Mimo że cywilizacja zachodu szumnie bądź specyficznie obchodzi 31 października, to wcale nie znaczy, iż trzeba iść za… statystykami. Jak wiadomo w Halloween, amerykański twór wzorowany na staroceltyckim Samhain, dzieci zalewają ulice w cudacznych kostiumach i lawirują między przybytkami w poszukiwaniu łakoci i upominków. Puk, puk, a gdy odrzwia się uchylają słychać: „cukierek albo psikus”. Nieco starsi wpadają wtedy w osobliwy nastrój – i raczą się wymyślnymi przekąskami oraz napojami, oglądają kino grozy, niektórzy odwiedzają tzw. straszne farmy bądź udają się na tematyczne imprezy. Ale my, czytelnicy, nie musimy robić tego wszystkiego! Wszak jesteśmy niestatystyczni. Podłączmy się pod atmosferę tego dnia we własnym stylu, czyli z orężem myślicieli w ręku – książką dokładniej. Na ten dzień przygotowaliśmy dla Was kilkanaście naprawdę mrocznych a intrygujących pozycji – horror, dreszczowiec albo kryminał, do wyboru do koloru.
Dracula – Bram Stoker
Opublikowana w 1897 roku powieść „Dracula” irlandzkiego pisarza Brama Stokera wstrząsnęła czytelnikami, natychmiast stając się sensacją, a dziś uchodzi za klasykę gatunku grozy, słusznie zaliczaną w poczet stu najwybitniejszych powieści wszech czasów. Ujęta w formę listów, wycinków prasowych i fragmentów dzienników, porusza autentyzmem oraz złożonością i różnorodnością zawartych w niej uczuć i emocji. Mimo upływu lat hrabia Dracula wciąż przeraża…
Zatrute ciasteczko – Alan Bradley
Nagradzana i chwalona przez krytykę powieść kryminalna Alana Bradleya przeznaczona jest zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych, którzy będą oczarowani nieustraszoną, zabawną i nieprzejednaną następczynią Miss Marple. Napisana stylowo książka roi się od nagłych zwrotów akcji i wystudiowanych detali. Czyta się ją jednym tchem. Spróbujcie ugryźć to ciasteczko…
Cmentarzysko – Brian Freeman
W spokojnym mieście Grand Rapids w Minnesocie z sypialni okazałego domu nad jeziorem znika dziecko. Tego samego wieczoru młoda policjanta gubi drogę we mgle i przypadkowo staje się świadkiem przerażającej zbrodni. Sadystyczny morderca postanawia włączyć ją do swojej zabójczej rozgrywki.
Porucznik Jonathan Stride i jego zespół muszą działać bardzo szybko, jeśli chcą uratować dziecko i powstrzymać szerzącą się plagę zabójstw. Wraz z nadejściem zimy Stride uświadamia sobie, że każde zasypane śniegiem pole może się stać kolejnym cmentarzyskiem.
Porucznik wnika coraz głębiej w rozległą sieć oszustw i napotyka coraz większe trudności ze strony ludzi, którym stara się pomóc. Jak daleko ośmieli się posunąć matka, by ocalić dziecko i co zrobi zdesperowana policjantka, ratując własne życie?
“Wiarygodni bohaterowie, mordercze napięcie i zadziwiające zwroty akcji stawiają Briana Freemana w jednym rzędzie z mistrzem kryminału psychologicznego Harlanem Cobenem”.
“Daily Mail”
Czerwony smok – Thomas Harris
Mnich – M.G. Lewis
Cmętarz zwieżąt – Stephen King
Na świecie istnieją dobre i złe miejsca. Nowy dom rodziny Creedów w Ludlow był niewątpliwie dobrym miejscem – przytulną, przyjazną wiejską przystanią po zgiełku i chaosie Chicago. Cudowne otoczenie Nowej Anglii, łąki, las, idealna siedziba dla młodego lekarza, jego żony, dwójki dzieci i kota. Wspaniała praca, mili sąsiedzi – i droga, po której nieustannie przetaczają się ciężarówki. Droga i miejsce za domem, w lesie, pełne wzniesionych dziecięcymi rękami nagrobków, z napisem na bramie: Cmętarz zwieżąt (cóż, nie wszystkie dzieci znają dobrze ortografię…).
Ci, którzy nie znają przeszłości, zwykle ją powtarzają… i nie chcą słuchać ostrzeżeń.
Zgroza w Dunwitch – H.P. Lovecraft
Czytelniku, miej się na baczności! Oto piętnaście najbardziej upiornych opowieści wszech czasów: Zgroza w Dunwich, Zew Cthulhu, Widmo nad Innsmouth, W górach szaleństwa, Przypadek Charlesa Dextera Warda, Kolor z innego wszechświata… Wszystkie po raz pierwszy w nowym, wiernym przekładzie, w pełni oddającym elegancję i bogactwo stylu Lovecrafta, uzupełnione obszernym posłowiem i ozdobione wspaniałymi ilustracjami.
Terror – Dan Simmons
“Terror” to pasjonująca powieść z elementami grozy, horroru i mitologii Inuitów, a jednak dająca się odczytać niczym szczegółowy dziennik pokładowy. Następujące po sobie tragiczne w skutkach wydarzenia poznajemy okiem nie tylko oficerów, szczególnie kapitana Croziera, ale również szarych członków załogi. Dan Simmons, zdobywca wielu nagród, między innymi Hugo Awards oraz w 1990 roku nagrody Locusa za powieść Hyperion, z literackim wyczuciem oraz niezwykłą pieczołowitością odtwarza przebieg jednej z najbardziej zagadkowych wypraw badawczych w całej znanej nam historii badań polarnych.
Opowieści miłosne, śmiertelne i tajemnicze – Edgar Allan Poe
Po raz pierwszy w Polsce ozdobą opowiadań Edgara Allana Poe są wyjątkowe ilustracje wybitnego irlandzkiego artysty, który jak mało kto odczuł ducha jego twórczości: Harry’ego Clarke’a.
Wywiad z wampirem – Anne Rice
Nasyciwszy się zemstą, Louis i Klaudia wyruszają do Europy, by znaleźć swoje miejsce i odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Spotkany w Paryżu Armand wprowadza ich w społeczność wampirów.
Księga cmentarna – Neil Gaiman
Badacz potworów – Rick Yancey
Tak zaczyna się opowieść Willa Henry’ego, sieroty i asystenta doktora, który pod przykrywką zwykłej pracy oddawał się nietypowej pasji: tropieniu potworów. Wychowany na brudnych ulicach mrocznego, okrytego wieczną mgłą miasta, Will szybko przywykł do pracy w trudnych warunkach. Nocne wezwania, szemrane interesy, dziwne układy z grabarzami – wszystko to mieściło się w zakresie normy. Pewnej nocy na stół w laboratorium trafiło częściowo pożarte ciało młodej kobiety. To wtedy po raz pierwszy Will zobaczył stworzenie zwane antropofagiem, istotę żywiącą się ludzkim mięsem.
Wyglądające jak ucieleśnienie nocnych koszmarów, antropofagi nawet w niewielkiej licznie stanowią śmiertelne zagrożenie. Gdy zaczną się rozmnażać i polować, żadna siła nie będzie w stanie ich powstrzymać. Will i jego mistrz muszą stanąć oko w oko z potworami, w które nie wierzy żaden rozsądnie myślący człowiek.
Wołanie kukułki – Robert Galbraith
Strike jest weteranem wojennym, podczas służby w Afganistanie ucierpiał i fizycznie i psychicznie. Ma kłopoty finansowe i właśnie rozstał się z kobietą swojego życia. Sprawa Luli jest dla niego szansą na odbicie się od dna, ale im bardziej detektyw wikła się w skomplikowany świat wyższych sfer, tym większe grozi mu niebezpieczeństwo.
Wciągająca, elegancka intryga zanurzona w atmosferze Londynu – od spokojnych uliczek Mayfair, przez ciasne bary East Endu, aż po zgiełk Soho – sprawia, że “Wołanie kukułki” jest nadzwyczajną książką.
To pierwsza powieść z Cormoranem Strikem napisana przez J.K. Rowling pod pseudonimem Robert Galbraith”
Przegląd Końca Świata: Feed – Mira Grant
Rok 2014. Wynaleźliśmy lek na raka. Pokonaliśmy grypę i przeziębienie. Niestety stworzyliśmy też coś nowego, strasznego, coś, czego nikt nie mógł zatrzymać. Infekcja rozprzestrzeniła się szybko, wirus przejmował kontrolę nad ciałami i umysłami, wydając jedno tylko polecenie: jedz!
Upłynęło ponad 20 lat. Georgia i Shaun Masonowie stają przed życiową szansą — są na tropie mrocznej konspiracji stojącej za wybuchem infekcji. Prawda musi wyjść na jaw, nawet jeśli jest śmiertelna.
Mira Grant, pisarskie objawienie roku 2011, fantastycznie kreuje świat, w którym media tradycyjne niemal zupełnie tracą na znaczeniu, a zastępuje je… Najlepiej przekonajcie się sami!
“Feed” jest thrillerem politycznym z horrorem w tle, okraszonym śmiertelną dawką humoru. Ale przede wszystkim jest to historia dwójki rodzeństwa, profesjonalnych reporterów, podążających za prawdą tropem usłanym trupami… niekoniecznie martwymi.
Pan Mercedes – Stephen King
“Pan Mercedes” to wojna między dobrem i złem autorstwa niekwestionowanego mistrza suspensu, który doskonale zagłębia się w umysł opętanego mordercy.
Brady Hartsfield poczuł się wspaniale, kiedy pod kołami prowadzonego przez niego mercedesa ginęli ludzie. Teraz chce przeżyć coś podobnego, tyle że jeszcze bardziej spektakularnego. Jeśli jego plan się powiedzie, zginą setki, a może nawet tysiące ludzi. Tylko emerytowany policjant Bill Hodges wraz z dwójką sprzymierzeńców może powstrzymać szalonego, ale piekielnie inteligentnego zabójcę. Najpierw jednak musi odkryć, kim jest Pan Mercedes, i go odnaleźć.
Ludzie z bagien – Edward Lee
Jedynie Phil Straker, gliniarz z wydziału zabójstw, czuje się tutaj jak u siebie. A teraz ktoś – lub coś – urządza sobie w jego mieście istną rzeź.
Odcięte kończyny… Zmasakrowane zwłoki…
Mówią na nich Ludzie z bagien. Przyczajeni od wieków w głębi ciemnego lasu, kierowani gniewem i żądzą zemsty.
Zdeformowane, wykrzywione w dziwnych grymasach pyski, czerwone jak szkarłat oczy.
Teraz, kiedy księżyc wisi nisko nad ich starym domostwem, wybierają się na krwawe żniwa, by pogrążyć Crick City w koszmarze, którego to miasto nigdy nie zapomni…
“Pisarstwo Edwarda Lee jest jak piła mechaniczna na pełnych obrotach. Jeśli podejdziesz zbyt blisko, urżnie ci nogi”.
- Jack Ketchum
Pustki – Andrew Michael Hurley
Coldbarrow. Nie słyszał tej nazwy długo, chyba od trzydziestu lat. Wrócił, musiał wrócić pamięcią do tamtych lat i do tego kawału dzikiego, śmiertelnie niebezpiecznego wybrzeża w północnej Anglii. Do martwych ust zatoki, napełniających się wodą dwa razy dziennie w rytm przypływów i odpływów tak, że pobliskie Coldbarrow stawało się odciętą od reszty lądu wyspą. Miejscowi mówili na nie – Pustki. A jednak od tak dawna nikt już nie wspominał Coldbarrow, a on sam ze wszystkich sił starał się o nim zapomnieć. Podświadomie zawsze jednak wiedział, że to, co się tam stało, prędzej czy później musi wyjść na jaw…
“Ta książka jest nie tylko dobra, jest wspaniała. Niesamowita powieść”.
Stephen King
Zbaw nas ode złego – Ralph Sarchie, Cool Lisa Collier
Autor książki, Ralph Sarchie, jest weteranem nowojorskiej policji. Pracuje na 46. posterunku w południowym Bronxie. Walczy na co dzień z najbardziej brutalnymi przestępcami, czasem nie przebierając w środkach. Zbrodnie popełniane przez ludzi nazywa jednak tylko „złem wtórnym”. Według niego istnieje też „zło pierwotne”.
Po godzinach pracy policyjnej zajmuje się inną służbą – bada przypadki opętań i asystuje przy egzorcyzmach katolickiego księdza oraz współpracuje z małżeństwem Warrenów, demonologami znanymi z filmu Obecność. Z biegiem czasu staje się świadkiem straszliwych zbrodni i nieludzkiego zła, którego nikt nie jest w stanie wyjaśnić czy zrozumieć, opierając się na racjonalnych przesłankach. Sarchie staje oko w oko ze światem demonicznym, który dokumentuje i opisuje, rzucając nowe światło na to, co mroczne i niewytłumaczalne.
Autor zabiera nas w podróż do najniższych kręgów piekieł. Odsłania makabryczne szczegóły mrocznych rytuałów, opowiada historię młodej niewinnej dziewczyny opanowanej przez demona, czy też domu rzekomo nawiedzonego przez ducha zamordowanej w XIX w. panny młodej, oraz wielu innych mrożących krew w żyłach przypadków działania mocy zła.
We wspomnieniach Ralpha Sarchiego możemy obserwować przerażające spotkanie zbrodni popełnianych przez ludzi ze światem nadnaturalnego zła, w którego istnienie często nie wierzymy, a które mimo to wpływa na nasze życie.
Halloween – Łukasz Śmigiel, Łukasz Orbitowski i inni
Czy jesteście gotowi zmierzyć się z prawdziwą grozą? W czas Halloween, kiedy umarli przedostają się do świata żywych, a żywi muszą się zmierzyć z niewyobrażalnym, może się wydarzyć wszystko. Wiedzą o tym tacy pisarze, jak Izabela Szolc, Magdalena Kałużyńska, Katarzyna Rogińska, Katarzyna Szewczyk, Łukasz Orbitowski, Jacek Skowroński, Krzysztof Maciejewski, Kazimierz Kyrcz, Bartosz Czartoryski, Robert Cichowlas, Łukasz Śmigiel i Dawid Kain.
Niebawem dowiecie się i wy…
Manitou – Graham Masterton
Wyspa tajemnic – Dennis Lehane
Akcja książki rozgrywa się w 1954 roku na pięknej wyspie Zatoki Bostońskiej. W tak bajecznym miejscu znajduje się… szpital dla obłąkanych przestępców. Po tajemniczym zniknięciu jednej z pacjentek, dwóch federalnych szeryfów, Tedd i Chuck, rozpoczyna śledztwo. Kobieta zniknęła z zamkniętego pokoju o zakratowanych oknach. Pozostała po niej tylko zaszyfrowana wiadomość. Tymczasem nad wyspę nadciąga huragan i łączność z resztą świata zostaje zerwana.…
Od 26 marca zapraszamy do kin na film pod tym samym tytułem w reżyserii Martina Scorsese oraz z udziałem Leonarda DiCaprio, Bena Kingsleya i Maxa von Sydowa.
Rudy – Jack Ketchum
Dziecko Rosemary – Ira Levin
Na podstawie tej przejmującej powieści Roman Polański nakręcił oscarowy film z Mią Farrow i Johnem Cassavetesem w rolach głównych. Muzykę skomponował Krzysztof Komeda (między innymi słynną kołysankę).
W maju 2014 roku miał premierę miniserial w reżyserii Agnieszki Holland, w którym jedną z ról gra Weronika Rosati.
Smutna historia braci Grossbart – Jesse Bullington
Jest rok 1364. Wygłodniałe stwory grasują w ciemnych lasach średniowiecznej Europy i zarówno morze, jak i niebo są pełne niewypowiedzianej grozy. Jednakże żadna nikczemność, żadna czarownica czy demon nie dorównują okradającym groby braciom, Heglowi i Manfriedowi Grossbartom. Oto ich historia, smutna lecz prawdziwa.
Na halloweenowy brak lektur niestatystyczni raczej nie powinni narzekać. Miłośnicy literatury grozy klasycznej, jak i współczesnej nie powinni być zawiedzeni, a dla tych którzy nie przepadają za elementami fantastycznymi w beletrystyce na liście odnajdą świetne thrillery. Jeżeli zaś są wśród nas czytelnicy o nieco słabszych nerwach, to być może wybiorą sobie lżejszy kryminał albo znakomitą na Halloween powieść young adult Neila Gaimana -„Księga cmentarna”.