Po raz pierwszy ukazała się w 1789 roku i od tego czasu ani na chwilę nie zniknęła z półek księgarskich. Oczywiście oryginalne wydanie jest już od dawna niedostępne. Do dziś publikowano ją w ponad trzystu różnych edycjach. Tym samym uznawana jest za najczęściej wydawaną książkę w języku angielskim zaraz po Biblii, dziełach Shakespeare’a i Wędrówce pielgrzyma Johna Bunyana. Mówimy o The Natural History and Antiquities of Selborne Gilberta White’a – książce, która zainspirowała wielu przyrodników, w tym pchnęła do badań młodego Charlesa Darwina.
Gilbert White określany jest jako protoplasta ekologii. Jego słynna książka była tak znamienna przez wzgląd na poczynione w niej obserwacje życia i zachowań zwierząt w ich naturalnym środowisku. Było to o tyle postępowe, że wcześniej przyrodnicy ograniczali się do studiowania jedynie martwych okazów w laboratoryjnych warunkach.
Książka w dużej mierze składa się z licznych listów pisanych do Thomasa Pennanta – słynnego brytyjskiego zoologa i Dainesa Barringtona – prawnika oraz członka Towarzystwa Królewskiego. The Natural History and Antiquities of Selborne to nie tylko epistolografia. W dalszej części czytelnik znajdzie szczegółowy kalendarz oparty na fenologicznych zdarzeniach występujących w obrębie roku oraz kolekcja wnikliwych obserwacji zorganizowanych wedle gatunków zwierząt i roślin. Znalazło się w książce również miejsce na część poświęconą meteorologii.
Oryginalny manuskrypt przetrwał do dzisiejszych czasów. Znajduje się w posiadaniu muzeum poświęconemu życiu Gilberta White’a w Selborne.
Mamy oryginalny manuskrypt i jest to oczywiście drogocenny eksponat. Znajduje się w wielkiej gablocie, gdzie można obejrzeć na raz tylko dwie jego strony, powiedział dyrektor muzeum Steve Green.
Dlatego właśnie podjęto decyzję o zeskanowaniu książki i udostępnieniu jej online:
To będzie o wiele ciekawsze niż czytanie kolejnych edycji tej książki, ponieważ manuskrypt zawiera wykreślenia i poprawki White’a, co pozwola wejrzeć w jego proces myślowy.
źródło: theguardian
Przygotował Oskar Grzelak