Jeśli pamiętacie „Igrzyska śmierci”, z pewnością pamiętacie też Coriolanusa Snowa – bezwzględnego tyrana, który za nic miał ludzkie życie i nie zawahał się przed niczym, by utrzymać władzę. „Ballada ptaków i węży” opowiada o jego młodości i o tym, jak sam zetknął się z Igrzyskami jako młody chłopak.
Suzanne Collins, autorka bestsellerowej trylogii „Igrzyska Śmierci”, zdecydowała się powrócić do świata Panem, by pokazać, jak rodziła się koncepcja Głodowych Igrzysk. Fabuła „Ballady ptaków i węży” rozgrywa się 64 lata przed tym, jak Katniss Everdeen zgłosiła się jako trybutka i dekady nim Coriolanus Snow stał się tyranem i prezydentem Panem. Premiera powieści miała miejsce w 2020 roku. Teraz możemy zapoznać się z pierwszym zwiastunem jej ekranizacji.
Głównym bohaterem „Ballady ptaków i węży” jest osiemnastoletni Coriolanus Snow – mieszkaniec Kapitolu i student Akademii, prestiżowej szkoły dla dzieci pochodzących najbogatszych i najbardziej znaczących rodzin. W czasie Dziesiątych Głodowych Igrzysk dziekanem Akademii był Casca Highbottom, pomysłodawca Igrzysk.
W „Balladzie ptaków i węży” obserwujemy, jak Głodowe Igrzyska zaczęły przybierać kształt znany z powieści o Katniss Everdeen – po raz pierwszy pojawili się w nich mentorzy i mentorki, a także prowadzący. To właśnie wtedy dramatyczna walka dzieci na śmierć i życie zaczęła przemieniać się w spektakl.
Do programu mentorskiego wybrana została kapitolińska młodzież – w tym właśnie Coriolanus Snow. Pochodzący ze zubożałej rodziny chłopak dostrzegł w tym szansę awansu społecznego, ale okazało się, że musi pracować z trybutką z ubogiego 12. Dystryktu – Lucy Gray Baird.
W ekranizacji rola Coriolanusa Snowa przypadła Tomowi Blythowi, Rachel Zegler zagrała Lucy Gray Baird, a Peter Dinklage wcielił się w Cascę Highbottoma. Za reżyserię odpowiada Francis Lawrence, który wcześniej wyreżyserował „Igrzyska Śmierci: W pierścieniu ognia”, „Igrzyska Śmierci: Kosogłos. Część 1” oraz „Igrzyska Śmierci. Kosogłos. Część 2” (czyli drugą, trzecią i czwartą część filmowej serii). Scenariusz na podstawie książki Suzanne Collins napisał Michael Lesslie.
Anna Tess Gołębiowska