Wydawnictwo Katmar sp. z o.o. oraz reprezentujący je Andrzej Ryba otrzymali pozew od trzech obywateli, którzy przeżyli niemiecką okupację. Powodem jest opublikowanie dwóch książek byłego SS-mana. Leon Degrelle (1906–1994) był oficerem SS, a także autorem publikacji „Wiek Hitlera 1” oraz „Wiek Hitlera 2. Hitler demokrata”. Obecnie zaś stał się przyczyną pozwu cywilnego o naruszenie dóbr osobistych, czyli: godności (narodowej), poczucia tożsamości narodowej, nienaruszonej pamięci o przodkach i pamięci o prawdzie historycznej dotyczącej życia i losów powodów, poszanowania pamięci o ich dramatycznych przeżyciach związanych z bezpośrednim stanem narażenia życia oraz cierpieniami fizycznymi i psychicznymi.
Pozew złożyły dwie osoby, które jako dzieci zostały uratowane z warszawskiego getta po tym, jak ich rodziny zostały zamordowane w czasie Holocaustu oraz żołnierz AK i uczestnik Powstania Warszawskiego. Powodzi chcą, by wydawnictwo Katmar sp. z o.o zaprzestało wydawania, sprzedaży, dystrybucji oraz reklamowania i rozpowszechniania w jakikolwiek sposób tekstów Degrelle’a. Domagają się również zasądzenia datku na cele społeczne.
- Pozew wpisuje się w rację stanu związaną z brakiem jakiejkolwiek tolerancji dla propagowania nazizmu, faszyzmu i innych ustrojów totalitarnych oraz antysemityzmu. Sprawa cywilna z powództwa osób prywatnych w zakresie ochrony dóbr osobistych w niniejszym przypadku ma zarówno unikalny wymiar ludzki jak i precedensowy wymiar prawniczy – oznajmia Wojciech Kozłowski, radca prawny oraz partner z kancelarii Dentos, która podjęła się prowadzenia sprawy. Warszawskie biuro tej kancelarii działa w ramach projektu Litygacji Strategicznej – zajmującego się prowadzeniem spraw z obszaru ochrony praw człowieka pro bono.
Pozew przeciwko wydawcy został złożony 6 kwietnia 2018 w Sądzie Okręgowym w Warszawie.
źródło Rp.pl