Gdy Stanisław Pagaczewski wydał w 1965 roku powieść „Porwanie Baltazara Gąbki”, chyba nikt nie spodziewał się, że okaże się ponadczasowa i wychowa kilka pokoleń Polek i Polaków. Bez wątpienia jednak powieść okazała się hitem, a w latach 1969–1970 doczekała się adaptacji w postaci trzynastoodcinkowego serialu animowanego pod tym samym tytułem. Każdy odcinek trwał około 6 minut, a wśród bohaterów znaleźli się m.in. Smok Wawelski, Bartolini Bartłomiej herbu Zielona Pietruszka czy Tajemniczy Don Pedro, szpieg z Krainy Deszczowców.
Z czasem Stanisław Pagaczewski opublikował kolejne tomy cyklu: „Misja profesora Gąbki. Opowieść o nowej wyprawie” (1975), „Gąbka i latające talerze” (1979) oraz „Przygoda na Rodos” (1982). W latach 1978–1980 powstał kolejny serial animowany zatytułowany „Wyprawa profesora Gąbki”. „Porwanie Baltazara Gąbki”, „Misja profesora Gąbki” oraz „Gąbka i latające talerze” doczekały się też wspólnego wydania jako „Przygody Baltazara Gąbki. Trylogia” (2011). W czasach PRL‑u seria wyróżniała się oryginalnością, poczuciem humoru oraz umiejętnym żonglowaniem tradycyjnymi motywami takimi jak obecność księcia Kraka czy Smoka Wawelskiego.
Stanisław Pagaczewski został za swoje osiągnięcia odznaczony m.in. Orderem Uśmiechu, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Odznaką „Za Zasługi dla Ziemi Krakowskiej” , Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” czy Nagrodą Prezesa Rady Ministrów za całokształt twórczości dla dzieci i młodzieży.
Jeśli „Porwanie Baltazara Gąbki” przypomina komuś czasy dzieciństwa i chciałby jeszcze raz zanurzyć się w tę opowieść, to dzięki współpracy Wydawnictwa Literackiego z Empik Go ma miał taką możliwość. „Przygody Baltazara Gąbki” powracają jako trwające 17 godzin słuchowisko. W rolach głównych występują Robert Makłowicz, Kuba Wojewódzki, Artur Barciś, Wiktor Zborowski, Ralph Kaminski, Krzysztof Czeczot oraz Sandra Drzymalska. Narratorem prowadzącym słuchaczki i słuchaczy przez dzikie krainy Słonecji, Krainę Hipopotama i Las Chudzielców słuchaczy został Janusz Zadura.
– Jestem jedną z wiodących postaci pięknej przygody mojego dzieciństwa, „Przygód Baltazara Gąbki”. W słuchowisku wcielam się w postać Kraka, władcy – komentuje Kuba Wojewódzki. – Moja postać jest mi jakoś bliska i grając ją trochę spełniam swoje marzenie. My ludzie z Warszawy, zawsze chcieliśmy rządzić Krakowem. A ja dodatkowo, zarządzam ludźmi z Grodu Kraka, mam tubalny głos, przyjaźnię się ze smokiem, troszczę się o przyjaciół. Czego chcieć więcej?
– Lubię takie bajki, które są bajkami i zarazem nimi nie są. Akurat Pagaczewski coś takiego napisał – cieszy się Robert Makłowicz, podróżnik i smakosz, który wcielił się w rolę Bartoliniego Bartłomieja herbu Zielona Pietruszka.
Robert Makłowicz – Bartolini Bartłomiej herbu Zielona Pietruszka
Wiktor Zborowski – Smok Wawelski
Kuba Wojewódzki – Książę Krak
Ralph Kamiński – Mżawka
Sandra Drzymalska – szpieg Don Pedro de Pommidore
Artur Barciś – Profesor Baltazar Gąbka
Krzysztof Czeczot – Największy Deszczowiec
Maciej Więckowski – Doktor Tadeusz Koyot