W październiku 2013 roku Kraków zyskał tytuł Miasta Literatury UNESCO jako pierwsze słowiańskie i drugie nieanglojęzyczne miasto na świecie. W tym czasie narodził się projekt Kodów Miasta, w ramach którego przestrzeń miejska miała być ozdabiana ławeczkami krakowskich twórców literatury. Pierwsza setka pojawiła się w kwietniu 2014 roku na Plantach. Od tamtego czasu projekt cały czas się rozwija. W tym miesiącu w Krakowie powstaną kolejne ławki upamiętniające zasługi kolejnych pisarzy, poetów, dziennikarzy i innych osób z szeroko pojętego literackiego sektora.
Nowe ławki zostaną odsłonięte 19 października. Będzie ich kilkanaście i zostaną wpisane w przestrzeń krakowskich Plant i Nowej Huty. W najnowszej edycji ławeczki upamiętnią następujących poetów: Ewę Sonnenberg, Joannę Lech, Joannę Oparek, Jerzego Kronholda, prozaików: Miljenka Jergovića, Aleksandrę Zielińską, Stanisława Pagaczewskiego, a także piosenkarkę Annę Szałapak, dramaturga i reżysera Macieja Wojtyszkę, dziennikarza m. in. „Tygodnika Powszechnego” i wieloletniego redaktora naczelnego miesięcznika „Znak” Stefana Wilkanowicza, niemieckiego humanistę związanego z Uniwersytetem Jagiellońskim Konrada Celtisa i wybitnego językoznawcę prof. Walerego Pisarka.
Ogromnie cieszy nas sukcesywny rozwój projektu popularyzującego literaturę w przestrzeni miasta. W ciągu ponad 4 lat funkcjonowania projektu opletliśmy miasto kluczem literackich odniesień. Tabliczki na ławkach to zarówno forma upamiętnienia twórców i tytułów literatury związanej z Krakowem, jak i swoista dziurka od klucza, przez którą można wejść w świat wirtualnych tekstów, biografii, nagrań, a nawet słuchowisk umilających czytelnikom Miasta Literatury UNESCO odpoczynek w parkach, mówił Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta.
Przypominamy, że każda ławeczka oznaczona jest tabliczką z imieniem i nazwiskiem autora. Poza tym zostały na nie naniesione kody QR. Po zeskanowaniu każdego urządzeniem mobilnym czytelnik przeniesie się na specjalną stronę o danym postaci, gdzie poza szczegółowymi informacjami będzie mógł również przeczytać lub wysłuchać fragment jego książki.
Chętnych ruszyć śladem twórców literatury związanych z Krakowem zapraszamy na stronę projektu http://kody.miastoliteratury.pl/, gdzie znaleźć można mapkę z zaznaczonymi wszystkimi ławeczkami.