Ta produkcja ma być filmowym wydarzeniem. Radosław Drabik rozpoczął prace nad trzecią adaptacją „Lalki” Bolesława Prusa. Zaprezentował też teaserowe plakaty.
Na plakatach widzimy Stanisława Wokulskiego oraz Izabelę Łęcką odwróconych plecami. Nie wiadomo jeszcze, kto wcieli się w kupca i arystokratkę, ale w obsadzie mają pojawić się największe gwiazdy polskiego ekranu.
Radosława Drabika możecie znać z kasowego cyklu „Planeta singli”, którego był producentem. W pracach nad „Lalką” połączył siły z reżyserem Maciejem Kawalskim oraz operatorem Piotrem Sobocińskim Jr, sześciokrotnym laureatem Orłów. O tym, że pojawi się nowa adaptacja, poinformował Filmweb.
– Pomysł ekranizacji jednej z najważniejszych polskich powieści, epickiego romansu, przyszedł do mnie naturalnie – zadeklarował Radosław Drabik w rozmowie z Łukaszem Muszyńskim z Filmwebu. – Jako widz, ale także producent bardzo stęskniłem się za kinem. Niewiele polskich filmów, szczególnie po pandemii potrafi zapełnić kinowe sale. Chcę dostarczyć jakościową produkcję, która wyciągnie Polaków z domów i da im świetny czas przed dużym ekranem. Moim marzeniem jest realizacja filmu, który dla fanów książki będzie wspaniałą adaptacją, a dla tych którzy jeszcze jej nie czytali, mocną zachętą do lektury. Przede wszystkim będzie to jednak znakomita rozrywka i filmowe wydarzenie.
Beata Tyszkiewicz i Mariusz Dmochowski w filmie z 1968 roku
„Lalka” Bolesława Prusa ukazywała się w odcinkach w dzienniku „Kurier Codzienny” w latach 1887 – 1889, a jako powieść została wydana po raz pierwszy w 1890 roku w wydawnictwie Gebethner i Wolff. Inspiracją dla pisarza była relacja z procesu kobiety oskarżonej o kradzież lalki, która została uniewinniona, gdy sprzedawca zdecydował się zeznawać i wyznał, że kupiła zabawkę u niego. Podobna scena trafiła do powieści – tam procesowały się baronowa Krzeszowska z Heleną Stawską – i wpłynęła na jej tytuł, który pierwotnie miał brzmieć „Trzy pokolenia” (w odniesieniu do Rzeckiego, Wokulskiego i Ochockiego oraz ich różnych sposobów postrzegania rzeczywistości). Zarówno wersja publikowana w prasie, jak i późniejsza książkowa zostały poddane cenzurze; wersja pierwotna została przywrócona w 1935 roku i to wydanie stało się podstawą kilkudziesięciu kolejnych. Do dziś zachowało się 590 stron rękopisu, które stanową około 1/3 powieści. Losy reszty pozostają nieznane.
W 1968 roku miała premiera pierwszej adaptacji kinowej Lalki. „Film” wyreżyserował Wojciech Jerzy Has. W rolę Wokulskiego wcielił się Mariusz Dmochowski, a w rolę Łęckiej – Beata Tyszkiewicz. Dziesięć lat później ukazał się serial telewizyjny Lalka wyreżyserowany przez Ryszarda Berę, a w rolach głównych pojawili się Jerzy Kamas i Małgorzata Braunek.
Małgorzata Braunek i Jerzy Kamas w serialu z 1978 roku
W 2015 roku Lalka została wybrana do akcji Narodowego Czytania, jej fragmenty zostały publicznie odcztane w 1600 polskich miejscowościach.
Czy sądzicie, że po niemal pół wieku od premiery serialu potrzebna jest kolejna adaptacja „Lalki”? Kto powinien się wcielić w Izabelę Łęcką i Stanisława Wokulskiego? Kto jeszcze powinien pojawić się w produkcji i w jakich rolach?
Anna Tess Gołębiowska
Reklama
Najfajniejsze zakładki? Szukaj na Molom.pl