Historia dawnego Domu Książki, obecnie znanego jako sieć księgarni BookBook sięga 1950 roku. Firma, która miała stanowić konkurencję dla Empiku, złożyła wniosek o upadłość. Dlaczego spółka z ponad 70-letnim dorobkiem zakończyła swoją działalność?
Już tylko Empik i Świat Książki?
Początków księgarni BookBook należy szukać w 1950 roku, wtedy właśnie powstała Centrala Obrotu Księgarskiego „Dom Książki”. Przedsiębiorstwo posiadało wiele regionalnych oddziałów, a w czasie PRL było niemalże monopolistą na rynku. W 1989 roku pod szyldem Dom Książki działało aż 2 tysiące placówek w całej Polsce. Transformacja ustrojowa to jednak początek złej passy. Firmę próbowano ratować, a w 2016 roku rozpoczęto działalność pod nazwą BookBook – w założeniu projekt miał stanowić konkurencję dla Empiku. Jednak problemy finansowe doprowadziły ostatecznie do rozpoczęcia w 2020 postępowania restrukturyzacyjnego i zamykania kolejnych punktów.
- Problemy finansowe spółki Przedsiębiorstwo Dom Książki zaczęły się w roku 2019. Na początku roku 2020 zostało otwarte postępowanie restrukturyzacyjne, jednak jego otwarcie zbiegło się w czasie z wybuchem pandemii COVID-19, co wymuszało dalej idącą restrukturyzację – czytamy w komentarzu Marcina Sorysa, członka zarządu właściciela BookBook, jakiego udzielił Wyborczej.biz.
BookBook poszedł tym samym w ślady sieci Matras, która upadła w 2018 roku licząc sobie aż 180 księgarni w całej Polsce. Z kolei wprowadzenie lockdownu przyczyniło się do decyzji o zamknięciu projektu księgarni Mole Mole przez Empik w 2020 roku. Według Wyborczej.biz, oprócz zyskującej na popularności sprzedaży internetowej, obecnie na rynku liczą się przede wszystkim dwaj gracze – Empik i Świat Książki. Jak czytamy w artykule – pandemia przyczyniła się także do wzrostu popularności elektronicznych wersji książek. Nie bez znaczenia pozostają też szalejące ceny papieru.
Ostatni wpis
Firma była aktywna jeszcze przez większą część grudnia – organizowano eventy i prowadzono komunikację na Facebooku. 17 grudnia zorganizowano jeszcze oficjalną premierę książki „Przeżyłam” – wspomnień Zofii Stępień-Bator, której udało się przetrwać Auschwitz. Ostatni wpis na oficjalnym fanapge’u sieci pojawił się 21 grudniu. Na profilu marki możemy zaś przeczytać, że BookBook to ogólnopolska sieć 88 księgarń. Po kliknięciu w link oczom ukazuje się już jednak komunikat „Posiadamy sieć ponad 40 księgarń w Polsce”. W momencie ogłoszenia upadłości firma liczyła natomiast 38 punktów.
Źródła: wyborcza