Rozmowę Mistrza Polikarpa ze Śmiercią uważa się za jeden z najważniejszych i najcenniejszych zabytków średniowiecznej poezji świeckiej w języku polskim. Mimo to aż do zeszłego tygodnia nikt nie widział oryginalnego zakończenia słynnego utworu. Sytuacja zmieniła się po niezwykłym odkryciu profesora Wiesława Wydry z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią powstałą najprawdopodobniej na początku XV wieku. Zarówno dokładna data, jak i autor nie są znani. Nie zachował się również oryginał tekstu. Jedyne, czym dotychczas polscy filologowie dysponowali była kopia z 1463 roku. Ta miała jednak jeden poważny mankament. Z bliżej nieznanego powodu brakowało w niej zakończenia. Toteż musieliśmy opierać się na rekonstrukcji na podstawie rosyjskich przekładów z XVI wieku.
Dlatego tak wiele emocji wzbudziło znalezisko profesora Wiesława Wydry. 1 lipca na Facebooku Instytut Filologii Polskiej UAM podał do informacji:
Profesor Wiesław Wydra z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w jednej z europejskich bibliotek uniwersyteckich odnalazł nieznane drukowane wydanie “Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią” z 1542 roku (Kraków, Maciej Szarfenberg).
Przekaz – w odróżnieniu od znanej dotąd wersji dialogu z rękopisu płockiego – zachował się w całości i jest prawdziwą filologiczną rewelacją!
Rozmowę Mistrza Polikarpa ze Śmiercią omawia się szczegółowo w liceum jako przykład polskiej literatury średniowiecznej. Dla przypomnienia tekst ma formę wierszowanego dialogu miedzy uczonym a śmiercią, która przybrała postać rozkładającego się trupa kobiety. To co najbardziej charakterystyczne, to satyryczne ukazanie poszczególnych warstw społecznych oraz motyw tańca śmierci równający wszystkich bez względu na stan.
Wydawnictwo Poznańskie Studia Polonistyczne ogłosiło, że jesienią ukaże edycja krytyczna Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią z 1542 roku.
źródło: histmag.org
Przygotował Oskar Grzelak