Aktualności

O książkach będzie się znowu mówić

Piotr Seweryn Rosół to promotor kultury, literaturoznawca, doktor nauk humanistyczny, znany bądź nie jako autor książki Genet Gombrowicza. Historia miłosna, z całą zaś pewnością kojarzony z jedną z popularniejszych – na pewno w Warszawie, jeśli nie w całej Polsce – kawiarnio-księgarni MiTo. Teraz to również pomysłodawca nowego programu poświęconego książkom. I owszem takich programów było już kilka, ten jednak ma się wyróżniać drapieżnością i bezkompromisowością. Mitomania ma być pierwszym literackim tokszoł w Polsce.

Jak na razie nie wiadomo zbyt wiele o programie. Jesienią mają zostać wyemitowane trzy odcinki, a od ich sukcesu będzie zależeć, czy cykl będzie kontynuowany w przyszłym roku. MiTo w kooperacji z Wydawnictwem Literackim przygotowało listę pisarzy, którzy nadawaliby się do formuły programu. W pierwszych odcinkach wystąpią Szczepan Twardoch, Ignacy Karpowicz i Dorota Masłowska.

Pomysł całego widowiska ma się opierać jednak nie na suchej rozmowie prowadzącego z pisarzem, a na aktywnym udziale publiczności. Na widownię mają być zapraszani ludzie młodzi, krytyczni, na tyle odważni by zadawać pytania ważne, czasem niewygodne.

Piotr Seweryn Rosół tak mówi o show: Mitomania to oczywiście choroba psychiczna, przenoszona z ust do ust, ale takie „chorobowe” tworzenie niestworzonych historii to przecież sama esencja literatury. W tym słowie - mitomania - jest mit, jest człowiek i są problemy psychiczne, czego chcieć więcej, by treściwie spędzić wieczór z największymi mitomanami polskiej literatury?

Za produkcję odpowiada warszawska producentka Maria Krauss z Plesnar & Krauss FILMS, ze sprawdzonym duetem reżysko-operatorskim Zuzanna Solakiewicz i Zvika Gregory Portnoy.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne szczegóły, a przede wszystkim na pierwszy odcinek.

Autor Oskar Grzelak

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy