16 października kapituła Nagrody Bookera ogłosiła laureata. Podczas gali przewodniczący zapewniał, że każdy z sześciu finałowych tytułów wyróżniał się językową innowacyjnością. Niemniej zwycięzca mógł być tylko jeden. Ostatecznie to powieść Anny Burns zachwyciła jury najbardziej. Wraz z sukcesem Milkmana prestiżowa nagroda po raz pierwszy w jej historii powędrowała do rąk obywatela Irlandii Północnej.
Milkman jest trzecią powieścią Anny Burns. Jej akcja rozgrywa się w Belfaście podczas okresu tak zwanych Kłopotów (The Troubles), czyli konfliktu o podłożu etniczno-politycznym, rozgrywającym się na obszarze całej Irlandii Północnej. Narratorką opowieści jest osiemnastoletnia dziewczyna, która staje się obiektem seksualnego napastowania ze strony o wiele starszego mężczyzny, członka paramilitarnej organizacji, tytułowego mleczarza.
Nikt z nas nigdy wcześniej nie czytał czegoś takiego. Anna Burns rzuca wyzwanie konwencjonalnemu myśleniu i formie, posługując się zaskakującą i wciągającą prozą. To historia brutalności, seksualnych naruszeń i oporu połączona z ciętym humorem, powiedział Kwame Anthony Appiah, przewodniczący składu sędziowskiego.
Powieść Anny Burns charakteryzuje się ogromną uniwersalnością. Mimo że akcja osadzona jest w Irlandii Północnej, to ani razu tak naprawdę nie pada nazwa kraju czy samego miasta. Również bohaterowie nie są przedstawiani z imienia czy nazwiska; funkcjonują zamiast tego określenia opisowe, jak właśnie mleczarz czy średnia siostra (middle sister).
Sekciarstwo i podziały w Irlandii odgrywają ogromną rolę w powieści. Irlandia Północna nie jest jednak jedynym miejscem na świecie z podzielonym społeczeństwem (…) T.S. Eliot powiedział, że nie można być uniwersalnym, nie będąc konkretnym, a to jest i konkretne, i genialnie uniwersalne, mówił Kwame Anthony Appiah.
Anna Burns przyjęła pamiątkową statuetkę oraz czek na 50 tysięcy funtów. Podczas konferencji zapytana, co zrobi z tymi pieniędzmi, odpowiedziała: Pozbędę się długów i będę żyła za to, co zostanie.
Poniżej przedstawiamy listę pozostałych pięciu powieści, które znalazły się w ścisłym finale Nagrody Bookera:
Everything Under, Daisy Johnson,
Washington Black, Esi Edugyan,
The Mars Room, Rachel Kushner,
The Overstory, Richard Powers,
The Long Take, Robin Robertson.
Przygotował Oskar Grzelak