Od czasu rozpoczęcia konfliktu zbrojnego na Ukrainie w stronę naszych wschodnich sąsiadów płynie fala pomocy – zarówno w formie finansowej, jak i rzeczowej. Nie brakuje też ludzi otwartych na przyjmowanie uchodźców, w tym także czworonożnych członków rodzin, pod swój dach. W Internecie pojawiły się też liczne zbiórki i licytacje – w pierwszej kolejności warto upewnić się jednak, że miejsce, w które wysyłamy środki jest sprawdzone. Poniżej znajdziecie wskazówki, w jaki sposób można zaangażować się w pomoc potrzebującym.
Zbiórki
Jednym z najbardziej oczywistych sposobów pomocy jest wpłata wybranej kwoty na jedną ze zbiórek. Warto w tym przypadku wesprzeć sprawdzoną organizację. Poniżej znajdziecie wykaz zweryfikowanych miejsc.
Polska Akcja Humanitarna: https://www.siepomaga.pl/pah-ukraina
Zbiórka prowadzona jest na zakup żywności, artykułów higienicznych, a także pomoc psychologiczną. Wsparcie obejmuje zarówno osoby przemieszczające się wewnątrz kraju, jak i uchodźców przybywających do Polski.
Sos Wioski Dzięcięce: https://pomagam3.wioskisos.org
Wsparcie dla dzieci znajdujących się pod opieką rodzin zastępczych oraz instytucji. Organizacja działa na rzecz znalezienia bezpiecznego schronienia, organizacji transportu, przekazania żywności, a także udzielenia wsparcia medycznego i psychologicznego.
siepomaga.pl: https://www.siepomaga.pl/ukraina
Zbiórka skierowana do społeczności Siepomaga.pl. Środki przeznaczone będą na zakupy w dużej skali i zorganizowanie dostaw. Zamówiono już między innymi specjalistyczne materiały opatrunkowe, które przekazane zostały do szpitala we Lwowie. Do wysyłki przeznaczono także kilkadziesiąt defiblyratorów. Na liście zakupów jest ponadto trwale pakowana żywność.
Polski Czerwony Krzyż (PCK): https://pck.pl/na-pomoc-ukrainie
Z wpłaconych środków zakupione zostaną żywność, materiały opatrunkowe oraz zabezpieczone inne priorytetowe potrzeby. PCK przewiduje również wsparcie w zakresie zapewnienia miejsc noclegowych i zapewnienie tymczasowego schronienia poszkodowanym.
UNICEF https://unicef.pl/chce-pomoc/nasze-akcje/pomoc-dla-ukrainy
Organizacja pomaga dzieciom z Ukrainy głównie w zakresie zapewnienia bezpiecznych schronień, wsparcia psychologicznego, opieki medycznej, czystej wody i środków higienicznych.
Wolontariat
Jest wiele możliwości pomocy w ramach wolontariatu – nabór prowadzony jest m.in. przez Polską Akcję Humanitarną, Fundację Ocalenie czy Miasto Stołeczne Warszawa (w ostatnim przypadku, z uwagi na dużą liczbę zgłoszeń, rekrutacja prowadzona jest obecnie na listę rezerwową).
PAH: https://www.pah.org.pl/oferty-pracy/wolontariat-w-zwiazku-z-wojna-na-ukrainie/
Fundacja Ocalenie: https://ocalenie.org.pl/ukraina-pomoc
Miasto Stołeczne Warszawa: https://ochotnicy.waw.pl/
Aukcje
W pomoc Ukrainie włączyli się m.in. artyści i osoby posiadające w swojej kolekcji plakaty, obrazy czy biżuteriię. Swoje usługi oferują też m.in. fotografowie czy studia tatuażu. Wystawione na aukcję obiekty można licytować m.in. na grupie na Facebooku Aukcje sztuki dla Ukrainy. Osoba, której uda się wylicytować wybrany przedmiot musi następnie wpłacić daną kwotę na jedną z organizacji wskazanych w opisie akcji.
Specjalne edycje produktów przekazują również na aukcje niektóre sklepy – w ten sposób wylicytować możesz m.in. jeden z wyjątkowych molowych kubków https://allegro.pl/uzytkownik/molompl.
Zbigniew Rokita oddaje swoją nagrodę Nike na licytację! Link do aukcji TUTAJ.
Domy tymczasowe i noclegi
W internecie nie brakuje też ogłoszeń o poszukiwaniu schronień – zarówno dla ludzi uciekających przed dramatem wojennym, jak i ich zwierząt – zgłoszenia przyjmowane są bowiem także przez fundacje zaangażowane w ewakuację czworonogów z zagrożonych terenów. Rejestracja domów tymczasowych prowadzona jest między innymi pod linkiem: https://forms.gle/7inLa88tTFwMtp6P8
Można również wesprzeć jedną ze zbiórek niosących pomoc czworonogom:
Fundacja Kundelek: https://www.ratujemyzwierzaki.pl/ukrainskie-zwierzeta
DIOZ: https://www.ratujemyzwierzaki.pl/dioz-dla-ukrainy