Licealiści z Madison County High School od tej pory nie będą mieli dostępu do 21 książek. Rada szkoły pojęła decyzję o zakazie ich wypożyczania. Na liście znalazły się m.in. „Opowieść Podręcznej” i „Wywiad z wampirem”.
Choć społeczność Madison County High School zgłaszała zarządowi inne problemy, rada szkoły uznała za priorytet ocenzurowanie listy książek dostępnych w bibliotece. Pod zakazem podpisali się m.in. przewodnicząca zarządu Nita Collier, wiceprzewodniczący Christopher Wingate oraz członek zarządu Greg Martz.
Skąd takie działanie? „Focus in the Family”, czyli ultrakonserwatywna organizacja działająca na terenie Colorado Springs, opublikowała w zeszłym roku listę „niedopuszczalnych” książek. Rada szkoły zestawiła je z katalogiem biblioteki szkolnej Madison County High School. Wiceprzewodniczący Christopher Wingate nalegał, by książki zostały zdjęte z półek, a dostęp do nich był możliwy wyłącznie za zgodą rodziców.
Choć kilkoro uczniów zajęło głos, twierdząc, że powinni mieć możliwość swobodnego wyboru lektur, to wielu członków rady szkolnej poparło zakaz. Christopher Wingate twierdzi, że jego jedynym celem jest ochrona dzieci. Sam sięgnął po zakazane książki, by upewnić się, że zawierają nieodpowiednie treści, on zaś jest zdeterminowany, by robić to, co „właściwe”.
Wśród zakazanych książek znalazły się: „Opowieść Podręcznej” Margaret Atwood, „Wywiad z wampirem” i „Opowieść o złodzieju ciał” Anne Rice, „Imperium burz” Sarah J. Maas, „Worek kości”, „To” i „Dallas ‘63” Stephena Kinga, „Miłość”, „Sula”, „Tar Baby” i „Najbardziej niebieskie oko” Toni Morrison, „Dotknij mnie”, „Odkryj mnie”, „Rozbudź mnie” (oraz niewydane po polsku tomy „Shatter Me”, „Imagine Me”, „Unravel Me”) Tahereh Mafi, „Absolutnie prawdziwy pamiętnik” Shermana Alexie, „Cedry pod śniegiem” Davida Gutersona, „Charlie” Stephena Chbosky’ego, a także niedostępny w naszym języku „Furyborn” Claire Legrand.
Co ciekawe Virginia General Assembly już w kwietniu 2022 roku uchwaliło ustawę, która nałożyła na szkoły obowiązek informowania opiekunów prawnych w przypadku, gdy książka zawiera wątki seksualne. Zgodnie z tym prawem opiekun może zastrzec, że jego dziecko nie może mieć dostępu do takich materiałów. Ustawa miała wejść w życie 1 stycznia 2023 roku. Ponieważ jednak nie objęła ona szkół publicznych, do których zalicza się Madison County High School, rada szkoły postanowiła wprowadzić własne ograniczenia.
Naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom uczniów wyszła biblioteka publiczna hrabstwa Madison, która zadbała, by wszystkie 21 zakazanych książek było łatwo dostępne dla uczniów.
Niewykluczone, że historia będzie miała kontynuację – Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych w 1982 roku orzekł, że rady szkolne nie mogą zakazywać książek dostępnych w szkolnych bibliotekach, społeczność szkolna może więc skorzystać z drogi prawnej.
REKLAMA
Skarpetki dla książkoholików? Tylko na Molom.pl