Od 1993 roku „Literary Review” przyznaje autorom antynagrody za umieszczanie w powieściach niesmacznych, czasem również zupełnie bezcelowych scen seksu. Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na problem pojawiania się w literaturze niewyrafinowanych aktów seksualnych oraz zniechęcanie autorów do tworzenia takowych lub przynajmniej wyzwanie do wkładania większego wysiłku w ich pisanie. W tym roku statuetkę otrzymał James Frey za powieść Katerina. Wśród finalistów znalazło się miejsce dla pojawiającego się w zestawieniach potencjalnych noblistów Harukiego Murakamiego oraz nominowanego do nagrody Bookera Gerarda Woodwarda.
Katerina opowiada o Jayu, młodym Amerykaninie chcącym zostać pisarzem, który rozbija się po Paryżu, pijąc i bzykając, w czym towarzyszy mu norweska modelka o tytułowym imieniu. Jury długo się zastanawiało, czy liczne sceny seksu, włącznie z tą na parkingu czy na tylnym siedzeniu taksówki są wystarczające. Ostatecznie przekonała ich rozwlekła akcja w paryskiej toalecie, w której aż osiem razy Frey odnosił się do wytrysku.
Frey pokonał silną męską listę finalistów dzięki znacznej liczbie i długości wątpliwych erotycznych fragmentów w swojej książce. Wielokrotne sceny przedłużonych fantazji w Katerinie mogłyby zapewnić Freyowi niejedną nagrodę, powiedzieli sędziowie.
Jestem ogromnie zaszczycony otrzymaniem tej prestiżowej nagrody. Szacunek należy się każdemu z towarzyszących mi wybitnych finalistów – wszyscy zapewniliście mi wiele godzin wspaniałej lektury w ciągu ostatniego roku, odniósł się do werdyktu James Frey. Nie pojawił się jednak na wręczeniu nagrody w londyńskim klubie In and Out.
Wśród finalistów w tym roku znaleźli się sami mężczyźni. Na długiej liście widniało owszem kilka żeńskich nazwisk, ale kapituła nagrody doszła do wniosku, że ich sceny seksu nie były wystarczająco złe, żeby zagrozić wyczynom ich kolegów po piórze. Obok Jamesa Freya o wątpliwy honor zwyciężenia w konkursie walczyli Haruki Murakami ze Śmiercią Komandora, Gerard Woodward z The Paper Lovers oraz Victor Cornwall i Arthur St. John Trevelyan – autorzy powieści Scoundrels.
W ciągu 25 lat istnienia nagrody tylko trzy razy wygrywały kobiety (Rachel Johnson, Nancy Huston i Wendy Perriam). Sędziowie podkreślili jednak, że to wcale nie oznacza, że autorki opisują seks z większym smakiem.
Źródło The Guardian
Przygotował Oskar Grzelak