Opublikowane w marcu wyniki badania czytelnictwa w Stanach Zjednoczonych przeprowadzone przez Pew Research Center pokazują, jakie podejście do książek ma amerykańskie społeczeństwo. Sytuacja za oceanem jest raczej stabilna i nie zmieniła się zbytnio (jeśli chodzi o ogólne trendy) od 2011 roku. Coraz więcej ludzi przerzuca się jednak z klasycznej książkowej formy na jej cyfrowe wersje: e‑booki i audiobooki.
Drukowane książki nadal czytane są najchętniej – co trzeci Amerykanin przynajmniej raz w ubiegłym roku wybrał ten właśnie format. Po e‑booka sięgnęło 26% badanych, a słuchało książki w wersji audio – 18%. Wzrost odsetka entuzjastów audiobooków od 2016 roku charakteryzuje się statystyczną istotnością. Nie zmienia to faktu, że Amerykanów wybierających wersje elektroniczne jest nadal niewielu. Zaledwie 7% respondentów zadeklarowało, że pochłania książki w wersji cyfrowej, podczas gdy tych czytających tylko papier jest 39%. 29% osób w zależności od potrzeb sięga po drukowane i elektroniczne formaty książek.
Średnio Amerykanin czyta w ciągu roku dwanaście książek, przy czym mediana wynosi zaledwie cztery książki w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Znaczy to tyle, że rozkład czytelnictwa w USA jest bardzo niesymetryczny i niewielka grupa osób musi nadrabiać ponadprzeciętnym tempem czytania, żeby średnia mogła kształtować się na poziomie dwunastu książek. Dysproporcje okazują się jeszcze większe, jeśli spojrzymy, ile respondentów nie przeczytało w zeszłym roku żadnego tytułu. Stanowią oni aż 25% badanej próby. Co czwarty Amerykanin nie zajrzał nawet do jednej książki w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy!
Jest to tak szokująca wiadomość, że postanowił się do niej odnieść sławny amerykański komik Jimmy Kimmel. W ramach swojego autorskiego programu Jimmy Kimmel Live! przepytał ludzi z ulicy.
Wysłaliśmy zespół na ulicę, by prosili przechodniów o podanie tytułu książki. Jakiejkolwiek książki. Mogła to być Biblia, mogło być Pięćdziesiąt twarzy Greya. Wszystko, co chcieliśmy wiedzieć to, czy potrafisz nazwać jedną książkę, mówił w programie.
A oto co z tego wyszło. Zachęcamy do obejrzenia.
Przygotował Oskar Grzelak