Na podstawie książki Olgi Tokarczuk „Anna In w grobowcach świata” ma powstać detektywistyczna gra RPG zatytułowana „Ibru”. Spółka pracująca nad tym projektem pozyskała właśnie niemal 1,5 miliona złotych dofinansowania.
Olga Tokarczuk, laureatka Literackiej Nagrody Nobla, została udziałowczynią młodej spółki z branży gier wideo – Sundog, została też przewodniczącą rady nadzorczej spółki. Sundog pracuje nad detektywistyczną grą RPG „Ibru”, która ma być adaptacją książki „Anna In w grobowcach świata”
– Nie mam poczucia, że jestem właścicielką mitu o Inannie. Wręcz przeciwnie mity należą do wszystkich i ciągle do nas wracają w różnych formach. Gra może być innym sposobem wejścia w opowieść, przeżycia jej w inny sposób. Uważam, że to szansa dla mojej książki – zaistnieć w innej formie i w ten sposób dotrzeć do ludzi, którzy już nie czytają papierowych książek. Interesuje się wszystkim, co powstaje i staram się pomagać, głównie w kwestiach narracyjnych – komentuje przedsięwzięcie sama noblistka.
– Naszym założeniem było, aby zrobić grę na podstawie jak najlepszej – istniejącej już fabuły. Stąd kontakt z Olgą Tokarczuk i wybór książki jej autorstwa – „Anna In w grobowcach świata”. To jeden z najstarszych mitów w historii ludzkości we współczesnej odsłonie. Powieść ponadczasowa, głęboko ludzka, w której wizja współczesnego umierającego świata, doskonale nadaje się do pokazania w świecie cyfrowym – informuje Mateusz Błaszczyk, współzałożyciel Sundoga i dyrektor kreatywny spółki. – Pomysł spodobał się nie tylko nam, ale także inwestorom. W krótkim czasie pozyskaliśmy od nich prawie 1,5 mln zł z prywatnej emisji akcji. To osoby zainteresowane twórczością Olgi Tokarczuk oraz blisko powiązane z kulturą cyfrową. Jesteśmy dumni, że Olga współtworzy z nami Sundoga i wspomaga nas przy pracach koncepcyjnych.
Fabuła ma bazować na sumeryjskich mitach wzbogaconych o cyberpunkowe motywy. Co ciekawe, w „Ibru” zabraknie elementów walki – zamiast opanowywać sekwencje pojedynków, graczki i gracze będą musieli wytężyć umysł i zmierzyć się z zagadkami detektywistycznymi. „Ibru” ma mieć więcej wątków niż literacki pierwowzór. Rozgrywka zaplanowana jest na 16 godzin. Premiera gry zaplanowana została na 2026 rok.
Spółkę Sundog założyły cztery osoby. To Aleksandra Bieluk – dyrektorka narracyjna, Carlos Castañon – dyrektor artystyczny, Zbyszko Figas – scenarzysta oraz członek zarządu Fundacji Olgi Tokarczuk i Mateusz Błaszczyk – dyrektor kreatywny.
Obecnie spółkę tworzy dziewięć osób, ale planowane jest powiększenie zespołu i rozbudowanie go do około dwudziestu osób. Pierwszym zadaniem jest praca nad prototypem gry, który ma zostać przedstawiony wydawcom i inwestorom. Kolejna emisja akcji ma doprowadzić do pozyskania następnych 10 milionów złotych, które mają pokryć koszt całej produkcji. Sundog rozważa też debiut na NewConnect, czyli zorganizowany rynek akcji prowadzony przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie poza rynkiem regulowanym w formule alternatywnego systemu obrotu. Na stronie projektu póki co znajduje się kilka grafik koncepcyjnych oraz informacja o poszukiwaniu inwestorów. Wystartował też profil spółki na Instagramie.