Harlan Ellison był płodnym twórcą opowiadań, napisał kilka powieści, zgarnął mnóstwo nagród, wsławił się również jako scenarzysta filmowy i serialowy. Zawsze mówił to, co myślał i zawsze walczył o swoje, co niejednokrotnie wpędzało go w kłopoty, ale jednocześnie pozwoliło wygrać kilka dużych spraw sądowych rozgrywających się za kulisami filmowej machiny Hollywoodu. Wczoraj, na prośbę żony, jego przyjaciółka Christine Valada poinformowała na Twitterze o śmierci pisarza. Odszedł we śnie w wieku osiemdziesięciu czterech lat.
Pisarską karierę rozpoczął w późnych latach 40-tych, kiedy jeszcze jako nastolatek udało mu się sprzedać kilka tekstów gazecie „Cleveland News”. Zanim trafił na kilka lat do wojska, w ciągu dwóch lat stworzył blisko sto opowiadań i artykułów. Po służbie przeniósł się do Kalifornii, gdzie tak naprawdę pokazał, na co go stać. Szybko wkręcił się do Hollywoodu, pokazując, że jest wartościowym scenarzystą zarówno filmowym, jak i serialowym. W ciągu kolejnych dekad napisał wiele chwalonych przez krytykę scenariuszy. Wystarczy wspomnieć, że jego The City on the Edge of Forever uznawane jest za najlepszy odcinek serialu Star Trek. Pracował również jako konsultant kreatywny przy takich produkcjach jak Strefa Mroku czy Babylon 5.
W ciągu całej swojej kariery napisał ponad 1800 opowiadań, scenariuszy, powieści, esejów i innych tekstów publicystycznych. Zdobył osiem nagród Hugo oraz wiele innych statuetek, wyróżnień i nominacji.
Przyglądając się jego życiu, można powiedzieć, że miał trudny charakter, cechowało go bojowe nastawienie, co zaowocowało niezwykle barwną biografią. Został na przykład wyrzucony ze studiów za uderzenie wykładowcy, który wyśmiał jego umiejętności pisarskie. Również początek kariery w Hollywood miał burzliwy. Ellison dostał robotę, o której wielu mogło marzyć – został zatrudniony przez studio Walt Disney. Z pracy został jednak zwolniony w trybie natychmiastowym już po pierwszym dniu za żartowanie sobie na temat stworzenia animowanego filmu porno z flagowymi postaciami wytwórni.
Znany jest również z licznych procesów sądowych wytaczanych przeciwko różnym twórcom wykorzystującym bezprawnie pomysły zaczerpnięte z jego tekstów. I tak sądził się na przykład z ABC i Paramount Studios, ponieważ pomysł ich serialu Future Cop z 1977 roku był łudząco podobny do idei zaproponowanej w scenariuszu Brillo, który napisał wcześniej dla ABC. Ellison pozwał również Jamesa Camerona – Terminator miał również czerpać garściami z jego tekstów. Udało się dojść do porozumienia, na mocy którego Ellison pojawił się w napisach końcowych. James Cameron określił go wtedy jako pasożyta.
W 2002 roku w Polsce ukazał się nakładem wydawnictwa Solaris wybór jego najlepszych opowiadań w tomie zatytułowanym Ptak śmierci. Również Solaris wypuścił najbardziej znaną antologię, która powstała pod redakcją Ellisona – Niebezpieczne wizje. W lutym bieżącego roku o pisarzu przypomniało wydawnictwo Prószyński Media zbiorem opowiadań To, co najlepsze. Kolejne teksty Ellisona mają ukazać się jesienią w drugim tomie publikacji.
Przygotował Oskar Grzelak