Dzień wyznawania miłości, który obchodziliśmy jakiś czas temu, to idealna okazja aby podkreślić wagę i konieczność dzielenia się miłością z najbliższymi. Dla nas ten Dzień był idealnym pretekstem, aby przygotować dla Was subiektywną listę wartych uwagi książek z miłością w roli głównej – tych klasycznych oraz tych zaskakujących.
Motyw miłości od zawsze był obecny w kulturze i sztuce, w tym oczywiście także w literaturze. W bardzo wielu książkach miłość znalazła swoje miejsce, chociażby tylko w jednym krótkim wątku. Przykładów może być wiele – „Ojciec chrzestny” i miłość Michaela Corleone do Kay Adams, „Zbrodnia i kara”, w której Raskolnikow darzy uczuciem Sonię czy miłość Mikołaja do obecnej żony i byłej dziewczyny w powieści „Wzgórze psów”. Takie przykłady można wymieniać godzinami. Ze względu na popularność miłości w literaturze przygotowaliśmy dla was subiektywną listę 10 książek, w których miłość gra pierwsze skrzypce. Niektóre pozycje to klasyka, inne są tegorocznymi premierami, a wybór pozostałych na pewno was zaskoczy.
Kształt wody, Guillermo del Toro, Daniel Kraus
„Kształt wody” jest piękną i porywającą historią samotnej kobiety, mężczyzny z traumą oraz tajemniczej istoty, która na zawsze odmieniła losy obu bohaterów. Należący do rządu sekretny Ośrodek Badań Kosmicznych Occam w Baltimore dostaje do analizy złapaną w wodach Amazonii niezwykłą istotę o humanoidalnym wyglądzie. Laboratorium staje się polem gry amerykańskiego i rosyjskiego wywiadu oraz sprzecznych stanowisk naukowców – jedni chcą zabić stworzenie i przeprowadzić sekcję jego zwłok, inni sądzą, że dużo bardziej przydatne będzie żywe. Tymczasem istota podczas obecności w laboratorium nawiązuje głęboką i intymną więź z jedną z woźnych. Para porozumiewa się wyłącznie językiem migowym, a ich relacja staje się coraz bliższa i coraz bardziej złożona. „Kształt wody” jest niebanalną i wzruszającą opowieścią o miłości, która nie zna żadnych granic, a jej siła jest w stanie pokonać wszystkie przeciwności losu. Na podstawie powieści powstał film pod tym samym tytułem w reżyserii Guillermo del Toro. Film został nagrodzony aż czterema Oskarami, w tym statuetką za najlepszy film.
Moje serce w dwóch światach, Jojo Moyes
To najnowsza powieść o bohaterce znanej z „Zanim się pojawiłeś” i „Kiedy odszedłeś” – Lou Clark. Josh ma takie samo spojrzenie, uśmiech i kolor włosów jak Will. Lou aż zaniemówiła, kiedy zobaczyła go pierwsze raz. Czy to możliwe, że po ziemi chodzi mężczyzna tak bardzo przypominający miłość jej życia? Tę miłość, która zdawała się odejść na zawsze? Nowy Jork jest gigantycznym miastem pełnym wysokich wieżowców, pędzących ludzi, niegasnących świateł, ale także miejscem pełnym urokliwych zakątków. To miasto, w którym spełnienie marzeń wydaje się prostsze niż gdziekolwiek indziej. Główna bohaterka Lou przyjeżdża do Nowego Jorku, aby uczyć się nowych rzeczy. Od Londynu i mieszkającego w nim Sama dzielą ją tysiące kilometrów. A jak wiadomo świeże związki nie zawsze wytrzymują próbę odległości. Na dodatek Lou poznaje Josha, a każda decyzja, jaką teraz podejmie, zmieni jej życie o 180 stopni.
„Moje serce w dwóch światach” to niebanalna opowieść o miłości i dążeniu do spełniania swoich najskrytszych marzeń.
Tatuażysta z Auschwitz, Heather Morris
„Tatuażysta z Auschwitz” to oparta na faktach bestsellerowa historia miłości między dwojgiem ludzi, która rozkwitła w piekle na ziemi – w Auschwitz. Lale Sokołow został wywieziony do Auschwitz jako dwudziestosześcioletni mężczyzna w 1942. Jego zadaniem było tatuowanie kolejnych numerów na przedramionach trafiających do obozu więźniów. Miał ich numerować i naznaczać już na zawsze. Podczas kolejnego dnia pracy stanęła przed nim młoda dziewczyna imieniem Gita. Lale pokochał ją od pierwszego wejrzenia i postanowił uratować ją z tego piekła na ziemi za wszelką cenę. W Auschwitz po raz pierwszy rozmawiali, flirtowali, całowali się. Ich miłość była w stanie pokonać wszystko, nawet obóz koncentracyjny i los, jaki zgotowali im naziści. Po wyzwoleniu Auschwitz odnaleźli się i wzięli ślub – całą resztę życia spędzili już razem. Sokołow postanowił opowiedzieć piękną, a także tragiczną historię ich miłości dopiero po śmierci ukochanej. „Tatuażysta z Auschwitz” to emocjonalny rollercoaster. Łapie czytelnika za serce i nie puszcza jeszcze długo po skończonej lekturze. Ta książka jednocześnie przeraża i dodaje otuchy, pokazując, że miłości nie jest w stanie zniszczyć nawet najgorsze piekło.
Książka Heather Morris przywodzi na myśl wzruszającego „Chłopca w pasiastej piżamie” i niezapomnianą „Listę Schindlera”.
4 3 2 1, Paul Auster
„4 3 2 1” Paula Austera to prawie 1000-stronicowa powieść, której spoiwem jest miłość Fergusona do Amy. W obszernym dziele autor przedstawia cztery wersje losów tego samego człowieka. Łączy je występujące w każdym z alternatywnych życiorysów płomienne uczucie, jakim Archibald Isaac Ferguson, główny bohater, darzy Amy Schneiderman. W swojej najnowszej i najobszerniejszej powieści Paul Auster opisuje losy i różne warianty życia głównego bohatera z uwzględnieniem licznych wyborów oraz decyzji nie tylko samego Fergusona, ale także ludzi, których napotyka na swojej drodze. To opowieść o roli przypadku i decyzji innych w ludzkim życiu, a także o niesamowitej sile miłości będącej w stanie przetrwać naprawdę wiele. To idealna powieść dla czytelników uwielbiających skompilowane, misternie utkane i niespieszne fabuły.
I że cię nie opuszczę, Michelle Richmond
„I że cię nie opuszczę” Michelle Richmond to kolejna powieść, w której miłość znajduje się na pierwszym planie. Nie jest to jednak klasyczna love story, a pełen napięcia psychologiczny thriller. Wciąga od pierwszego rozdziału i sprawia, że nie sposób odłożyć książki aż do końca lektury. To powieść, która nie pozwala czytelnikowi zmrużyć oka i każe wątpić w każdą osobę, którą kiedykolwiek się kochało. Terapeuta Jake i prawniczka Alice są młodym, zakochanym w sobie małżeństwem. Przed nimi całe wspólne życie pełne wielkich planów. W ramach jednego z prezentów ślubnych od klienta Alice młoda para otrzymuje zaproszenie do niezwykle elitarnego i tajemniczego klubu tylko dla małżeństw. Ów klub nazywa się Pakt, a jego celem jest wspieranie par w utrzymywaniu szczęśliwych związków. Szczęśliwych i trwałych – za wszelką cenę. Jak daleko posuną się Jake i Alice w obronie swojego małżeństwa?
Miłość w czasach zarazy, Gabriel Garcia Marquez
„Miłość w czasach zarazy” Marqueza to piękna powieść o miłości silniejszej od fatum, samotności, a nawet śmierci napisana z humorem, czułością i wyrozumiałością. Autor opowiada historię uczucia poety-bękarta Florentino Arizy do rozsądnej Ferminy Dazy. Oboje odbywają podróż przez kolejne kręgi miłości – młodzieńcze zadurzenie, małżeństwo kierowane rozsądkiem, namiętność, pragnienia cielesne i idealizowanie miłości. Uczucie okazuje się jednak tak trwałe i szczere, że przetrwa całe ich życie, aby dopiero u jego kresu odnaleźć wyczekiwane spełnienie.
Spóźnieni kochankowie, William Wharton
Jack jest amerykańskim biznesmenem, który w pewnym momencie swojego życia decyduje się na porzucenie świata biznesu, aby odkryć siebie na nowo. Trafia do Paryża, maluje ulice tego pięknego, romantycznego miasta i prowadzi życie kloszarda. Spotyka na swojej drodze Mirabelle, niewidomą siedemdziesięciolatkę – to spotkanie bezpowrotnie odmienia życie obojga. Rodzące się między nimi uczucie okazuje się jednocześnie niewinne i erotyczne. Dzięki temu „Spóźnieni kochankowie” Williama Whartona stają się pełną ciepła i optymizmu opowieścią o miłości, która jest w stanie pokonać nawet śmierć. To opowieść o końcu i miłości, świetle i ciemności.
Wichrowe wzgórza, Emily Jane Brontë
„Wichrowe wzgórza” to niepodważalnie jedna z najpiękniejszych historii miłosnych na całym świecie. To również genialne arcydzieło światowej literatury, które do dziś uwodzi rzesze czytelników. Heathcliff jest właścicielem dwóch posiadłości w Yorkshire – Wichrowych Wzgórz oraz Drozdowej Ostoi. Przyjeżdża tam Lockwood będący nowym najemcą. Już od pierwszego spotkania lokator spostrzega jak nieprzystępną i zimną postacią jest Heathciff. Zafascynowany zaskakującą naturą właściciela posiadłości Lockwood stawia sobie za cel poznanie prawdy o mężczyźnie. Pomaga mu w tym gospodyni Ellen Dean, która przedstawia mu losy wszystkich domowników. Tak właśnie rozpoczyna się ta cudowna i urzekająca opowieść o trzech pokoleniach Earnshawów i Lintonów, opowieść o miłości, pożądaniu, tęsknocie oraz zemście. „Wichrowe wzgórza” to książka niesamowita i fascynująca, a wątek tragicznej miłości Catherine i Heathciffa wszedł do kultury i pozostał w niej na zawsze.
Anna Karenina, Lew Tołstoj
„Anna Karenina” to obok „Wojny i pokoju” najważniejsza powieść Tołstoja. To również jedna z najbardziej popularnych powieści rosyjskiej literatury. „Anna Karenina” nie jest wyłącznie historią miłosną – Tołstoj podejmuje tu również takie tematy jak rodzina, powinności, normy społeczne oraz prawo indywidualnej jednostki do szczęścia. Tytułowa bohaterka wiedzie spokojne i nużące życie u boku starszego męża. Otaczający ją ludzie widzą w niej perfekcyjną żonę i matkę. Pewnego dnia wraz z pojawieniem się hrabiego Wrońskiego monotonne życie kobiety kończy się. Znajomość z Wrońskim budzi w Annie uczucia i namiętności, o których istnieniu wcześniej nawet nie odważyła się myśleć. Jednak za szczęście i odkrywanie samej siebie Anna będzie musiała zapłacić najwyższą cenę.
Wielki Gatsby, F. Scott Fitzgerald
„Wielki Gatsby” to klasyczna powieść o miłości napisana przez Fitzgeralda. Historia uczucia Gatsby’ego i Daisy jest jednym z najbardziej wzruszających i najtragiczniejszych miłosnych portretów XX wieku. Zakochani zmuszeni w młodości do rozstania ponownie spotkają się po latach. Gatsby widzi w tym spotkaniu szansę na odzyskanie ukochanej. Pragnie jej zaimponować olbrzymim majątkiem, pięknym domem i przepychem, jakim się otacza. Historia miłosna Jaya i Daisy rozpoczyna się na nowo, jednak stopniowo mężczyzna dostrzega, że ich obecna relacja w niczym nie przypomina związku, za którym tak bardzo tęsknił. „Wielki Gatsby” jest opowieścią o miłości, ale także przyjaźni i próbie spełnienia amerykańskiego snu – niestety wszystko to prowadzi do tragicznego finału. Powieść Fitzgeralda to genialnie nakreślony obraz pewnej epoki i straconego pokolenia, które dojrzewało w cieniu pierwszej wojny światowej.
Dzień wyznawania miłości sprzyja dyskusjom na temat roli miłości we współczesnym, mocno zindywidualizowanym świecie, podkreśla wagę empatii i mówienia o uczuciach ludziom, których kochamy – nie tylko partnerom czy małżonkom, ale także rodzinie i przyjaciołom. Dlatego spędźmy go z bliskimi, których kochamy – najlepiej podczas wspólnej lektury.
Czytaj PL