą się, płacą podatki, wolny czas spędzają grillując, chodząc na dyskoteki lub oglądając telewizję, która nie bacząc na nieobowiązujące je prawo międzynarodowe, nadaje najnowsze filmy hollywoodzkie tuż po ich premierze. Choć symbole komunizmu widoczne są na każdym kroku, a ulice patrolują milicjanci, to w kraju odbywają się regularne demokratyczne wybory.
By zrozumieć, jak powstało ten polityczny twór i jakim cudem trwa ono już ponad ćwierć wieku, Piotr Oleksy nie tylko pokazuje nam jego współczesność, ale też historię sięgającą czasów, gdy ziemie te były pod panowaniem wielu innych krajów (w tym Polski).
Fascynująca lektura.
Paweł Smoleński
Królowe Mogadiszu
Dla odmiany Paweł Smoleński postanowił szczegółowo opisać codzienność kobiet żyjących w Somalii – państwa powszechnie uznawanego na arenie międzynarodowej, choć de facto nie mającego żadnej realnej władzy w obrębie swoich formalnych granic.
Według legend niegdyś na tych ziemiach władała mądrze i sprawiedliwie pierwsza czarnoskóra królowa o imieniu Araueelo. Do dziś jej piękno odbija się na obliczach urodziwych kobiet zamieszkujących ten niegościnny kraj. Paweł Smoleński, by móc opisać ich historie na tym targanym wojnami domowymi piekle, musiał przemieszczać się po Somalii w “najdroższej taksówce na ziemi”, opancerzonym i eskortowanym przez ochroniarzy wozie terenowym. Dzięki tym zabiegom mógł szczegółowo opisać okrutną codzienność tych, które codziennie zmagają się z wojną domową, głodem, chorobami swoich dzieci, a które na dodatek często same muszą utrzymać liczne rodziny.
Szokująca.
Frank Dikötter
“Rewolucja kulturalna. Historia narodu 1962–1976”
The New York Times Book Review napisał:
Gdyby „Rewolucja kulturalna” była szeroko dostępna w Chinach, mogłaby zagrozić panującemu aktualnie reżimowi. Książka Diköttera pomaga zrozumieć współczesne Chiny.
Aż trudno uwierzyć, że ten komunistyczny kraj, które obecnie podejmuje próby eksperymentalnej uprawy bawełny na Księżycu, rozwinął się tak fantastycznie mimo piekła, na jakie skazał je pół wieku temu Mao Zedong.
Frank Dikötter opisuje nie tylko szokujący okres rewolucji kulturalnej, ale też zarysowuje tło historyczne, ukazując, jak do niej doszło. Dlaczego przez Mao musiał umrzeć co pięćdziesiąty Chińczyk? Kim byli czerwonogwardziści i dlaczego część z nich zdradziło swego “wielkiego wodza”?
Książka ważna i przerażająca…
Pamiętajcie, że ebooki wyd. Czarne można kupić do 45% taniej tylko końca tego weekendu (19–20.01.2019)!
Informacja sponsorowana