Narodowe Czytanie to coroczna akcja powstała w 2012 roku z inicjatywy prezydenta Bronisława Komorowskiego i ówczesnej dyrektor Biura Kultury Agnieszki Celedy. Punktem kulminacyjnym było wtedy publiczne czytanie Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, w którym wzięło udział kilkadziesiąt miast z całej Polski. W kolejnych latach zbiorowo czytaliśmy Zemstę Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Quo Vadis Henryka Sienkiewicza i Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Kolejne na liście jest Przedwiośnie Stefana Żeromskiego.
W tym roku akcja Narodowe Czytanie przyjmie specjalną formę ze względu na obchody stulecia odzyskania niepodległości. Poza ogólnopolskim czytaniem Przedwiośnia, które odbędzie się 8 września para prezydencka zaproponowała czytelnikom Antologię Niepodległości. W jej skład wchodzą 44 teksty (cóż za znamienna dla polskiej literatury liczba!), które pokrywają narodowy dorobek od czasów średniowiecza aż po współczesność, a łączy je tematyka wolności i niepodległości. W antologii znalazło się miejsce dla powieści, dramatów, poezji, wspomnień, pieśni, podanych niekiedy w całości, niekiedy we fragmentach. Kompletną listę znajdziecie pod tym adresem.
Literatura jest źródłem naszej duchowej siły, a także najważniejszym spoiwem naszej wspólnoty, mówiła podczas oficjalnej inauguracji Narodowego Czytania Agata Kornhauser-Duda. Samą antologię skomentowała następującymi słowami: To piękny, przekrojowy obraz naszej kultury i literatury narodowej.
Najważniejszym wydarzeniem akcji będzie publiczne czytanie Przedwiośnia. To tradycyjnie odbędzie się 8 września. Prezydent Andrzej Duda zaprasza do udziału w tym wydarzeniu. Podkreśla, że Przedwiośnie to jedna z ważniejszych polskich książek, zwłaszcza w takich czasach jak dziś. Wyjaśnił, że Żeromski pisał przecież o Polsce wielu kontrastów:
Polsce, w której jest wiele pytań, na które trudno znaleźć odpowiedź – w jakim kierunku zdążać, jaka ta Polska ma być, jaki powinien być ustrój. Te wszystkie pytania jawią się na tle tej książki; pytania, na które dzisiaj być może łatwiej nam odpowiedzieć niż było wtedy, ale przecież dzisiaj też zadajemy te pytania – jakiej ostatecznie Polski dzisiaj chcemy, jaki ma być jej ustrój w porównaniu z innymi państwami. Wiele tych pytań jest dzisiaj w Polsce aktualnych, dlatego właśnie ta powieść wydaje nam się tak ważna i w 2018 r. warto ją przypomnieć i przeczytać, mówił.