Na pięciu polskich dworcach pojawią się strefy relaksu z książką. Już 4 sierpnia w Warszawie odbędzie się spacer „Praga w podróży”.
„Pociąg do czytania” to akcja organizowana przez Narodowe Centrum Kultury oraz Polskie Koleje Państwowe S.A. w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
4 sierpnia w godzinach 9:00–18:00 na dworcu Warszawa Wschodnia dostępne będą mobilna biblioteczka, strefa relaksu z książką oraz czytelnicze animacje. W kolejne piątki, aż do 1 września, akcja będzie odwiedzać kolejne miasta. W każdym z nich pojawią się atrakcje związane z danym rejonem; w Warszawie Biblioteka Publiczna im. Księdza Jana Twardowskiego zaprasza do udziału w spacerze „Praga w podróży” po dzielnicy Praga-Północ. W programie m.in. ciekawostki związane z wykorzystaniem przestrzeni dworca w kultowych filmach takich jak „Nie lubię poniedziałku”, „Co mi zrobisz jak mnie złapiesz” czy „Czterdziestolatek”.
– Celem akcji „Pociąg do czytania” jest przypomnienie o zaletach czytania jako przyjemnego i wartościowego sposobu spędzania czasu oraz uświadomienie, że podróż i lektura książek to doskonałe połączenie. Obie aktywności poszerzają naszą wiedzę o świecie, przenoszą nas w nowe, często nieznane rejony i realia, wzbogacają nasze doświadczenia i przeżycia, pozwalają spojrzeć na świat z innej perspektywy – czytamy na stronie programu.
4 sierpnia akcja „Pociąg do czytania” odwiedzi Warszawę, 11 sierpnia – Katowice, 18 sierpnia – Gdynię, 25 sierpnia – Kraków, a 1 września – Wrocław. O dodatkowe atrakcje zadbają lokalne placówki kulturalne, czyli Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach, Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni, Biblioteka Wojewódzka w Krakowie oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. T. Różewicza we Wrocławiu – Filia nr 12.
– Idea stref czytelniczych w przestrzeni publicznej doskonale wpisuje się w założenia kampanii społeczno-informacyjnej, prowadzonej przez NCK w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. To jeden z największych programów wieloletnich MKiDN, realizowanych przez czterech operatorów instytucjonalnych, przy osobistym wsparciu prof. Piotra Glińskiego, Ministra Kultury, który nadał mu priorytetowe znaczenie. Dzięki zaangażowaniu naszego partnera, Polskich Kolei Państwowych, książki i biblioteki wychodzą na spotkanie z czytelnikami i pojawią się w miejscach nieoczywistych dla literatury, takich jak dworce kolejowe. W ten sposób możemy promować czytelnictwo również wśród tych osób, które nie czytają na co dzień. Każdy z nas zasługuje na stały kontakt z literaturą, ponieważ książki stanowią wspaniałe źródło inspiracji i kreatywności, a czytanie to najlepsza droga rozwoju osobistego, zawodowego i społecznego. Czytanie ma tylko dobre strony – opowiada prof. Rafał Wiśniewski, Dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
– Jesteśmy spółką społecznie odpowiedzialną, w związku z czym chętnie angażujemy się – poprzez udostępnienie powierzchni na dworcach czy nośników reklamowych – w przedsięwzięcia o znaczeniu edukacyjnym, kulturalnym i społecznym. Współpracujemy także z wieloma podmiotami przy organizacji wydarzeń o charakterze patriotycznym i tożsamościowym. Sami również inicjujemy tego rodzaju działania, a jednym z nich jest program nadawania imion wybranym dworcom kolejowym. Współpracę z NCK przy programie ukierunkowanym na upowszechnienie czytelnictwa w Polsce traktujemy jako wyróżnienie. Lektura książki i podróż koleją to sprawdzone oraz doskonałe połączenie. Jestem pewien, że dzięki wspólnej akcji NCK i PKP S.A. przekona się o tym jeszcze więcej pasażerów – dodaje dr Rafał Zgorzelski, członek zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A.
Anna Tess Gołębiowska
Źródło: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0.