Związek Stowarzyszeń „Fandom Polski” opublikował List Otwarty do Organizatorów Worldconu 2023 z apelem, by odebrać Siergiejowi Łukjanience status gościa honorowego. Pisarz popiera zbrodniczą politykę Kremla.
Worldcon (a właściwie The World Science Fiction Convention) to najstarszy konwent miłośników fantastyki, który odbywa się od 1939 roku. Impreza odbywa się co roku w innym mieście, najczęściej w USA. W czasie Worldconu przyznawane są prestiżowe nagrody Hugo.
Najbliższa edycja odbędzie się w terminie 16–20 sierpnia 2023 roku w Chengdu w Chinach. W czasie każdej edycji imprezy kilka osób otrzymuje status gości honorowych – w tym wypadku są to Liu Cixin, Siergiej Łukjanienko oraz Robert J. Sawyer.
Związek Stowarzyszeń „Fandom Polski” protestuje przeciwko statusie gościa honorowego dla Siergieja Łukjanienki, ponieważ pisarz popiera agresję Rosji na Ukrainę oraz zbrodniczą politykę Kremla.
W liście otwartym czytamy:
„Fantastyka – obojętnie, czy to optymistyczna wizja ze Star Treka, czy dystopijne miasta Gibsona – jest często odbiciem naszego świata. Mówi o tym, jaką przyszłość chcielibyśmy widzieć i jak ją chcemy kształtować. Nie wszystkie opinie na ten temat można zostawić za drzwiami konwentu. Siergiej Łukjanienko występuje w rosyjskiej telewizji i snuje wizje bicia ukraińskich dzieci tak długo, aż pokochają matkę Rosję. Uśmiecha się, kiedy jego rozmówca fantazjuje o ludobójstwie. Ten człowiek jest honorowym gościem teoretycznie najważniejszego spotkania naszej społeczności – przyszłorocznego Worldconu. Jako polski fandom widzimy, co dzieje się tuż za naszą granicą. Dlatego nie zgadzamy się na honorowanie człowieka, który entuzjastycznie klaszcze bombardowaniu ukraińskich miast i zbrodniom rosyjskich żołnierzy. Występowanie w Russia Today to dzisiaj legitymizowanie inwazji na Ukrainę. Apelujemy więc do organizatorów Worldconu 2023 o cofnięcie statusu gościa honorowego Siergiejowi Łukjanience, a międzynarodową społeczność osób fanowskich prosimy o wsparcie w wywieraniu nacisku”.
List otwarty został opublikowany w czterech językach: po polsku, angielsku, rosyjsku i chińsku. Do tej pory podpisało go nieco ponad 600 osób. Podpisy można składać tutaj.
Anna Tess Gołębiowska
zdjęcie w nagłówku: © A.Savin, WikiCommons