Prace nad swoimi bestsellerami pchnęły Dana Browna w objęcia okultyzmu. Nie stał się bynajmniej czcicielem demonów ani adeptem czarnej magii, po prostu pewne elementy z tajemnych studiów wykorzystywał nierzadko w powieściach. Badania prowadzone podczas pisania Zaginionego symbolu oraz Inferno zaprowadziły go do amsterdamskiej Biblioteki Ritmana lub jak kto woli Bibliotheca Philosophica Hermetica. Chcąc się odwdzięczyć za uzyskaną pomoc, postanowił Brown wesprzeć projekt placówki dotyczący unieśmiertelnienia zbiorów za sprawą ich digitalizacji i wgrania do sieci. Pisarz podarował na ten cel 300 tysięcy euro.
Bibliotheca Philosophica Hermetica to prywatna placówka założona przez Joosta Ritmana w 1984 roku. Założyciel od młodzieńczych lat interesował się spirytualizmem i zbierał rzadkie książki zgłębiające tę tematykę. W pewnym momencie postanowił przekształcić swoją prywatną kolekcję w niezwykłą bibliotekę. Ta z krótką przerwą spowodowaną problemami finansowymi działa po dziś dzień. Z końcem zeszłego roku została przeniesiona do słynnego amsterdamskiego Huis met de Hoofden (Dom z głowami). W tym momencie biblioteka ma w swojej kolekcji 25 tysięcy prac pokrywających szerokie spektrum mistycznych tematów: hermetyzm, różokrzyż, alchemia, gnoza, ezoteryka, sufizm, kabała, antropozofia czy wolnomularstwo.
W 2012 roku władze biblioteki ogłosiły, że pracują nad projektem przeniesienia najważniejszych dzieł w wersji cyfrowej do Internetu. Sprawa nabrała tempa dopiero po szczodrym datku Dana Browna. 300 tysięcy euro to kwota, która niewątpliwie starczy na pokrycie digitalizacji 5000 ksiąg i 500 manuskryptów pochodzących z okresu XV-XVIII wiek. Czytelnicy będą mogli zupełnie za darmo zapoznać się z na przykład pierwszym angielskim tłumaczeniem prac VII-wiecznego niemieckiego mistyka Jakoba Böhme’a.
Proces digitalizacji jest w toku, a jak to wygląda prezentuje poniższy film:
Już teraz udostępniona została pierwsza porcja fascynujących tekstów. Na stronie Embassy of the Free Mind dostępnych jest około 1700 starodawnych ksiąg skrywających mistyczną wiedzę. Biblioteka online jest jeszcze w fazie beta, władze zapewniają, że pracują nad kolejnymi udogodnieniami, żeby przeglądanie tekstów było jak najwygodniejsze. Niemniej już w tym momencie można wybrać się w zapierającą dech w piersiach podróż po okultyzmie.
autor: Oskar Grzelak