Zadie Smith to bezkompromisowa brytyjska pisarka, której powieści, opowiadania oraz felietony poruszają czytelników na całym świecie. Z okazji jej urodzin, które przypadają 25 października, przygotowaliśmy zbiór ciekawostek o tej bestsellerowej autorce.
Prawdziwe imię
„Zadie” nie jest prawdziwym imieniem znanej brytyjskiej pisarki. Urodziła się jako Sadie Smith, a imię zmieniła w wieku 14 lat.
Sytuacja rodzinna
Pisarka przyszła na świat w robotniczej dzielnicy Brent w północno-zachodniej części Londynu. Matka Zadie Smith urodziła się na Jamajce, a w 1969 roku wyemigrowała do Anglii, gdzie poznała ojca przyszłej pisarki i wzięła z nim ślub. Dla mężczyzny nie było to pierwsze małżeństwo. Para rozwiodła się, kiedy Zadie była jeszcze nastolatką.
Brat raper
Brat pisarki, Ben Bailey Smith, jest aktorem, komikiem i raperem. Występuje na scenie jako Doc Brown.
Jeśli nie pisarka to…
Kiedy Zadie Smith była jeszcze małą dziewczynką, uwielbiała stepować. W okresie nastoletnim rozważała karierę aktorską w musicalu, a podczas studiów zarabiała jako śpiewaczka jazzowa. Jej wielkim marzeniem było zostanie dziennikarką. Wygrała jednak miłość do literatury, chociaż dziennikarska smykałka nie zniknęła – widać ją głównie w felietonach i wywiadach, gdy autorka z zaangażowaniem komentuje współczesną sytuację polityczną, społeczną czy gospodarczą.
Nie tylko powieści
Oprócz nagradzanych powieści autorka „Białych zębów” tworzy również opowiadania dla „The New Yorkera”, a także uczy na New York University kreatywnego pisania.
Smith prywatnie
Prywatnie Zadie Smith to żona Nicka Lairda, północnoirlandzkiego poety i pisarza. To właśnie jemu zadedykowała trzecią w pisarskim dorobku powieść „O pięknie”. Para została rodzicami w 2009 roku, kiedy urodziła im się córka Katherine.
Literackie nagrody
W listopadzie 2016 roku Smith została wyróżniona Nagrodą Literacką dziennika „Die Welt”, a powieść „O pięknie” była nominowana do Nagrody Bookera – nominacja skutkowała przyznaniem pisarce Orange Prize for Fiction. Debiutancka powieść Zadie Smith, „Białe zęby”, została uhonorowana nagrodą Whitbread First Novel Award (za najlepszy debiut w 2000 roku). Co ciekawe, niedługo później powieść została zaadaptowana na telewizyjny miniserial.
Brak smartfona i mediów społecznościowych
Zadie Smith jest posiadaczką zwykłego telefonu z klapką. Nigdy nie przekonała się do smartfona – kiedy w 2008 roku sprawiła sobie jeden z pierwszych modeli, wytrzymała tylko miesiąc. Spędzała przed ekranem całe dnie, dlatego przestała go używać. Nie odczuwa również potrzeby korzystania z mediów społecznościowych. Jest zdania, że nie traci nic, nie będąc w nich obecna(1).
„Swing Time” i inspiracja Eleną Ferrante
Zadie Smith w wywiadach otwarcie mówi o tym, że jej powieść „Swing Time” jest hołdem dla Eleny Ferrante, której książki były dla brytyjskiej pisarki przełomowe i zmieniły ją jako autorkę. W samej powieści widać inspiracje i nawiązania do twórczości Ferrante, w szczególności do tetralogii neapolitańskiej(2).
Ważny głos
Zadie Smith to niezwykle interesująca postać. Jest nie tylko poczytną pisarką, ale i osobą zaangażowaną społecznie. Żywo komentowała Brexit, kibicuje lokalnym bibliotekom oraz zabiera głos w sprawie klas i awansów społecznych. Nie omija również takich tematów jak męskość, kobiecość, makijaż czy rodzicielstwo. Opinie Smith są wysłuchiwane i często ukazują w się w prasie czy jako zbiory felietonów(3).
Zadie Smith to pisarka, którą zdecydowanie warto poznać. Dlatego też mamy nadzieję, że zebrane powyżej ciekawostki przybliżyły wam postać bezkompromisowej i zaangażowanej społecznie autorki. Wszystkich, którzy jeszcze nie mieli okazji przeczytać książek Zadie Smith, zachęcamy do lektury. Solenizantce natomiast życzymy wszystkiego najlepszego.
Martyna Gancarczyk
Czytaj PL
(1). http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,127763,22519290,zadie-smith-moje-pokolenie-wrzucilo-posiadanie-dzieci-do.html, data dostępu: 19.10.2018.
(2). http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,127763,22519290,zadie-smith-moje-pokolenie-wrzucilo-posiadanie-dzieci-do.html, data dostępu: 19.10.2018.
(3). http://wyborcza.pl/7,75517,23796441,tajemnica-zadie-smith-co-ma-w-sobie-takiego-ze-wybaczamy.html, data dostępu: 19.10.2018.
Bibliografia:
“Zadie Smith: Moje pokolenie wrzuciło posiadanie dzieci do tego samego koszyka co wybór koszuli czy telefonu”, Wywiad Natalii Szostak i Michała Nogaś z Zadie Smith, http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,127763,22519290,zadie-smith-moje-pokolenie-wrzucilo-posiadanie-dzieci-do.html, data dostępu 19.10.2018.
“Tajemnica Zadie Smith. Co ma w sobie takiego, że wybaczamy jej nawet słabsze książki?”, Natalia Szostak, http://wyborcza.pl/7,75517,23796441,tajemnica-zadie-smith-co-ma-w-sobie-takiego-ze-wybaczamy.html, data dostępu 19.10.2018.
Do stworzenia zdjęcia wyróżniającego wykorzystano okładki książek Zadie Smith “Swing Time”, “Lost and Found. Opowiadania” oraz “Białe zęby”. Wszystkie wymienione publikacje zostały wydane przez Wydawnictwo Znak.