Norweski pisarz i dramaturg Jon Fosse otrzymał dziś Literacką Nagrodę Nobla „za nowatorskie sztuki i prozę, które dają głos temu, co niewypowiedziane”.
– To prawdopodobnie najważniejszy obecnie, jeszcze przed Noblem nawet, norweski pisarz. Często o nim mówią, że jest nowym Ibsenem, czego on bardzo nie lubi, ponieważ chce być pierwszym Fosse, a nie drugim kimś – komentował Michał Michalski, polski wydawca Jona Fosse, w rozmowie z Instytutem Książki. Opowiadał też o „Septologii”, czyli najważniejszym dziele noblisty. – Jest to na pewno bardzo trudna książka, jest pisana strumieniem świadomości, głosy tego strumienia świadomości przeplatają się między dwoma postaciami, które nazywają się tak samo. Nie ma tam ani jednej kropki, w całej książce, która ma prawie 300 stron, więc nie jest to łatwa lektura – starająca się w dużej mierze oddać to jak ludzie mówią, więc pełna powtórzeń, pełna pomyłek. Wymagająca, ale też dająca bardzo dużą satysfakcję.
Prozatorskim opus magnum autora jest cykl „Septologien”, którzy dzieli się na trzy części: „Det andre namnet – Septologien I‑II”, „Eg er ein annan – Septologien III‑V” oraz „Eit nytt namn – Septologien VI-VII”. W Polsce książka „Drugie imię. Septologia I‑II” ukazała się nakładem wydawnictwa Art Rage 21 września 2023 roku w przekładzie Iwony Zimnickiej. Druga część ukaże się w przyszłym roku, a w międzyczasie możemy spodziewać się też tłumaczenia kolejnej książki Jona Fosse o roboczym tytule „Błysk”.
Jon Fosse: „Drugie imię. Septologia I‑II”
Pierwszy tom prozatorskiego opus magnum jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy.
Malarz i wdowiec Asle mieszka samotnie w domu w Dylgja. Jedynymi osobami, z którymi wciąż się widuje, są jego sąsiad, rybak Åsleik i Beyer, właściciel galerii w Bjørgvin, kilka godzin jazdy na południe. W Bjørgvin mieszka także drugi Asle, jego sobowtór, a może cień albo druga wersja tego samego życia? Pierwszy z nich stał się religijny, rzucił picie i odniósł sukces, drugiemu przypadł trudniejszy los. Wszystko powoli zmierza do spotkania obu malarzy.
W tej porywającej rytmem, hipnotycznej prozie Fosse stawia fundamentalne pytania: co czyni nas tym, kim jesteśmy? Dlaczego prowadzimy takie, a nie inne życie? Z pomocą retrospekcji norweski mistrz portretuje życie obu malarzy, tworząc przejmujący obraz kondycji ludzkiej.
Septologia opowiada o sprawach najważniejszych: o naturze sztuki, Bogu, przemijaniu, nałogach, miłości i śmierci.
„Pisarstwo Fossego pochłania czytelnika, jest czymś, w czym czytelnik znika niby wiatr w ciemnościach. (…) Jego głosu nie sposób pomylić”
Karl Ove Knausgård
– Przy tej okazji podziękowania dla Iwony Zimnickiej za wspaniały przekład. Wszystkie książki Jona tłumaczy i będzie tłumaczyć pani Iwona, bo jest wspaniałą tłumaczką – skomentował redaktor naczelny Art Rage, Krzysztof Cieślik. Warto zauważyć, że Art Rage podkreśla wagę osób odpowiedzialnych za przekład – nazwisko Iwony Zimnickiej znalazło się na okładce „Drugiego imienia. Septologii I‑II”.
Jon Fosse był wcześniej wymieniany jako jeden z faworytów do Literackiej Nagrody Nobla. Jest uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych dramatopisarzy.
Przyszedł na świat 29 września 1959 roku w Haugesund. Pisze w języku nynorsk, czyli mniej popularnym z dwóch oficjalnych standardów języka norweskiego (bardziej popularny jest bokmål). Według szacunków języka nynorsk używa około 10–15% osób zamieszkujących Norwegię.
Jon Fosse zadebiutował w 1983 powieścią Raudt, svart (Czerwone, czarne), z kolei jego pierwsza sztuka Og aldri skal vi skiljast (I nigdy się nie rozłączymy) trafiła na deski teatru w 1994 roku.
Twórczość Jona Fosse zaliczana jest do norweskiego postmodernizmu. Noblista jest autorem dramatów, esejów, wierszy, książek dla dzieci oraz powieści. Jego sztuki wystawiono na ponad 120 scemach całego świata, a twórczość przetłumaczono na ponad 40 języków.
Za opublikowaną w 1989 roku wraz z Alf-Kåre Bergiem książkę dla dzieci „Uendelig seint” (Nieskończenie późno) otrzymał pierwszą nagrodę – Nagrodę Literacką dla Literatury Dziecięcej w Języku Nynorsk. W 1999 roku otrzymał Nagrodę Doblouga, w 2007 roku – Nagrodę Nordycką Akademii Szwedzkiej, a w 2015 roku za trylogię powieści „Andvake”, „Olavs draumar” (Sny Olafa) i „Kveldsvævd” – Nagrodę Literacką Rady Nordyckiej. W 2022 roku „Eit nytt namn – Septologien VI-VII” trafiła na krótką listę nominowanych do Nagrody Bookera.
Anna Tess Gołębiowska
Grafika główna Nobel Prize Twitter