W czasie Warszawskich Targów Książki nie próżnowaliśmy! Ba, robiliśmy tak wiele, że niemal musieliśmy być w kilku miejscach naraz. Jednym z tych miejsc było stoisko Molom.pl, na którym oferowaliśmy gadżety dedykowane molom książkowym (tutaj była to bilokacja do kwadratu, ponieważ ten sam asortyment oferowaliśmy na Pyrkonie w Poznaniu, a imprezy odbywały się w tym samym terminie), ale na tym nie koniec. Przez całą sobotę i niedzielę przeprowadzaliśmy wywiady z autorami obecnymi na WTK. Pytaliśmy m.in. o to, kim zostaliby, gdyby nie byli pisarzami, ale też o to, czy istnieją według nich książki, które powinny być zakazane albo jaką książkę przetłumaczyliby na język kosmitów, gdybyśmy kiedyś jakichś poznali. Z kim rozmawialiśmy? Co oznajmili autorzy? Sprawdźcie poniżej! (Artykuł będzie aktualizowany, a kolejne materiały wideo będą pojawiały się sukcesywnie, a nasz kanał znajdziecie TUTAJ - zachęcamy do subskrypcji .)
Warszawskie Targi Książki to cykliczna impreza targowa o charakterze międzynarodowym. Jej pierwsza edycja odbyła się w 2010 roku w Pałacu Kultury i Nauki. W 2013 roku WTK zostały przeniesione na Stadion Narodowy. W trwającej cztery dni imprezie bierze udział ok. 800 wystawców, ok. 1000 autorów i ok. 70 tys. odwiedzających z kilkudziesięciu krajów. Imprezą towarzyszącą targom jest Festiwal Komiksowa Warszawa.
K.A. Tucker
Kanadyjska pisarka tworząca powieści young adult. Jest bibliofilką. Autorka kilkunastu książek. W Polsce ostatnio ukazała się powieść “Chroń ją”, czyli kryminalny romans o młodych ludziach, których ścieżki krzyżują się z powodu czegoś, co zrobili ich rodzice.
Katarzyna Bonda
Autorka bestsellerowych powieści kryminalnych, dziennikarka i scenarzystka. Wykłada w szkole kreatywnego pisania. Na Warszawskie Targi Książki przyjechała promować ostatni tom z cyklu o Saszy Załuskiej zatytułowany “Czerwony pająk”
Graham Masterton
Znany na całym świecie brytyjski autor horrorów, thrillerów, powieści historycznych poradników seksualnych. Łącznie napisał grubo ponad 100 książek. Najbardziej znany jest z cyklu “Manitou” i “Rook”. Chętnie odwiedza Polskę.
Chris Carter
Biografia tego pisarza jest sama w sobie materiałem na powieść. Z zawodu psycholog kryminalny, pracował m.in. jako barman. Został muzykiem rockowym, aby podrywać dziewczyny, a pisać zaczął na prośbę ówczesnej partnerki po tym, jak opowiedział jej swój sen. W Polsce niedawno ukazał się jego thriller “Rozmówca”.
A.J. Finn
Debiutancka powieść tego publicysty “Los Angeles Times”, “Washington Post” i “Times Literary Supplement” to psychologiczny thriller “Kobieta w oknie”. Zachwycał się nią sam Stephen King. Prawa do wydania tytułu kupiono w ponad 40 krajach, rozszedł się w ponad milionie egzemplarzy, a za możliwość ekranizacji zapłaciło słynne studio Fox 2000.
Peter V. Brett
Amerykański pisarz, autor liczącego już 10 tomów cyklu demonicznego, który rozpoczyna “Malowany człowiek”. Publikowany m.in. w Grecji, Japonii, Rosji czy Hiszpanii. Studiował literaturę angielską oraz historię sztuki, a zawodowo prowadził sklep z komiksami oraz pracował w wydawnictwie.
Andrzej Pilipiuk
Zwany Wielkim Grafomanem, powołał do życia Jakuba Wędrowycza, kuzynki Kruszewskie i Tomasza Paczenkę, ale też wampiry z warszawskiej Pragi i to właśnie tym ostatnim poświęcił swoją najnowszą książkę, “Wampira z KC”. Pod pseudonimem Tomasz Olszakowski napisał 19 tomów kontynuacji cyklu “Pan Samochodzik”. Z wykształcenia archeolog.
Mariusz Czubaj
Autor bestsellerowych powieści kryminalnych, dwukrotny laureat Nagrody Wielkiego Kalibru, literaturoznawca i antropolog kulturowy. Najbardziej znany z powieści o ekspercie w sprawach poszukiwań zaginionych i bezpieczeństwa w firmach Marcinie Hłasko oraz profilerze Rudolfie Heinzu i to właśnie o tym drugim opowiada “Dziewczynka z zapalniczką”, którą promował na Warszawskich Targach Książki.
Beata Pawlikowska
Polska podróżniczka i pisarka, najbardziej znana z cyklu o Blondynce. Za “Blondynkę w dżungli” uhonorowana nagrodą im. Arkadego Fiedlera „Bursztynowy Motyl”. Publikuje również teksty psychologiczne, o zdrowym odżywianiu, poradniki i beletrystykę, a także zajmuje się przekładem, fotografią i ilustrowaniem.
Rafał Kosik
Polski autor literatury SF oraz młodzieżowej, dyrektor kreatywny wydawnictwa Powergraph, ilustrator. Laureat m.in. Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego oraz Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla. Na Warszawskich Targach Książki promował powieść “Amelia i Kuba oraz Wenecki spisek”.
Katarzyna Puzyńska
Z wykształcenia psycholożka. Karierę akademicką porzuciła na rzecz pisania. Stworzyła serię kryminałów rozgrywających się w fikcyjnej miejscowości Lipowo. W czasie Warszawskich Targów Książki promowała jej dziewiątą część zatytułowaną “Nora”.
Remigiusz Mróz
Za książkę “Kasacja” otrzymał Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru z 2016 roku. Ma na koncie powieści historyczne, kryminały, thrillery i science fiction, ale bez względu na gatunek stawia na suspens i wartką akcję. Ma na koncie 25 książek i 3 kolejne napisane pod pseudonimem Ove Løgmansbø.