2 listopada wystartowała kolejna edycja akcji Czytaj PL, czyli jednej z największych w Polsce akcji promujących czytelnictwo. W listopadzie w ponad 500 miastach i małych miejscowościach w kraju i za granicą pojawi się kilka tysięcy charakterystycznych żółtych plakatów umożliwiających darmowe wypożyczenie e‑książek.
Którą z nich przeczytać jako pierwszą? W tekście znajdziecie krótkie opisy wszystkich 12 książek dostępnych w tegorocznej edycji akcji Czytaj PL. Są tutaj tytuły autorstwa zarówno pisarzy polskich, jak i zagranicznych, beletrystyka, literatura faktu, mrożące krew w żyłach kryminały, młodzieżowa powieść fantasy, zbiór opowiadań, powieści obyczajowe, reportaże, biografie i książki popularnonaukowe. Niemal wszystkie tytuły są dostępne zarówno jako e‑booki, jak i audiobooki.
1. Olga Tokarczuk „Opowiadania bizarne”
Na początek przedstawiamy książę Olgi Tokarczuk. To ostatnio jedno z najważniejszych i najgłośniejszych nazwisk współczesnej literatury europejskiej. Tokarczuk to ceniona pisarka uhonorowana Nagrodą Bookera, nagrodzona Nike (dwukrotnie), a także nominowana do National Book Award. Jej najnowsza książka zatytułowana „Opowiadania bizarne” to zbiór dziesięciu pełnych niesamowitości i absurdu opowiadań. Każde z nich jest zaskakujące oraz nieprzewidywalne. Charakter opowiadań podkreśla już sam tytuł – słowo „bizarne” wywodzi się z francuskiego i oznacza coś groteskowego i nieuchwytnego. I takie właśnie jest każde z opowiadań – pełne czarnego humoru, grozy i fantastyki.
2. Magdalena Grzebałkowska „Komeda. Osobiste życie jazzu”
Teraz kolej na książkę non-fiction. Biografia Krzysztofa Komedy, polskiej legendy jazzu, napisana przez Magdalenę Grzebałkowską, autorkę biografii Beksińskich („Beksińscy. Portret podwójny”) i księdza Jana Twardowskiego („Ksiądz Paradoks”), to nie tylko genialnie nakreślony portret Komedy, ale także całego pokolenia, dla którego wolność i jazz ściśle się ze sobą łączyły. Komeda był kompozytorem legendarnej już kołysanki z filmu „Dziecko Rosemary” Romana Polańskiego. Owiany tajemnicą, nie pisał dzienników ani listów – przeważająca część wiedzy o nim pochodzi ze wspomnień jego żony, często sprzecznych ze wspomnieniami bliskich znajomych czy przyjaciół muzyka. „Komeda. Osobiste życie jazzu” to idealna pozycja zarówno dla fanów jazzu, jak i dla tych, których fascynuje klimat lat 70. ubiegłego wieku.
3. Christophe Galfard „Wszechświat w twojej dłoni”
„Wszechświat w twojej dłoni” jest fascynującą pozycją popularnonaukową i światowym bestsellerem poświęconym historii oraz tajemnicom kosmosu. Galfard przekazuje skomplikowaną i złożoną wiedzę w prosty, przyjemny sposób. Astronomia i fizyka w jego wydaniu są dostępne dla każdego czytelnika łaknącego wiedzy na temat tego, co otacza go na co dzień. Kompendium wiedzy stworzone przez autora usatysfakcjonuje zarówno pasjonatów kosmosu czy fizyki, jak i zupełnych laików, którzy chcieliby poznać wszechświat od podstaw. Christophe Galfard, uczeń genialnego Stephena Hawkinga, zabiera czytelników w niezwykłą podróż w najodleglejsze i owiane tajemnicą zakamarki naszego wszechświata, objaśniając rządzące nim prawa przystępnym, obrazowym językiem.
4. Anna Brzezińska „Córki Wawelu”
Kolejna książka to „Córki Wawelu” Anny Brzezińskiej. Jest to zdecydowanie najdłuższa, bo przeszło 800-stronicowa, pozycja w tegorocznej edycji akcji Czytaj PL. Autorka przedstawiła w niej losy i życie kobiet na dworze ostatnich Jagiellonów, pokazując, że w kreowanej przez mężczyzn historii to kobiety odgrywały najważniejszą rolę. Bohaterkami obszernej powieści są zarówno szlachetnie urodzone i uprzywilejowane postacie jak na przykład królewskie córki, ale także mieszczki, bękarty czy traktowane jak niewolnice służące. „Córki Wawelu” porywają swoim rozmachem, plastycznością opisów, a także wiernym oddaniem czasów, w jakich Brzezińska umieściła akcję powieści.
5. Wojciech Chmielarz „Cienie”
Teraz kolej na kryminał. I to nie byle jaki kryminał – „Cienie” Wojciecha Chmielarza, laureata Nagrody Wielkiego Kalibru. Powieść to piąta część sagi kryminalnej z Jakubem Mortką w roli głównej. Komisarz Mortka staje przed zadaniem rozwikłania sprawy podwójnego morderstwa – ofiary, matka i córka, zostały zastrzelone z broni podkomisarza Kochana, prywatnie przyjaciela Mortki. Tymczasem aspirantka Sucha pracuje nad zebraniem dowodów w sprawie uwiecznionego na nagraniu z ukrytej kamery zbiorowego gwałtu na młodym chłopaku, który niedługo po tym zdarzeniu popełnia samobójstwo. Mortka i Sucha postanawiają połączyć siły i wspólnie rozwiązać obie sprawy mające ze sobą więcej wspólnego, niż pozornie się wydaje. Czy podwójne morderstwo matki i córki oraz samobójstwo bestialsko zgwałconego chłopaka są ze sobą związane? Czy Kochan ma coś wspólnego z pierwszą ze zbrodni?
6. Anna Ficner-Ogonowska „Okruch”
„Okruch” Anny Ficner-Ogonowskiej jest pełną wzruszeń i emocji opowieścią o miłości, wierności, sile dobra, sekretach i tajemnicach. To piękna historia dwójki ludzi, których uczucie narodziło się zupełnie nieoczekiwanie, pozwalając im odkryć siłę miłości. Wystarczyło jedno słowo, spojrzenie, dotyk, by życie dwojga ludzi odmieniło się o 180 stopni. Ona będzie miała wreszcie szansę pokonania towarzyszącego jej od dawna strachu przed bliskością. On odkryje prawdę o sobie i swojej rodzinie, prawdę, która zdecydowanie za długo pozostawała w ukryciu. Czy początkowo silne uczucie między tym dwojgiem przejdzie nieuniknioną próbę czasu? „Okruch” to powieść z pogranicza literatury obyczajowej i romansu.
7. Remigiusz Mróz „Hashtag”
„Hashtag” to zaskakujący i mrożący krew w żyłach thriller Remigiusza Mroza, bestsellerowego polskiego pisarza. Tesa, główna bohaterka powieści, otrzymuje niespodziewaną wiadomość o tym, że w paczkomacie czeka na nią przesyłka. Ta wiadomość wydaje się z początku zwykłą pomyłką – Tesa unika wychodzenia z domu, więc na pewno nie zamówiłaby niczego do paczkomatu. Zaciekawiona tajemniczą przesyłką postanawia ją odebrać. Nie podejrzewa, że ta decyzja okaże się najgorszą w jej życiu i pociągnie za sobą przerażające konsekwencje. Dziwna przesyłka zbiega się w czasie z serią enigmatycznych postów zamieszczanych w mediach społecznościowych przez ludzi, którzy uważani są za dawno zaginionych.
8. Mark Bowden „Polowanie na Escobara”
„Polowanie na Escobara” Marka Bowdena to opowieść o najbardziej znanym baronie narkotykowym na całym świecie. Autor przedstawił w swojej książce prawdziwą historię budowania kokainowej potęgi i wielkiego końca jednego z najbogatszych i najbardziej wpływowych kryminalistów na świecie. Escobar w okresie największej świetności miał w swoich rękach 80% światowego rynku kokainy, większą cześć kolumbijskiej policji, polityków i dziennikarzy. Był tak potężny, że przez dłuższy czas nikt nie był w stanie ani nad nim zapanować ani go pokonać. Wokół życia i działalności Escobara narosło wiele legend, z których duża część, nawet tych najkrwawszych, jest jak najbardziej prawdziwa. Nazwisko przywódcy kartelu z Medellin jest znane na całym świecie, a jego biografia stała się podstawą serialu „Narcos”.
9. Joanna Jax „Zemsta i przebaczenie”
„Zemsta i przebaczenie. Narodziny gniewu” to pierwszy tom monumentalnego cyklu stworzonego przez Joannę Jax. Autorka opowiedziała w nim historię dwóch spokrewnionych mężczyzn i ich dzieci. Mimo tego, że łączy ich ojciec, dzieli ich prawie wszystko – miejsca zamieszkania, status społeczny, zainteresowania i poziom zamożności. Przez długi czas nie wiedzą o swoim istnieniu, jednak kiedy dowiadują się o sobie, zmienia się całe ich życie. „Zemsta i przebaczenie” to opowieść o miłości, przyjaźni, nienawiści i zemście, a wszystko to na tle historii XX-wiecznej Europy.
10. Reni Eddo-Lodge „Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry”
Wszystko zaczęło się od wpisu, który w 2014 roku brytyjska blogerka i dziennikarka Reni Eddo-Lodge opublikowała na Facebooku. Wpis nosił tytuł „Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry”. Reni opisała w nim, dlaczego nie ma już siły wyjaśniać białym, jak czują się osoby o innym kolorze skóry, ani poruszać tematyki rasizmu i różnic między kolorowymi a białymi. Książka Eddo-Lodge wzbudziła wiele emocji, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Autorka pisze w niej o historii rasizmu oraz kolonializmu, feminizmie z perspektywy czarnej kobiety, rasizmie strukturalnym, a także o swoich własnych doświadczeniach.
11. Dan Ariely „Potęga irracjonalności”
„Potęga irracjonalności”, to kolejna obok „Wszechświata w twojej dłoni” popularnonaukowa publikacja. Jej autor, Dan Ariely porusza tematykę podejmowania przez ludzi absurdalnych i całkowicie irracjonalnych decyzji. Tłumaczy również, dlaczego postępujemy w taki, a nie inny sposób, dlaczego wybieramy konkretne produkty, wysilamy się, aby oszczędzać pieniądze na jednej rzeczy, by chwilę później przepłacić przy kupnie kolejnej. Ze sporą dawką uszczypliwego humoru i dużą wiedzą przedstawia czytelnikom potęgę irracjonalności, a także jej zalety.
12. John Flanagan „Zwiadowcy. Księga 1. Ruiny Gorlanu”
Przy doborze książek do akcji Czytaj PL nie zapomniano także o młodszych czytelnikach. Dla nich idealną propozycją będzie powieść „Ruiny Gorlanu” Johna Flanagana będąca pierwszą częścią świetnego bestsellerowego cyklu „Zwiadowcy”. Głównym bohaterem książki jest piętnastoletni Will, który marzy o tym, aby w przyszłości zostać rycerzem. Niestety drobna budowa chłopca nie pomaga mu w nauce zawodu i władaniu mieczem. Will trafia pod opiekę Halta, enigmatycznego i ponurego zwiadowcy, który uczy go swojego fachu. Owiani legendą zwiadowcy mają podobno do czynienia z mroczną magią. Potrafią też stawać się niewidzialni. Zanim jednak Will zostanie jednym z nich, czeka go trudna i długa droga.
Mamy nadzieję, że przybliżając pokrótce tematykę znajdujących się w akcji książek, chociaż odrobinę ułatwiliśmy wam wybór. Akcja dopiero co ruszyła, więc przeczytanie bądź wysłuchanie kilku pozycji z listy jest jak najbardziej możliwe. Udanej lektury!
Martyna Gancarczyk
Czytaj PL