Pierwsze wydania popularnych książek bardzo często stają się cennymi skarbami dla kolekcjonerów, nierzadko zyskując status tych najbardziej pożądanych – białych kruków. Oczywiście wszystko, co ma swoją wartość, jednocześnie staje się atrakcyjnym celem dla złodziei. Przekonała się o tym na początku stycznia księgarnia SN Books w Thetford w Anglii, z której zginęło kilka kosztownych pozycji, w tym egzemplarz pierwszego wydania pierwszego tomu przygód Harry’ego Pottera. Wartość książki wyceniona została na 40 tysięcy funtów.
Harry Potter i kamień filozoficzny ukazał się w 1997 roku. Pierwszy nakład wyniósł dokładnie 500 egzemplarzy, z czego 300 zostało rozprowadzonych po brytyjskich bibliotekach. Od tamtego czasu każdy z tych pięciuset egzemplarzy zyskał bardzo na wartości!
Egzemplarze pierwszego nakładu pierwszego wydania w twardej oprawie książki z 1997 roku stały się Świętym Graalem kolekcjonerów Pottera. Jeśli znajdziesz jeden na poddaszu, wygrałeś na loterii, czytamy w przewodniku dla kolekcjonerów na stronie AbeBooks.com.
W nocy z 8 na 9 stycznia do księgarni SN Books w Thetford włamało się dwóch mężczyzn. Sądząc po ukradzionych książkach, nie działali przypadkowo. Można przypuszczać, że doskonale wiedzieli, co wynoszą. Łupem złodziei padło:
– pierwsze wydanie powieści Harry Potter i kamień filozoficzny
– pierwsze wydanie w twardej oprawie Koloru Magii Terry’ego Pratchetta z autografem autora
– zestaw czterech egzemplarzy pierwszego wydania Kubusia Puchatka A.A. Milnego
– pierwsze wydanie w twardej oprawie Hobbita J.R.R. Tolkiena z 1937 roku
– pierwsze wydanie Wielkiego Gatsby’ego F. Scotta Fitzgeralda
– egzemplarz Krótkiej historii czasu w miękkiej oprawie z 1983 roku z odciskiem kciuka Stephena Hawkinga
– dwa egzemplarze pierwszego wydania Rolanda Stephena Kinga
– szkicownik nieznanego artysty pochodzący z okresu 1820–1840.
Wartość łupu szacuje się na około 80 tysięcy funtów.
Śledztwo prowadzi Gideon Weigelt-Holmes. Mamy nadzieję, że nazwisko policjanta nie jest przypadkowe i złodzieje szybko zostaną pojmani, a cenne książki wkrótce wrócą na swoje miejsce.
Przygotował Oskar Grzelak